Mining - jak funguje těžba bitcoinu a dalších kryptoměn? | E15.cz

Těžba kryptoměn představuje lákavý byznys, v principu ale funguje na hádání čísel

val

Mining kryptoměn, neboli jejich těžba, je jeden ze způsobů, jak na kryptoměnách vydělat. Těžba má ale i úlohu bezpečnostní, protože digitální měny jsou decentralizované, tedy nespadají pod žádnou banku ani jinou instituci. Na chodu jejich sítě transakcí se tak v ideálním případě podílejí výkonné počítače různých majitelů, rozesetých po celém světě.

Pro srovnání si představme, že pokud například zadáváte bankovní příkaz, tato transakce musí být schválena a potvrzena nějakým centrálním serverem dané banky, u kryptoměn tomu tak ale není.

Přesto je ale potřeba, aby veškeré transakce procházely jistou kontrolou, aby nikdo nemohl vytvořit podvodný převod. Právě tuto úlohu ve spolupráci s provozovateli takzvaných uzlů vykonávají mineři (neboli těžaři).

Mining bitcoinu jako nový druh loterie

Výše odměn a nákladů za těžbu se u jednotlivých digitálních měn liší, vzhledem k jeho postavení se ale pozornost těžařů upíná zejména k dolování kryptoměny bitcoin.

Veškeré transakce s bitcoinem jsem uchovávány v blockchainu, což je velmi jednoduše řečeno taková veřejná účetní kniha, kterou mezi sebou uživatelé sdílejí.

Jak vytěžit těžaře. Pro e-shopy je mánie kolem kryptoměn zlatý důl

Úkolem těžařů je najít řešení neboli tzv. hash k poslednímu článku řetězce plateb, který bývá nazýván jako „blok transakcí“.

V podstatě nejde o nic jiného, než o uhodnutí náhodného čísla. Ve chvíli kdy se jim to podaří, se blok stává platným a je možné ho přidat do blockchainu. Zároveň získává těžař odměnu za vyřešení bloku.

Výnos z dolování bitcoinu uvadá, těžař kryptoměn jde ale na zisk jinak

Každá bitcoinová platba v sobě zahrnuje také poplatek, který zvyšuje motivaci těžařů, aby do jimi "těženého" bloku přidali právě tu konkrétní transakci. Kdo je ochoten zaplatit vyšší poplatek, ten se dočká rychlejšího potvrzení platby. A těžaři vyšší odměny.

Bitcoin - čím těžit 

Dříve se pro vypočítávání jednotlivých hashů používaly výkonnější grafické karty, ty už ale v dnešní době ale nejsou dostačující. Stále se ale používají při těžbě jiných kryptoměn, například pro litecoin.

Nahradilo je specializované hardwarové zařízení ASIC, což jsou procesory navržené s co nejvyšším výkonem a zároveň co nejnižší spotřebou při výpočtu SHA-256, kterým je "šifrován" právě bitcoin.

Jak se dobývá bitcoin. Těžba kryptoměn je novou šancí pro zpustlé kraje

Jejich pořizovací cena je ale v porovnání s grafickými kartami často o něco vyšší a kromě těžby bitcoinu tento hardware na nic jiného nevyužijete.

Těžba obvykle probíhá kolektivně

Ze začátku tomu bylo tak, že se kryptoměny těžily v tzv. sólo režimu, tedy každý miner sám na svém počítači.  Jelikož se ale obtížnost těžby kryptoměn neustále zvyšuje s rostoucím počtem těžařů, je těžba pro jednotlivce mnohdy neefektivní, protože náklady na těžení pak převyšují hodnotu vytěžených bitcoinů. 

Česko patří v těžbě bitcoinu k velmocem, svůj vliv může ještě posílit

Naprostá většina minerů proto již netěží samostatně, ale přidává se k tzv. mining poolům. Mining pooly jsou seskupení těžařů (může jich být i několik tisíc), kteří se na řešení šifer podílejí společně, respektive společným výpočetním výkonem.

V případě úspěchu si dle podmínek dělí odměnu za nalezení. Nevýhodou jsou ovšem poplatky, které se odvádějí provozovateli daného poolu.

Kanadské hydroelektrárny nezvládají nápor těžařů kryptoměn, žádají zásah regulátora

Autor: val
 

Kryptoměny

Bitcoin Ethereum Ripple Litecoin Bitcoin cash

Bitcoin je dnes téměř synonymem pro pohádkové zbohatnutí, díky čemuž o kryptoměnách slyšel už snad každý. Kdo chce ale do kryptoměn vložit peníze, měl by si napřed zodpovědět řadu praktických otázek. Do jakých „mincí“ investovat a proč kryptoměnám (ne)věřit? Vyplatí se je těžit, na jaké burze obchodovat a kde bitcoiny či jiné digitální valuty uchovávat? A jakou budoucnost lze vůbec kryptoměnám předpovídat?

Kurz bitcoinu, Kurzy dalších kryptoměn, Kryptoměny a daně, Blockchain, Jak těžit bitcoiny, Jak koupit a prodat bitcoin, Poradna, Halving

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!