Energetický dodavatel v insolvenci. Příliš těžké tanky pro české silnice | e15.cz

Co vám (ne)uteklo: Dluhová krize. Návrat sektorových daní. Dodavatel energií v insolvenci

Video se připravuje ...
Filip Zelenka

Filip Zelenka

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nestíháte během pracovního týdne sledovat dění z byznysu? Sestavili jsme pro vás přehled toho nejzajímavějšího, o čem jsme v uplynulém týdnu v deníku E15 psali.

Německé tanky Leopard 2 jsou těžké, potřebují nové pontony, mosty či tunely

Přechod od tanků T-72 sovětské koncepce k moderním německým obrněncům Leopard 2 si vyžádá dodatečné investice za miliardy korun. Vedle náhradních dílů, servisního vybavení nebo munice ráže 120 milimetrů musí armáda investovat i do pontonových mostů. Důvodem je to, že německé tanky jsou až o dvacet tun těžší. Nevyhovuje ani dopravní infrastruktura, která je dlouholetou slabinou Česka. Bez robustnějších mostů, větších tunelů a rozvinutější dálniční sítě nelze v případě ozbrojeného konfliktu bleskově přesouvat těžkou techniku včetně konvojů NATO.   

Evropští politici se přou o mimořádné daně, Orbán kvůli nim válčí s Ryanairem

Hospodářské turbulence vyvolané pandemií a válkou na Ukrajině oživily v Evropě myšlenku mimořádných a sektorových daní. A s ní i diskuzi, zda je v konečném důsledku nezaplatí spotřebitelé, ačkoli jim zvýšené příjmy států mají sloužit jako pomoc v době vysoké inflace. Debaty o vyšším zdanění se týkají především energetických firem. V Británii se kvůli němu vyostřily pře uvnitř konzervativní strany. Maďarský premiér Viktor Orbán však zatížil mimořádnými odvody i další odvětví – banky a telekomunikační či letecké společnosti. Irský přepravce Ryanair však odmítá krok přijmout a účtuje daň zákazníkům v cenách letenek.  

Manta Commodities čelí návrhu na insolvenci. Jako první z padlých dodavatelů energií

Velkoobchodník s energiemi Manta Commodities, který do března nabízel elektřinu a plyn dodavatelům, nezvládá splácet závazky a hrozí mu úpadek. Vyplývá to z insolvenčního návrhu, podle něhož věřitelé drží pohledávky po splatnosti v hodnotě nejméně vyšších desítek milionů korun. Zda je návrh na úpadek oprávněný, rozhodne Městský soud v Praze.

Dluhová krize opět buší na brány Evropy. Rozmařilé vlády může spasit inflace

Evropa po deseti letech oprašuje téma dluhové krize. Investoři se obdobně jako před deseti lety začali odvracet od zemí jižního křídla eurozóny. Vlády Řecka, Itálie, ale i Portugalska tak v posledních dnech musely vydatně přihodit na úrocích, aby dokázaly investory zaujmout a získaly tak možnost profinancovat státní výdaje. Děje se to poté, co ECB v minulém týdnu otočila kormidlem a přestala automaticky financovat dluhy zemí eurozóny včetně těch ekonomicky nejpomalejších a nejzadluženějších. Právě obavy z dluhové krize byly přitom příčinou, že ECB podle odborníků začala s utahováním měnové politiky příliš pozdě. Situace si dokonce vyžádala středeční mimořádné zasedání banky.  

Nejcennější značky: Saúdové poskočili, Apple sesadil Amazon a Evropa se stává skanzenem

Konec nadvlády Amazonu. Společnosti Apple se po třech letech podařilo firmu Jeffa Bezose sesadit z čela žebříčku nejcennějších značek světa Kantar Brandz, který má deník E15 exkluzivně k dispozici. Naopak vůbec poprvé se mezi stovkou nejcennějších značek objevila společnost Saudi Aramco, která těží ze vzrůstající ceny ropy. Po více než dekádě se mezi elitní desítku vrátila evropská značka, jelikož se na desáté příčce umístil francouzský módní obr Loius Vuitton.   

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video