Zdeňek Pečený: Bankovnictví pro chudé | E15.cz

Zdeňek Pečený: Bankovnictví pro chudé

Zdeňek Pečený: Bankovnictví pro chudé
Podíl chudé populace je v ČR a na Slovensku nejnižší v EU
• 

Zdeněk Pečený

Je až zarážející, že podle všech tuzemských bank jsou jejich klienti nadprůměrně bohatí, s velkými úsporami a staří jsou tak akorát, prostě v nejlepších letech. Už chybí, jen aby banky říkaly, že jejich afluentní klienti jsou také abnormálně krásní.

Vypadá to, jako by si banky udělaly obrázek o svém průměrném klientovi ze svých vlastních reklamních spotů. Kdo ale nabízí bankovnictví pro chudé, respektive průměrně či podprůměrně příjmové spoluobčany?

Ani rychle se množící nízkonákladové, on-linové a bezpoplatkové banky mezi svými klienty žádné chudáky nemají.

Možná je to ale tím, kde si banky nastaví hranici průměrnosti. Protože tytéž banky s bohatou klientelou se nezdráhají přiznat, že průměrný zůstatek na účtech jejich klientů je 15 či 20 tisíc korun a že jejich afluentní klienti si berou hypoteční úvěr na nemovitost v hodnotě milion či milion a půl korun na pořízení nemovitosti v Praze. Kupují si snad ti úspěšní, nadprůměrně vydělávající a krásní garsonku v paneláku či garáž na Vinohradech?

S průlomovým receptem, jak oslovit potenciální klienty, kteří mají hlouběji do kapsy, přišla loni rakousko-slovenská Zuno bank. Ta za 25 korun prodávala na slevovém portálu kupon, který šlo použít k založení účtu u zmíněné banky a po splnění dalších podmínek (několik plateb kartou) získat na účet 500 korun. Ke stejnému kroku se nyní odhodlal další nováček – Equa bank.

Tak doufejme, že tyto náborové akce bankám přivedou pár nízkopříjmových klientů, aby se také už nějaká banka pochlubila bankovnictvím pro obyčejné lidičky.

Než si vezmete spotřebitelský úvěr…

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!