V pražských městských částech se rýsují první koalice | E15.cz

V pražských městských částech se rýsují první koalice. Spojenectví ODS a ANO zde může projít

Nguyen Thuong Ly

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Zatímco na pražském magistrátu se zdá, že by vítězné koalici Spolu spolupráci s druhým hnutím ANO neodpustili ani voliči, ani celostátní vedení stran, v městských částech metropole to ne vždy platí. Podobně jako v řadě jiných měst v České republice se i tam rýsují první koalice ODS a ANO.

První koalice vznikla už v neděli v Praze 13, kde radnici povede vítězná ODS s ANO a Společně pro Prahu, kterou tvoří TOP 09 a lidovci. „Podepsali jsme závaznou koaliční smlouvu. Ostatní, jako rozdělení gescí, máme předjednáno, ale bude to až součástí dodatku koaliční smlouvy,“ řekl David Vodrážka (ODS), který je v Praze 13 starostou od roku 2002 a má jím být i nadále.

Bez ANO se možná neobejdou ani koalice v lidnaté čtvrté a osmé městské části, kde zvítězila ODS. Mezi Piráty a hnutím ANO si bude muset vybrat i vítězná koalice ODS a TOP 09 v Praze 12. A pro dosavadní starostku Prahy 2 Alexandru Udženiju (ODS) by spolupráce s ANO také nabídla nejstabilnější radu.

Poměrně velký úspěch si připsalo uskupení Praha sobě vedené Janem Čižinským. Podařilo se mu vyhrát v první, páté i domovské sedmé městské části, kde se Čižinskému podařilo opět získat nadpoloviční většinu v zastupitelstvu. Právě v Praze 5 zřejmě nastane největší přeskupení sil oproti uplynulému volebnímu období. Během pondělí se začala rýsovat koalice, kde by měli spolu vládnout Praha 5 sobě, Piráti a SEN 21. S těsnou většinou by tak měla koalice nahradit stávající radu pod vedením starostky Renáty Zajíčkové z ODS.

Složitější situace nastává v Praze 1, kde sice zvítězila Praha 1 sobě, kterou vede druhý z bratrů Čižinských Pavel, ale silnou pozici má i druhá ODS, která současnou radnici vede. Bude záležet na domluvě s některými z pěti dalších uskupení, která získala zastupitele v centrální městské části.

Kromě Jana Čižinského mohou svým radnicím vládnout sami i starosta Prahy 19 Pavel Žďárský (SNK Kbely náš domov), starosta Prahy 16 Karel Hanzlík (ODS) a starosta Prahy 21 Milan Samec (ODS), kteří získali více než padesát procent hlasů.

Koaliční vyjednávání pokračují i na magistrátu, kde bude podle všeho vládnout vítězná koalice Spolu složená z ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Jednání vede Bohuslav Svoboda, který chce být znovu primátorem. Koalici by chtěl složit s Piráty a STAN. Obě strany by však rády do koalice přibraly i Prahu sobě, jejíž hlasy ale nejsou k většině na městském zastupitelstvu potřeba. Vyloučená není zatím ani koalice s hnutím ANO vedená Patrikem Nacherem.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Komunální volby 2022

V Česku proběhnou v září 2022 komunální volby. Termín vyhlásil prezident republiky Miloš Zeman. Komunální volby, jinak také volby do zastupitelstva, se uskuteční společně se senátními volbami. Kdy se konají volby? Jak funguje volební systém? Kdo může volit a kdo může kandidovat? Čtěte přehledný článek na téma Komunální volby 2022.

Komunální volby: Jak volit?

Přečtěte si podrobný speciál, jak volit v komunálních volbách a jaký postup platí pro volby do Senátu. V obou případech potřebujete volební lístky, které vhodíte do uren ve volebních místnostech. Volební systém a pravidla se však liší.

Volební místnosti

Co jsou volební okrsky a volební obvody. Pojmy se zásadně liší. Přečtěte si, kde najdete volební místnosti a jak v nich volit.

Volby v Praze

Komunální volby v Praze znamenají, že si Pražané volí nové zastupitele. Z volebních výsledků a následných jednání vzejde nový primátor hlavního města Prahy. Podívejte se, kdo jsou nejvážnější kandidáti na pozici primátora v hlavním městě.

Kandidáti a výsledky voleb

Možná vás bude také zajímat, jak funguje volební komise, případně jak se stát jejím členem a jak vysoká bývá obyčejně volební účast. Na webu E15 vám přineseme i přehled kandidátů do zastupitelstva a výsledky voleb.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery