Komentář Martina Čabana: Mnoho povyku pro Hrad | E15.cz

Komentář Martina Čabana: Mnoho povyku pro Hrad

Martin Čaban

Musíme žít v době skutečně vypjaté, jestliže takovou bouři ve veřejném prostoru vyvolá prohlášení mluvčího prezidenta republiky, že Miloš Zeman pověří sestavením vlády a případně také jmenuje premiérem vítěze voleb.

Všechno to rozhořčení vychází především z toho, že v tuto chvíli nejpravděpodobnější vítěz voleb bude v době svého volebního vítězství dost možná trestně stíhán. To je samozřejmě krajně nepříjemné pro českou politickou kulturu. Pokud k tomu dojde, budou se titulky zahraničních médií číst dost nepříjemně.

Jenomže v prostředí, které by trestně stíhanému bránilo převzít po vyhraných volbách vládu, by rozhodnutí o budoucím premiérovi leželo v rukách policie či státních zástupců. A to jsou zcela jiné ruce, než ve kterých by ve zdravém státě ležet mělo. Takže v tomto případě je rozhodně lepší ten zásah do politické kultury nějak skousnout.

Šéf opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek zase bystře, i když ne zcela přesně připomněl Zemanovy výroky z léta 2013, kdy odmítl jmenovat vládu vedenou ODS, protože kolem některých významných členů strany běželo policejní vyšetřování.

Kritika Hradu. Zeman jmenoval Rusnoka, aby premiér nevládl z cely, připomněl Kalousek

„Nemám žádnou záruku, že v případě, kdy by se k moci vrátila dosavadní koalice, by někdo z jejích členů nemohl být případně postižen řízením svého ministerstva z cely vyšetřovací vazby.“ Tak pravil dle stenografických záznamů prezident před poslanci 7. srpna 2013.

Ozbrojen tímto argumentem vyrazil Miloš Zeman spáchat jedno z nejhorších polistopadových ponížení české ústavy – nechal bez důvěry vládnout kabinet ad hoc poskládaný z vlastních kamarádů, vazalů a politických nohsledů.

V tomto případě jednoznačně platí, že se prezident choval nehorázně a nepřijatelně tenkrát, nikoli teď, kdy chce, aby vládu stavěl vítěz voleb. Prezidentova názorová nekonzistence je tedy zřejmá, také není první, nicméně projednou je snad ku prospěchu věci.

Zápisník Jany Havligerové: Českem hýbou volby

Jistě, hlava státu svým vyjádřením chtěla kromě jiného znovu vyjádřit oddanost Andreji Babišovi. Ten má přes všechny současné trable pořád našlápnuto k pozici zdaleka nejmocnějšího muže v zemi a také je tím, jehož rozhodnutí může zásadně zamíchat aritmetikou prezidentských voleb.

A pražskými kuloáry už se zase nesou řeči, že by babišovci mohli přece jen nasadit do boje o Hrad vlastního koně, což je pro současné osazenstvo Hradčan noční můra. Takže poslední vyjádření podpory Babišovi téměř jistě nebylo vedeno jen starostí o českou ústavnost.

To ale nic nemění na tom, že pověřit sestavením vlády vítěze voleb je v pořádku, ano, i v případě, že má dotyčný za zády policii. Tady nemůže rozhodovat nikdo jiný než voliči. Situace je přitom už dlouho přehledná a její zásadní aspekty známé – od detailů kauzy Čapí hnízdo po záměr Miloše Zemana vlísat se do pozice alespoň tiše podporovaného kandidáta hnutí ANO.

Čapí hnízdo: podívejte se, jak se vyvíjela Babišova kauza s padesátimilionovou dotací
Čapí hnízdo není jediným Babišovým problémem. Připomeňte si další kauzy šéfa hnutí ANO

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!