Požár v Českém Švýcarsku. Slováci potvrdili, že leteckou pomoc v oblasti ukončí v pátek

Helikoptéra hasící požár v Českém Švýcarsku

Helikoptéra hasící požár v Českém Švýcarsku Zdroj: HZS ČR, Twitter

Modul hromadného neštěstí Golem
V boji s požárem pomáhají drony s termovizí
Hasiči z Královéhradeckého kraje zasahují v Hřensku.
Hasiči hledají skrytá ohniska pomocí dronů. České Švýcarsko (2. 8. 2022)
Boj s požárem v Českém Švýcarsku
20
Fotogalerie

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko mají hasiči nadále plně pod kontrolou. V oblasti jich zasahuje přes 1000. Masivní zásah potrvá nejméně do pátku 5. srpna. Slovenská strana potvrdila, že ve stejný den ukončí leteckou pomoc. Hasičům se nadále daří zmenšovat plochu požářiště. Hledají skrytá ohniska a postupují do těžko přístupných oblastí. Ministerstvo životního prostředí v úterý informovalo, že dotační program na obnovu obcí zasažených požárem vyhlásí v půli srpna.

  • Hasiči v Českém Švýcarsku mají požár plně pod kontrolou.
  • Plochu požářiště se podařilo zmenšit na asi 443 hektarů. (více)
  • Slováci potvrdili, že leteckou pomoc ukončí v pátek. (více)
  • Hasiči využívají při zásahu i drony, které pomáhají lokalizovat skrytá ohniska. (video)
  • V celé oblasti zasahuje kolem tisíce hasičů z celé republiky. Masivní zásah potrvá minimálně do pátku 5. srpna. (více)
  • Od začátku požáru zdravotníci ošetřili desítky hasičů. Záchranáři využívají unikátní model Golem. (více)
  • Dotační program na obnovu obcí zasažených požárem vyhlásí v půli srpna. Resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší. (více)
  • Dotace budou určené i na obnovu zeleně nebo sanaci svahů a žádosti o podporu bude přijímat a vyplácet Státní fond životního prostředí ČR
  • Obyvatelé Mezné, Mezní Louky a Hřenska by se mohli do svých domovů vrátit v řádu dní. 

Hasiči likvidují nová ohniska

Hasiči v Českém Švýcarsku, kteří stále bojují s rozsáhlým požárem národního parku, budou ve čtvrtek pokračovat v zásahu v nepřístupném terénu, to je mimo jiné u Pravčické brány a Křídelní stěny.

Tam se ve středu objevovala nová ohniska. Drony vybavené termokamerou zjišťují, jaká je na požářišti aktuální situace. Přes noc hasiči přeskupili síly, jednotky se přesunuly na místa, kde bude jejich zásah nejvíc potřeba. ČTK to řekl mluvčí hasičů Martin Kavka. Plocha zasažená požárem se zmenšila odhadem na 450 hektarů. Původně oheň zasáhl území zhruba dvojnásobné. Na místě je stále zhruba 1000 hasičů.

Video placeholde
V boji s požárem pomáhají drony s termovizí • HZS ČR

„Zatím mám informace, že noc byla klidná. Dnes v noci jsme částečně přeskupili síly tak, aby ti hasiči, kteří už dohasili některá místa, se mohli přesunout na jiná a pomohli tam svým kolegům," uvedl ve čtvrtek ráno Kavka. Drony zjistí, kde budou hasiči potřební kvůli ohniskům dnes a operativně se budou dál přesouvat, aby se podařilo požár, co nejrychleji uhasit. Na návrat domů čekají obyvatelé Hřenska, Mezné a Mezní Louky.

Situace je náročná kvůli vysokým teplotám, hasiči se musí často střídat. Podle meteorologů se dnes mohou teploty vyšplhat až k 36 stupňům. „Než se hasič v nepřístupném terénu na místo dostane, tak už je docela vyčerpán a musí ve svažitém terénu provádět náročnou činnost," řekl Kavka a doplnil, že proto dál na místě zasahuje zhruba 1000 hasičů.

Záchranáři ve středu ošetřili nejméně tři hasiče, jeden z nich zkolaboval a byl převezen do nemocnice. „Apelujeme na to, aby každý hasič sám na sobě pozoroval únavu a nebál se si říct o vystřídání," dodal mluvčí. Na vedro se připravili i záchranáři, kteří dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem.

Při vysokých teplotách hrozí nejčastěji kolapsy i dehydratace. „Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky," uvedl ve středu vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka.

Ústecký kraj oznámil, že finančně podpoří dobrovolné hasiče. Okamžitě na zajištění stravy a pitného režimu při zásahu v Českém Švýcarsku uvolní 200.000 korun.    

