Petr Pavel: Nečekal jsem, že Babiš odkryje karty tak brzo | E15.cz

Petr Pavel: Nečekal jsem, že Babiš odkryje karty tak brzo. Podlehl frustraci z výsledku

Jan Novotný

Jan Novotný

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
4

Vítěz prvního kola prezidentských voleb Petr Pavel se chystá na přímou konfrontaci s Andrejem Babišem v debatách a připravuje spolupráci s neúspěšnými kandidáty Danuší Nerudovou a Pavlem Fischerem. „Rozhodně se nenechám strhnout k tomu, abych reagoval na každý podnět od Andreje Babiše,“ říká v rozhovoru pro E15.

Ve čtvrtek vás čeká první debata s Andrejem Babišem na Blesk.cz. Co od ní očekáváte?

Ostrou konfrontaci. Co jiného očekávat od Andreje Babiše.

Jak se na to připravujete?

Nejen faktografickou přípravou na témata, která asi nejspíš padnou, ale také přípravou psychické odolnosti.

Dá se očekávat, že Andrej Babiš bude pokračovat ve stejné podobě kampaně, kterou odstartoval už v sobotu večer na tiskové konferenci. Říkáte, že chcete šířit pravdu. Co to konkrétně znamená a jak se dá těm útokům čelit?

Rozhodně se nenechám strhnout k tomu, abych reagoval na každý podnět od Andreje Babiše – pokud to nebude racionální podnět. Protože to je jeho taktika, jak diskuzi zavést do témat, která mu dají šanci neustále jenom útočit a mě budou stavět do role toho, kdo se bude muset neustále bránit. Pokud nějaké invektivy a vyložené lži přijdou, samozřejmě se budu muset poradit, jak k nim přistoupit. Ale jinak se budu snažit bavit o tématech, která by voliči asi rádi slyšeli. To znamená, jak budeme řešit jejich problémy do budoucna. A to nejenom formou planých slibů, ale konkrétních návrhů.

Prezidentské volby 2023: Tisková konference Petra Pavla

Video se připravuje ...

Myslíte, že vaše klidná reakce na výpady zafunguje? Obzvláště u těch lidi, které teď potřebujete přesvědčit – a to jsou třeba i voliči hnutí ANO.

Naši voliči si bohužel v poslední dekádě zvykli, že se politické debaty vedou spíše jako boj než diskuze. Já si stejně myslím, že bychom se toho měli držet, protože to, že někdo křičí nebo používá nefér argumenty, ještě nehovoří o jeho síle. Já se budu držet toho, co je mi vlastní, a doufám, že to přesvědčí většinu voličů. Zdaleka ne každý si užívá, když se někdo hádá.Překvapila vás tvrdá reakce Andreje Babiše na volební výsledek hned v sobotu večer?

Byla jasným důkazem, že se vrátil starý Andrej Babiš. Ta přívětivá tvář, kterou nasadil pro první kolo, byla opravdu jenom maskou. Ale nečekal jsem, že odkryje karty tak rychle. Evidentně podlehl frustraci z výsledku a potřeboval to ze sebe dostat. 

Budete jednat o podpoře s nějakými politiky, například s panem premiérem nebo s vládou? Andrej Babiš přece tvrdí, že jste provládní kandidát.

On je zase evidentně prezidentovým kandidátem. Pro mě tohle není téma. Pro mě je důležité s vládou komunikovat, ale až v okamžiku, kdy budu zvolený. V tuto chvíli jsme v okamžiku vrcholící kampaně, takže nevidím jediný důvod pro blízkou koordinaci s vládou.

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery