Německý diář: Naprasklá pečeť. Extrémní pravici zkouška vyšla | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Německý diář: Naprasklá pečeť. Extrémní pravici zkouška vyšla

Petr Fischer

Petr Fischer

„Politika je svinstvo,“ říkávala exministryně obrany Šlechtová a není vyloučeno, že měla pravdu.

V politice, která je, jak pro změnu tvrdil prezident Havel, „uměním možného“, to už tak chodí, že se v zájmu prosazení a zprovoznění moci dělají nepěkné věci. Jako teď v Durynsku, kde se liberálové z FDP domluvili s pravicově extremistickou Alternativou pro Německo a za podpory vládní CDU zvolili nového šéfa zemské vlády, Thomase Kemmericha z FDP.

A to navzdory tomu, že v obou stranách platí heslo, že „s extremisty z AfD se nemluví“, zvláště ne v Durynsku, kde je lídrem AfD Björn Höcke, jehož přízvisko „fašista“ soud oficiálně potvrdil jako oprávněné použitelné označení. FDP a CDU nelibě nesly, že by v Durynsku měl opět vládnout levičák Bodo Ramelow, a tak sáhly tam, kde byla ochota pomoci v odstranění nepřítele.

Koronavirus působí potíže už i německým firmám.  Zastavil dodávky z Číny

FDP i CDU se dušovaly, že AfD jen jednou tajně hlasovala a nebude mít na vládnutí žádný vliv. Podstatnější ale bylo, že tak došlo k její mocenské legitimizaci, což bylo hlavním důvodem, proč AfD zvedala ruce pro kritizovaného liberála, který je jinak ve všem proti programu této protestní partaje.

Pod tlakem veřejnosti a vedení vlastních stran Kemmerich nakonec rychle odstoupil, chystají se předčasné volby, pachuť z hlasování přetrvává – symbolická uzavírající pečeť vůči AfD drží, ale zůstává naprasklá.

V Durynsku se ukázalo, že s liberály a konzervativci umí AfD najít „společný zájem“, dokonce „společného nepřítele“, a to je v politice jako v umění možného začátek všeho. K legitimizačnímu průlomu extrémní pravice to zatím nevedlo, ale zkouška vyšla, uvidíme příště.

Pracující migranti. Téměř polovina běženců má v Německu po pěti letech zaměstnání

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!