Záchranářský modul Golem je český unikát

Záchranáři z Prahy, kteří minulou středu dorazili do Hřenska s modulem pro hromadná neštěstí Golem a terénní čtyřkolkou, nejčastěji ošetřují pacienty s alergickou reakcí po bodnutí hmyzem. O zraněné se starají čtyři zdravotníci. Novinářům to ve středu řekl vedoucí odřadu pražské záchranné služby Ondřej Šedivka.

„Neošetřujeme tady jen zranění, ale celé široké spektrum zdravotních obtíží, které může potkat jak zasahující, tak ty, kteří zde pracují, například zaměstnance národního parku," uvedl Šedivka.

Šedivka řekl, že záchranáři vyjíždí do terénu, kam je dopraví terénní čtyřkolka s ambulantní nástavbou s plným zdravotnickým vybavením včetně přístrojů. „Jsme schopni transportovat zraněného v leže za doprovodu záchranáře vzadu v nástavbě a stáhnout ho sem do modulu Golem, kdy následně probíhá součinnost ze záchrannou službou Ústeckého kraje," popsal Šedivka.

Kvůli rentgenu nebo dalším vyšetřením, převáží krajští záchranáři pacienty do nemocnice. „Nejčastěji vozíme hasiče na chirurgii," řekl ke spolupráci s pražskými kolegy mluvčí ústecké záchranné služby Prokop Voleník. Nejzávažnější zranění utrpěl hasič, který spadl ze skály.

Záchranáři se také připravili na vysoké teploty, při kterých mohou někteří lidé kolabovat, časté jsou i dehydratace. „Modul sám o sobě je vychlazen na konstantní teplotu, aby to bylo příjemné i pro pacienty, kteří zde zůstávají. Zvýšili jsme objem roztoků ve výjezdovém prostředku, zvýšili jsme objem chlazených nápojů a vozí i rehydratační roztoky," řekl Šedivka.

Kamion má obou stranách tzv. krovky, které se rozevřou. „Každá krovka pojem až šest pacientů, každý pacient má svou přípojku kyslíku a zdroj elektrické energie," doplnil vedoucí. Prostory pro pacienty se nachází pod jedním ze dvou křídel, podle potřeby lze zázemí upravit. Pro pacienty jsou připravená lehátka, záchranáři jim mohou podat infuzi a také je napojit na přístroje.

K dispozici mají i celou řadu zdravotního materiálu a léků. Zásobování vyřizuje určený logistik, kterému posádka hlásí, co je aktuálně potřeba doplnit. V případě potřeby lze zásobování podle Šedivky vyřídit také přes místní záchrannou službu. Druhá krovka slouží jako zázemí jak pro zasahující, tak pro členy posádky Golemu.

Záchranářský kamion byl na několikadenním výjezdu například minulý rok na jižní Moravě, kterou zasáhlo tornádo. Golem tam setrval devět dnů. Šedivka ale upozornil, že modul je světový unikát. „Je unikátní svou koncepcí. Kombinuje prostor pro ošetřování, řízení zásahu, dispečerské pracoviště, technické zázemí a sociální zázemí," řekl ke kamionu Šedivka. Kamion byl vyroben před 16 lety českou firmou na základě požadavku záchranné služby hlavního města Praha.

Dotace na obnovu Českého Švýcarska po požáru

Ministerstvo životního prostředí v úterý informovalo, že dotační program na obnovu obcí zasažených požárem vyhlásí v půli srpna. Podle ministryně životního prostředí Anny Hubáčkové (KDU-ČSL) resort na opravy poničené infrastruktury vyčlenil 100 milionů korun a v případě potřeby částku navýší. Dotace budou určené i na obnovu zeleně nebo sanaci svahů a žádosti o podporu bude přijímat a vyplácet Státní fond životního prostředí ČR, sdělil za MŽP Ondřej Charvát.

Nyní ministerstvo platí zasahujícím jednotkám jídlo a část pohonných hmot. Podle dřívějšího vyjádření Hubáčkové MŽP připravilo na pohonné hmoty pro leteckou techniku deset milionů korun. Stejnou částku uvolnilo i na likvidaci odpadu, který při požáru vznikl.

Vrtulníky a letadla ze zahraničí

S ohněm bojují i dvě české armádní a dvě policejní helikoptéry. Vrtulníky vyslalo už minulý týden Česku na pomoc Slovensko i Polsko. Polský stroj musel o víkendu do servisu.

Šéf polských hasičů Andrzej Bartkowiak na twitteru uvedl, že posádka strávila ve vzduchu 39 hodin a provedla 489 shozů. Na požár tak polský vrtulník shodil přes 1,46 milionu litrů vody.

Místo ve středu navštívil šéf slovenských hasičů Pavol Mikulášek. Slováci už dříve oznámili, že leteckou pomoc ukončí v pátek. Podle tiskového mluvčí krajských hasičů Kavky na místě nebudou chybět, v důsledku zmenšování plochy požáru by se síly a prostředky v Českém Švýcarsku mohly začít koncem týdne snižovat.

