Volby 2018 | Prezidentská debata - komentář Martina Čabana | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Komentář Martina Čabana: Dojemně pitomá show

Martin Čaban

Martin Čaban

Česko hledá prezidenta. Už do názvu pořadu, parafrázujícího druhdy slavnou talentovou show Česko hledá Superstar, skryla televize Prima smysl úterního prime timu. Karlínské divadlo natřískané po střechu klakami obou prezidentských finalistů vidělo namísto prvního televizního střetnutí Miloše Zemana s Jiřím Drahošem show. Dojemně pitomou, pokud bychom si měli vypůjčit kousek slavného textu jednoho z méně úspěšných uchazečů o Hrad.

Především se naplno ukázalo, že předčítání televizních zpráv není dostatečnou kvalifikací k moderování něčeho, co snad mělo původně být prezidentskou debatou.

Karel Voříšek nedokázal ani jednoho z finalistů držet v jakýchkoli mantinelech, stejně jako nedokázal krotit rozdováděné publikum bučící či halasící po jakémkoli sebebanálnějším výroku toho či onoho kandidáta. Korunu pak celé nezvládnuté dramaturgii nasadil výběr témat, z nichž ani jedno bezprostředně nesouviselo s výkonem funkce hlavy státu – kouření v hospodách, držení zbraní, migrace, církevní restituce. Na nic z toho nemá hlava státu přímý vliv.

Vše o druhém kolem prezidentských voleb čtěte zde >>>

Je sice hezké, když si o tom něco myslí, ale to je pro kvalifikované rozhodnutí voliče, k němuž obvykle prezidentské debaty mají přispět, dost málo. Zato jsou to témata, na nichž se s radostí vymezuje Miloš Zeman, jemuž tím Prima velmi výrazně nahrála. 

Což je ale spíše zajímavý fakt k zaznamenání než něco, co by rozhodlo volby. Cílové skupiny obou kandidátů, a to včetně nerozhodnutých voličů, jsou velmi odlišné.

Sokol: Zeman hraje roli lidového strejce, Drahoš je normální člověk

Zeman potřebuje především mobilizovat účast voličů SPD a KSČM a přesvědčit podstatnou část příznivců hnutí ANO. Drahoš naopak musí dostat k urnám voliče neúspěšné trojice Horáček-Fischer-Hilšer z prvního kola.

Překryv těchto skupin je minimální, takže není příliš pravděpodobné, že by vystoupení v televizním pořadu, které navíc u obou kandidátů zcela splnilo očekávání, výrazně zamíchalo kartami. 

Profily kandidátů: Miloš Zeman a Jiří Drahoš

Jediný faktor, který by mohl u některých nerozhodnutých voličů sehrát roli, je kondice Miloše Zemana. Tomu se podařilo ukázat, že ve střetu se soupeřem obstojí a jeho zdravotní potíže nemají zásadní vliv na jeho vystupování, pomineme-li závěrečné vstávání z křesla. Nové ideové střety už od debat čekat nelze, ani kdyby k nim náhodou byl poskytnut prostor. Vše už bylo řečeno a pozice jsou víc než jasné.

Průběh druhého kola prezidentských voleb sledujte v online přenosu >>>

Proto je nejsilnějším poselstvím dojemně pitomé show na Primě snad jen to, že bučet a pokřikovat na hlavu státu, případně na bývalého předsedu Akademie věd, kdysi bývalo v rozporu s dobrými mravy.

Komentář Jany Havligerové: Zeman řekl, kdy konečně bude líp
Prezidentská debata: Církevní restituce občany netrápí, míní Drahoš
Prohraje-li Zeman volby, jmenuje Babiše premiérem
Kurzy se vyrovnaly, sázkaři začali sázet na vítězství Zemana
O nesmrtelná auta LIAZ nakonec nikdo nestál
Prezidentská debata: Církevní restituce občany netrápí, míní Drahoš

Vše o volbách prezidenta ČR 2018 čtěte zde

Nejnovější zpravodajství z voleb prezidenta ČR sledujte na Info.cz

 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!