Problém je osamělost lidí. Ztrácejí kontakt s realitou, říká o dezinformacích v kampani expertka | e15.cz
Štítek Premium

Problém je osamělost lidí. Ztrácejí kontakt s realitou, říká o dezinformacích v kampani expertka

Billboard Andreje Babiše, ve kterém se vymezuje proti Petru Pavlovi před druhým kolem prezidentských voleb
Billboard Andreje Babiše, ve kterém se vymezuje proti Petru Pavlovi před druhým kolem prezidentských voleb
• 
ZDROJ: E15 Michaela Szkanderová

Vojtěch Kristen - info.cz

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
1

Česko zažívá finále třetí přímé prezidentské volby. Souboj kandidátů především v posledních dnech poznamenává řada dezinformací: zprávy o údajném úmrtí Petra Pavla, billboardy varující před zavlečením země do války, „falešné“ esemesky strašící mobilizací. Někteří novináři dokonce píší o „největší dezinformační operaci v historii Česka“. „Jenže takové titulky jsou podle mě také alarmistické, zažili jsme dezinformační kampaně, které byly mnohem větší: ty, co se týkaly covidu, Vrbětic, anebo kampaň za zvolení Miloše Zemana prezidentem,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ Adéla Klečková, expertka na kybernetický boj a kybernetický aktivismus.

Zároveň upozorňuje, že na rozdíl od předchozích přímých voleb je teď původcem té největší dezinformace ve veřejném prostoru sám jeden z kandidátů — Andrej Babiš. „Pokud tak chceme zkoumat dezinformace okolo letošních prezidentských voleb, nemusíme nutně zkoumat nějaké dezinformační podloubí, ale stačí v první řadě poslouchat, co Andrej Babiš říká. To on je hlavním ‚driverem‘ většiny dezinformací,“ tvrdí Klečková.

Jak výrazně je prezidentská volba ovlivněná dezinformacemi?

Začnu možná zeširoka: poslední tři přímé prezidentské volby vždy doprovázela nějaká „centrální“ dezinformace, která tvořila jádro útoků na některého z kandidátů. V té první volbě to bylo prolomení Benešových dekretů, na Karla Schwarzenberga tehdy mířila kampaň, že je de facto proněmecký kandidát, během druhé přímé volby zase byli v centru zájmu uprchlíci – schválně zavzpomínejte, kolik tehdy bylo po republice billboardů o tom, že Jiří Drahoš je „vítač“.

Letos je hlavním tématem dezinformací válka na Ukrajině, respektive údajná hrozba, že pokud by byl generál Petr Pavel eventuálně zvolený, tak by zavlekl Česko do této války.

Kromě těchto „centrálních“ témat se ale objevují i určité vedlejší typy dezinformací: o Schwarzenbergovi kolovalo, že má na svém zámku obraz s nacistickými symboly, Jiří Drahoš zase měl být pedofil. V případě generála Pavla to je třeba snižování jeho role ve Vojenském výboru NATO, kde měl být „zapisovatelem“. Dezinformace tak hrály roli v každé prezidentské kampani před přímými volbami, asi přesně nespočítám, o jak velkou roli se jednalo, ale byla nezanedbatelná.

Někteří novináři dokonce píší o tom, že Česko čelí „největší dezinformační operaci“ v historii. Souhlasíte?

Já si nemyslím, že to je pravdivé prohlášení, naopak bych ho spíš řadila do kategorie těch alarmistických. V naší historii byly daleko větší dezinformační kampaně, třeba ta, která se týkala covidu a která trvá už několik let, kauza Vrbětice a konec konců i kampaně za zvolení Miloše Zemana. Byl jasný kandidát dezinformační scény.

Ani Čeští elfové, kteří monitorují dezinformační kampaně, nehovoří ve svých analýzách prezidentských voleb o „největší dezinformační operaci“. Navíc, z mého pohledu jsou primárním tématem letošních voleb spíš argumentační fauly, misinterpretace a zařazování informací do jiného kontextu.

Takže intenzita dezinformací je podle vás nyní slabší?

Pokud se podívám na poslední dvě kandidatury Miloše Zemana, bylo jasné, že právě on byl jasným kandidátem dezinformační, proruské, anti-establishmentové scény. Ta si ho zvolila – ať už o to stál, nebo ne. V těchto volbách je to ale trochu jiné: současná anti-establishmentová scéna nemá jasného kandidáta, respektive byla ve svém pohledu rozštěpena mezi Jaroslava Baštu a Andreje Babiše.

Video se připravuje ...
Předvolební mítink Andreje Babiše v Brně

I předseda SPD Tomio Okamura coby politický hlas této scény jasně deklaroval a deklaruje, že Andrej Babiš není – a nyní parafrázuji – ten správný vlastenec, že není zastánce konzervativních hodnot a tradiční rodiny. Proto jsme viděli před prvním kolem jasnou podporu Jaroslava Bašty a k Babišovi se tito lidé stavěli spíše neutrálně. Čím si to vysvětlujete?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Více informací

Prezidentské volby 2023

V roce 2023 bude Česko volit nového prezidenta.

ONLINE Výsledky voleb Termín voleb Kandidáti na prezidenta Volební průzkumy Kurzy sázkařů Volební kalkulačka Volební místnosti Debaty - TV program Jak volit Volební lístky Volební spoty Voličský průkaz Volební účast Volební komise Podpisy Petr Pavel Andrej Babiš Danuše Nerudová Marek Hilšer Pavel Fischer Tomáš Zima Karel Diviš Jaroslav Bašta

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Volba prezidenta

Termín voleb a volební systém

Prezidentské volby pokračují, chystá se druhé kolo, kde se proti sobě postaví Andrej Babiš a Petr Pavel. Souhrnný článek o systému prezidentských voleb, mandátu prezidenta a přesném termínu konání prvního a druhého kola najdete na stránkách E15.cz zaměřujících se na prezidentské volby 2023.

Kandidáti na prezidenta

Projděte si náš obecný článek Prezidentští kandidáti 2023, jenž pokrývá všechny oznámené kandidáty. Zajímají vás názory, volební programy a okolnosti kandidatury jednotlivých uchazečů o Hrad? Deník E15 vypracoval podrobné medailónky následujících prezidentských kandidátů:

Andrej Babiš | Jaroslav Bašta | Karel Diviš | Pavel Fischer | Marek Hilšer | Danuše Nerudová | Petr Pavel | Tomáš Zima

Výsledky voleb

Sledujte průběžné, aktuální výsledky kandidátů na prezidenta. Výsledky voleb 2023 a průběh sčítání hlasů můžete sledovat v našem online přenosu. Podívejte se na předběžné a posléze i konečné výsledky prvního kola prezidentských voleb 2023. Server E15.cz vám dále nabídne předběžné i kompletní, definitivní výsledky druhého kola prezidentské volby.

Volební průzkumy a sázkové kurzy

Na stránkách webu E15.cz naleznete také pravidelně aktualizované volební průzkumy a preference jednotlivých kandidátů. Podívejte se i na průběžné kurzy sázkových kanceláří pro prezidentské kandidáty.

Debaty kandidátů

Mnozí voliči se ve finále rozhodují na základě toho, jak si kandidáti vedou v předvolebních debatách. Připravili jsme pro vás přehledný televizní program prezidentských debat, z něhož se snadno dozvíte, kdy se budou debaty kandidátů na prezidenta vysílat.

Volební kalkulačka

Jaké mají kandidáti na prezidenta 2023 názory a preference? Jaké mají priority? Co říká jejich volební program? V čem se shodují a v čem naopak rozcházejí dosavadní favorité prezidentských voleb Danuše Nerudová a Petr Pavel? Jaký je jejich názor na českou vládu, pomoc Ukrajině, a jaký mají postoj k Rusku? Jak by vláda podle nich měla řešit inflaci a energetickou krizi? Co říkají na zvyšování daní? Koho by s sebou vzali na Hrad a koho by preferovali v radě ČNB a na Ústavním soudu? Prozradí vám to naše názorová volební kalkulačka pro prezidentské volby 2023.

Voličský průkaz

Pokud se chystáte volit mimo trvalé bydliště, nezapomeňte si vyřídit volební průkaz. Na stránkách E15.cz se dočtete, kdy a jak o voličský průkaz žádat, ale i co k voličskému průkazu potřebujete, nebo kdy vám přijde na adresu vašeho přechodného bydliště.

Jak volit

Jak správně volit, aby byl váš hlas ve volbě prezidenta 2023 platný? Jak zjistíte, kde máte volit? Kdo může volit? Kde naleznete vaši volební místnost a kde leží váš volební okrsek? Jak použít volební lístky při volbě prezidenta? Co s sebou ve volební místnosti potřebujete? Kdy je hlasovací lístek neplatný? Jak se stát členem volební komise? Přečtěte si náš návod jak volit prezidenta 2023.

Volební účast

Prezidentské volby patří v Česku k těm nejpopulárnějším. Na E15.cz najdete srovnání historické volební účasti nejen pro prezidentské volby.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery