Část EU odmítá plnit plynové zásobníky. Poslední zdravá část Kovosvitu má potíže
- Část zemí EU odmítá kvůli vysokým cenám plnit plynové zásobníky
- Do potíží se dostává poslední zdravá část Kovosvitu
- Zámecký pán v insolvenci lanaří drobné investory na své bondy
Přečtěte si nejzajímavější články uplynulého týdne
Plyn je v Evropě nejdražší za dva roky, zásobníky jsou poloprázdné. Část zemí je odmítá povinně plnit za vysoké ceny
Cena plynu v klíčovém nizozemském virtuálním obchodním uzlu TTF se v těchto dnech vyšplhala na 58 eur za megawatthodinu, což je nejvýše od dubna 2023. Unijní zásobníky jsou přitom v podstatně horší kondici než loni touto dobou. Na evropské úrovni se rozjela diskuze o tom, zda je rozumné zachovat požadavek na jejich naplnění před zimním obdobím na devadesát procent. Kritici pravidla tvrdí, že podporuje spekulace a zvyšuje ceny suroviny i přes léto.
Do potíží se dostává poslední zdravá část Kovosvitu. Kolem skupiny mezitím začal kroužit bohatý zbrojař
Slévárenská společnost Kovosvit MAS Foundry byla dosud jedinou finančně zdravou firmou z jihočeské skupiny Kovosvit. To už ale neplatí. V insolvenčním rejstříku její sesterské společnosti Kovosvit MAS Machine Tools upozorňuje, že nedávná změna přístupu k zálohám za energie pro ni může být fatální. Pokud se jí nepodaří vyjednat odložení plateb, jedinou její záchranou zůstane majitel.
Dluhopisář s ruským pasem. Zámecký pán v insolvenci lanaří drobné investory na své bondy
Půjčovat si od drobných investorů a zároveň s tím nesplácet těm velkým. I taková dokáže být realita tuzemského byznysu a potažmo dluhopisového trhu. Aktuálně může být příkladem příběh zámeckého pána z Chlumu u Třeboně, tajemného podnikatele s rusko-kazašskými kořeny. Zatímco jedna z jeho firem dlouhé měsíce nesplácí těžkým vahám domácího finančního světa včetně největší tuzemské banky, jiná jím řízená společnost paralelně nabízí drobným investorům své dluhopisy za rovněž desítky milionů korun přes internetové tržiště. Podle expertů přitom taková situace nepatří v tuzemsku ani zdaleka k výjimkám.
VIDEO: Na německých platech trvám, říká premiér Petr Fiala v pořadu FLOW

Aero se veze na úspěchu Airbusu. Výrobu pro něj plánuje ztrojnásobit
Ve změti zpráv o stagnující ekonomice je tu jedna obzvlášť dobrá. Spolu s tím, jak evropský výrobce letadel Airbus ohlásil za loňský rok 766 dodaných civilních letadel, což představuje nárůst o čtyři procenta oproti předchozímu roku, pozitivní signály vysílají i jeho dodavatelé. Konkrétně Aero Vodochody Aerospace plánuje během tří let svoji produkci pro Airbus zvýšit hned trojnásobně.
Dvanáct milionů neproclených zásilek denně. Temu a spol. zaplavují EU, zrušme jim výjimku, volá česká e-commerce
Do zemí Evropské unie loni přišlo 4,6 miliardy zásilek v hodnotě do 150 eur, které nepodléhají proclení. Meziročně se jejich počet zdvojnásobil. Drtivá většina balíčků míří z čínských online tržišť, jako je Temu, Shein nebo AliExpress. Asociace pro elektronickou komerci (APEK) volá po zpřísnění podmínek pro tyto menší zásilky. Evropská komise sice nová pravidla chystá, podle APEK však nejsou dostatečná.