Neratovice se mají konečně dočkat kostela. Vyzdobí ho skleněná křížová cesta od Ronyho Plesla

Vizualizace neratovického kostela od architekta Zdeňka Fránka

Vizualizace neratovického kostela od architekta Zdeňka Fránka Zdroj: archiv E15

Interiér neratovického kostela
Rony Plesl
Díla, která Rony Plesl představil na výstavě v Londýně
Díla, která Rony Plesl představil na výstavě v Londýně
10
Fotogalerie

Středočeské Neratovice se zřejmě dočkají kostela. Ten dosud ve městě chybí. Farář Peter Kováč, který má výstavbu na starosti očekává, že by kostel mohl získat během příštího roku stavební povolení a do dvou až tří let by mohlo nové duchovní a komunitní centrum, které navrhl architek Zdeněk Fránek, stát. Náklady na výstavbu jsou zhruba devadesát milionů korun. Stavba má být kromě zelené střechy unikátní i tím, že pro ni výtvarník a sochař Rony Plesl vytvoří skleněnou křížovou cestu. Tu zasadí do stěny budovy.

Designér, který se prosadil i v zahraničí, ztvární čtrnáct zastavení Kristova utrpení a smrti. „Chci vybrat pro kostel v Neratovicích ty nejlepší spolupracovníky a Ronyho Plesla považuji za nejlepšího z naší generace uměleckých sklářů,“ uvedl  Fránek.

Pro Plesla, který spolupracuje s firmami jako Cartier, Moser, Bomma či Preciosa, to nebude poprvé, kdy se dotkne sakrální tématiky. Letos vystavoval v londýnské Victoria and Albert Museum skleněnou instalaci s názvem Sacred Geometry, která vychází z myšlenky univerzálního jazyka „posvátné geometrie“ inspirované myšlenkami českého surrealisty Josefa Šímy a německého astronoma Johannese Keplera.

„Ve své tvorbě se velice často dotýkám tématu víry. Přesněji řečeno, jak to nejlépe vyjádřil Jan Amos Komenský, labyrintu světa a ráje srdce. Zajímá mne geometrická podstata přírodních tvarů ve vztahu ke geometrii, kterou vytváří člověk. Sakrální architektura je pro mne právě v této spojitosti velkou inspirací. Navíc sklo, které se propojuje se světlem, dává stavbám další rozměr,“ uvedl Plesl. Možnost vytvořit křížovou cestu ve spolupráci s architektem Zdeňkem Fránkem pro něj představuje další velice silný moment.

„Křížová cesta je nedílnou součástí katolických kostelů, připomíná Kristovu lásku k člověku. Každý pátek vzpomínáme na jeho utrpení, kterým na sebe vzal tragický úděl člověka pro naše hříchy. Spása i láska není bez bolesti,“ doplnil Kováč, který má výstavbu nového kostela na starosti.

Velký rozhovor s Ronym Pleslem najdete v magazínu E15 Premium. Objednávejte zde >>>

Video placeholde

E15 Premium - Jak si užít design • E15

Zasazení křížové cesty do stěny kostela otevře průnik denního světla zvenku i umělého zevnitř, aby jednotlivá zastavení vynikla a zapadla do celkového pojetí interiéru prostoru.

Fránek již navrhl kostely v Litomyšli a v Černošicích. Neratovický kostel bude tvořen dvěma soustřednými klenbami, a představuje tak návrat ke kořenům církevních staveb.

Dvouplášťový systém je možné spatřit například v kostele Santa Maria del Fiore ve Florencii od Filippa Brunelleschiho nebo v katedrále svatého Pavla v Londýně od Christophera Wrena. 

Do prostor mezi klenbami neratovického kostela architekt zakomponoval zázemí jako učebny, klubovny, toalety a podobně.

Církevní stavba dostojí i současným ekologickým trendům šetrného stavebnictví, jehož je Zdeněk Fránek propagátorem. Na kostel i faru umístil zelenou střechu, která by měla být zavlažována z retenční nádrže zachycující dešťovou vodu.