Volby 2018 | Kulhánek, exšéf Škoda Auto, chce být prezident | E15.cz

Na prezidenta bude kandidovat také někdejší šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance, která mu pomůže sehnat 50 tisíc podpisů pro nominační petici a bude Kulhánkovu kandidaturu podporovat také finančně.

Předseda ODA Pavel Sehnal označil Kulhánka za "chlapa, který řídil fabriku, má manažerskou zkušenost a lidskou důstojnost, kterou politika potřebuje".

"Podle toho, co slyším, tak by šance měly být velké," řekl k vyhlídkám na své zvolení třiasedmdesátiletý Kulhánek. Zařadil se mezi čtveřici kandidátů, z nichž by si lidé měli vybrat nejpřijatelnějšího jako příští hlavu státu. Kromě stávajícího prezidenta Miloše Zemana jmenoval textaře Michala Horáčka a bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše, kterého by volil, pokud by sám nekandidoval.

Kulhánek by jako prezident chtěl dbát na dodržování ústavy, prezidentskému úřadu vrátit vážnost a důstojnost. "Prezident nemůže být všeználek, byť třeba si to i může myslet," řekl. "Nevěnoval bych se politikaření," uvedl s tím, že premiérem by jmenoval předsedu strany, která by vyhrála volby. Důraz klade na důslednější parlamentní kontrolu vlády.

"A proč ne, ať je těch kandidátů víc," odpověděl dnes prezident Zeman při návštěvě Vysočiny v Humpolci na dotaz jednoho z místních, co říká Kulhánkově kandidatuře. Prezident dodal, že Kulhánka zná jen málo, ale pamatuje si ho jako svého času úspěšného manažera Škody Auto. Zeman se Kulhánka jako protikandidáta nebojí. "Já se v politice bojím jen sám sebe," prohlásil prezident.

Kandidát ODA by chtěl také připomenout Čechům, že mají být na co hrdi. "Nejsme žádná malá země. V nás se přitom tento komplex léta pěstuje. Z tohoto omylu," uvedl. Chce rovněž pomoci dostat děti od počítačů ke sportu. Kulhánek byl mimo jiné šéfem Českého svazu ledního hokeje a působil v Českém olympijském výboru, hrál závodně volejbal a běhal maraton.

Kulhánek nyní působí v dozorčí radě Pojišťovny Kooperativa. Dříve vedl Sdružení automobilového průmyslu, byl viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Od roku 2002 byl navíc členem světového výkonného výboru Mezinárodní obchodní komory.

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video