Nová vinárna: Legendární pražský podnik vyměnil knihy za víno | e15.cz

Nástupce legendárního pražského podniku mění knihy za víno. Otevření zdržela rekonstrukce

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Speciální vína, která se při výrobě obejdou bez chemie, nabídne v Praze druhá vinárna. Otevře po čtyřmilionové rekonstrukci 10. října. Naváže tak na provoz někdejší Literární kavárny Řetězová.

Po sedmi letech od otevření vinárny Veltlin v Karlíně spouští tuzemský obchodník s vínem Bogdan Trojak druhý podnik s autentickými víny. Nová vinárna nazvaná Autentista se nachází v Řetězové na Starém Městě. Zahájení provozu, který byl naplánovaný na přelom května a června, oddálila rekonstrukce.

Prostory byly podle provozovatele vinárny ve špatném stavu a bylo nutné předělat také rozvodné sítě. Na rekonstrukci, která probíhala zhruba od letošního ledna a vyšla na více než čtyři miliony korun, se podílelo architektonické studio FormaFatal. Autentista pohostí najednou přibližně sto lidí včetně zahrádky.

Zatímco karlínská vinárna je orientovaná na oblast bývalého Rakouska-Uherska, nový podnik se zaměří na vína z různých vinařských oblastí. Nabídne italská vína od Flemminga Laugesena nebo vína z francouzské oblasti Champagne. “Milovníci bublin se mohou těšit na vína od Charles Dufour, Fleury, Ulysse Collin, Vouette et Sorbée, La Closerie nebo Larmandier-Bernier,” doplnil Trojakův společník Antonín Suchánek.

Vinárna tak nahradí Literární kavárnu Řetězová, která fungovala téměř dvě dekády a konec oznámila v loňském prosinci. Probíhala tam divadelní představení, hudební vystoupení nebo literární čtení. Každoročně v kavárně například představovali svá díla nominanti na Cenu Jiřího Ortena nebo v roce 2006 byl vyhlášen typograf František Štorm vítězem ceny časopisu Revolver Revue.

Prostory si nyní pronajímá firma Autentisté, ve které jsou jednatelé a společníci Trojak se Suchánkem. Karlínská vinárna spadá pod společnost Bioclub, v níž také figuruje Trojak. Od otevření další vinárny si Trojak slibuje posílení dovozu ze zahraničí a zvýšení prodejů autentických vín na dvojnásobek.

Jedná se o speciální typ vín, u kterých během výroby omezují vinaři množství chemie a dalších přidaných látek. „Když se hrozen vylisuje, nepřidávají se žádné látky typu selektované kvasinky, na kterých se většinou vína kvasí. Ty kvasinky jsou cizorodý prvek, protože pocházejí z celého světa a ovlivňují aroma a chuť vína,” vysvětlil Trojak v dřívějším rozhovoru pro deník E15 s tím, že výrobci autentických vín tuto metodu nepoužívají.

Místo toho si podle něj vyselektují vlastní kulturu kvasinek. Za náročný označil v minulosti tento způsob výroby prezident Svazu vinařů Tibor Nyitray. „Je to segment, který má svoji životaschopnost a určitě má své místo na trhu," dodal však. Cena autentických vín se pohybuje od stokoruny za lahev a výše.

Počet vináren a vinoték v Praze nesleduje Český statistický úřad, ani Asociace hotelů a restaurací. Počet vinoték v Česku se poslední čtyři roky zvyšuje a loni dosáhl podle Státní zemědělské a potravinářské inspekce 6123 prodejen. Spotřeba vína se podle údajů Českého statistického úřadu pohybuje v Česku dlouhodobě kolem 19 litrů na obyvatele za rok a v roce 2017 dosáhla 19,4 litrů.

Počet vinoték v Česku

2015

2016

2017

2018

4665

5149

5704

6123

(Pramen: SZPI)

Podívejte se na interiér vinárny v Řetězové:

Zaujal vás článek a chcete celý časopis na toto téma? Kupte si ho v naší online trafice iKiosek.cz! Dnes objednáte a další pracovní den máte ve schránce. Doprava je zdarma.

Video se připravuje ...

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video