Petra Pavla podpořilo podpisy 81 tisíc lidí. Hodlá odevzdat kandidaturu v pondělí

Generál Petr Pavel byl hostem pořadu Epicentrum (10.10.2022)

Generál Petr Pavel byl hostem pořadu Epicentrum (10.10.2022) Zdroj: Blesk:Tonda Tran

Kandidaturu generála Petra Pavla na prezidenta ČR podpořilo podpisy 81 tisíc českých občanů. Pavlovu kandidaturu jeho tým podá na ministerstvu vnitra v pondělí. Armádní generál ve výslužbě, který byl v letech 2015 až 2018 předsedou Vojenského výboru NATO, kandidaturu oficiálně ohlásil 6. září. Pavel to řekl novinářům v Buštěhradě na Kladensku, kde se zapojil do sázení 25 stromů. Označil to za symbolický počin vůči životnímu prostředí, které prezidentská kampaň zatěžuje například spotřebou papíru a dopravou.

Pavel předložením podpisů podle svých slov nabízí své služby občanům. Nyní se chce zaměřit na komunikaci s lidmi a především na způsob, jakým řešit krizi, nebo souběh krizí, kterými nyní ČR prochází. V kampani bude pokračovat. „Budeme jezdit po republice, budeme se účastnit debat,“ dodal Pavel. Podle něj pomohlo podpisy sesbírat na 700 dobrovolníků a nevyužil služby žádné agentury.

K dnes zveřejněnému průzkumu agentury Median, podle kterého by v říjnu s mírným náskokem vyhrál první kolo prezidentských voleb, uvedl, že jej bere jako orientační, počítá, že se atmosféra ve společnosti může měnit, ale nehodlá nijak upravovat svou taktiku. „Chceme prosazovat věci, které jsou pozitivní, a ne se vymezovat proti komukoli,“ doplnil Pavel.

Video placeholde
Kandidáti na prezidenta: Petr Pavel • Videohub

Jedenašedesátiletý Pavel prošel řadou velitelských pozic, od července 2012 do dubna 2015 působil jako náčelník Generálního štábu AČR. Po studiu nastoupil do Prostějova k výsadkovému pluku zvláštního určení; tehdy vstoupil do KSČ, což dnes označuje za chybu. Koncem letošního září oznámil, že má přes 55.000 podpisů občanů a v jejich shromažďování nadále pokračuje. Patří do trojice kandidátů, které jako vhodné pro Hrad jmenoval počátkem října premiér Petr Fiala (ODS). Vládní koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) nenominuje do lednové volby hlavy státu vlastního kandidáta.

Přihlášku do prezidentských voleb podle pátečních údajů podalo 12 kandidátů. Jedna z dříve podaných kandidátních listin byla podle Hany Malé z tiskového oddělení ministerstva vnitra stažena. Ze známých kandidátů se do voleb přihlásili Předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš, senátor Pavel Fischer, bývalá rektorka Danuše Nerudová, senátor Marek Hilšer, někdejší rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, poslanec SPD Jaroslav Bašta a prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová. V nejbližší době by se k nim měli připojit ještě podnikatelé Karel Diviš a Karel Janeček. Malá již dříve uvedla, že část z přihlášek zjevně nesplní předepsané náležitosti.