Slovenští hasiči s vrtulníkem pomáhají požár v Českém Švýcarsku hasit už týden. Od minulé středy provedli podle informací na jejich facebooku 518 shozů, což je přes 1,5 milionu litrů vody. V terénu tráví na 15 hodin denně.

Českým hasičům pomáhá i několik německých helikoptér, které zároveň hasí i oblast v sousedním Saském Švýcarsku. Vrtulníky přelétají mezi německou a českou stranou. V národním parku se ve středu hasiči dostali pozemní cestou s vodou na hranici s Německem a propojili se s německými kolegy.

Hasiči mají k dispozici pět letadel: tři české stroje Antonov a dva švédské letouny Air Tractor.  

Švédské hasičské letadlo Air Tractor na jezeře Milada

Video placeholde

Švédské hasičské letadlo na jezeře Milada • Aktu.cz

Letadla a vrtulníky létají nad Českých Švýcarskem podle viditelnosti. Piloti o sobě navzájem vědí a podle toho se i koordinují, řekl ČTK mluvčí Řízení letového provozu (ŘLP) Richard Klíma. Samotné ŘLP provoz letounů, které pomáhají s hašením, neřídí, protože v oblasti nemá ani vlastní radary. ŘLP podle Klímy nastavilo provoz takl, aby nad oblastí nelétal nikdo jiný než záchranná letadla a vrtulníky.

Hasiči využívají také drony s termokamerou na průzkum. Vylétají ráno před startem vrtulníků, do terénu se znovu vydají poté, co ustane provoz letecké techniky. Pomocí dronů vyhledávají hasiči skrytá ohniska v místech, kde je nepřístupný terén.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN)  ocenil jako velmi účinné slovenské vrtulníky, které čerpají vodu do vaků z připravených bazénů, což je rychlejší. Stát uvažuje o možném pořízení jednoho letadla na hašení lesních požárů. Rakušan se ale domnívá, že ještě smysluplnější by byly sdružené a promyšlené evropské nákupy. Česko by si mohlo nákupy dělit například se Slovenskem.

Video placeholde
Policie ČR zveřejnila záběry hasebních prací v Českém Švýcarsku. • YouTube/Policie ČR

Potvrzeno: Pravčická brána bez poškození

Rozsáhlý požár přestála Pravčická brána, jeden ze symbolů Českého Švýcarska, výletní zámeček a restaurace Sokolí hnízdo z roku 1881 a na horním přístavišti Edmundovy soutěsky historická stavba z konce 19. století.

Do soutěsek už mohl vstoupit jeden ze strážců parku, podle něj zůstal objekt požárem celkem nedotčen.

Platí zvýšené nebezpečí vzniku požáru

Krajský úřad Ústeckého kraje původně zvažoval vyhlásit zákaz vstupu do lesů na celém svém území, nakonec jen vyhlásil dobu zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Zakázáno je v lesích kouřit a rozdělávat oheň, což neusposlechli v sobotu večer tři turisté, kteří se přes zákaz vydali na Pravčickou bránu. Policie věc řešila domluvou naposledy, jak oznámila na twitteru.

Nad Českým Švýcarskem platí zákaz letů. Ministerstvo dopravy také zakázalo plavbu na úseku Labe mezi Dolním Žlebem a Hřenskem. Domovy muselo opustit odhadem 450 lidí. Hraniční přechod v Hřensku je uzavřen.

Hřensko přes noc na minulou středu museli opustit obyvatelé i turisté z hotelů. „Obec je zhruba z 90 procent prázdná," uvedl pro ČTK mluvčí krajských hasičů Lukáš Marvan.

Video placeholde
Boj s požárem v Českém Švýcarsku (30.7.2022) • HZS ČR

Požár vznikl 24. července

Rozsáhlý požár v NP České Švýcarsko vypukl v Malinovém dole a druhý den večer se přiblížil k Hřensku. Příčinu vzniku požáru řeší policie. Evakován byl například skautský tábor v Dolském mlýně, turisté u Pravčické brány, obce Mezná, Mezní louka i samotné Hřensko. Od Ferdinandovo soutěsky evakuovali hasiči německý dětský tábor, jeho účastníky převezli autobusem na hranice, kde si je přebrali kolegové z Německa.

Proběhla i evakuace obce Vysoká Lípa, jejíž obyvatelé se mezitím už mohli vrátit do svých domovů. Od ohně se podařilo zachránit téměř všechna lidská obydlí, pouze v Mezné úplně shořely dva domy.

Vrtulník Mi-17 v akci:

Video placeholde

Armáda nasadila proti ohni v Českém Švýcarsku silnější vrtulník Mi-17 • Armáda ČR