ODS cílí na podnikatele a učitele, chce zrušit zákaz kouření | E15.cz

ODS cílí na podnikatele a učitele, chce zrušit zákaz kouření

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Strana představila 190 programových návrhů, které budou hlavním tahákem voličů. Máme nejsilnější koaliční potenciál, prohlásil šéf občanských demokratů Petr Fiala. 

Nižší a jednodušší daně, růst výdělků, zrušení plošného zákazu kouření v restauracích, EET a také limitů výdajových paušálů pro živnostníky nebo průměrný plat učitelů alespoň 35 tisíc korun hrubého. To jsou některé z návrhů, které by prosazovala v současnosti opoziční ODS, kdyby se po říjnových volbách do Poslanecké sněmovny opět dostala k moci. Obsahuje je dokument s názvem Silný program pro silné Česko. Hlavně na něj chce strana, jejíž preference se nyní pohybují kolem devíti procent, lákat voliče.

Podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše by daňové změny připravily statní pokladnu o sto miliard ročně, odhady občanských demokratů jsou o třetinu nižší. Analytici míní, že program je koncipován v zásadě rozumně a ekonomice by prospěl. Postrádají však náměty, kde škrtat, aby splnění slibů bylo reálné.

Předseda modrých Petr Fiala má ambici vystřídat současnou vládní sestavu, kterou označil za levicově-populistickou. „ODS má nejsilnější reálný koaliční potenciál ze všech politických stran,“ prohlásil na programové konferenci partaje v Praze.

Fiala varoval, že zemi hrozí pád na politické dno, k němuž podle něj vedou dvě cesty. Je to buď vláda ČSSD a komunistů, nebo jednobarevný kabinet ANO, jehož vedení se netají snahou omezit demokratickou diskuzi. „Jsem rád, že právě předseda strany, která přivedla sebe i tuto zemi na politické dno, nám předpovídá víc než padesát procent,“ reagoval Babiš. Jeho uskupení se s výjimkou EET v řadě témat s ODS shoduje.

Podívejte se, co si myslí šéf ODS Petr Fiala o mobilních operátorech: 

Šéf ODS Fiala: Normální lidé platí operátorům příliš, korporáty naopak málo

Jedním ze stěžejních taháků Fialovy strany je, aby všichni zaměstnanci platili 15procentní sazbu nikoli ze superhrubé, ale z hrubé mzdy. Čisté příjmy by tak vzrostly o sedm procent. Například lidé s platem 29 tisíc hrubého by si polepšili o téměř 1500 korun čistého měsíčně.

Daň z přidané hodnoty některých služeb a potravin chce ODS snížit z 15 procent na deset, u ostatního zboží z 21 procent na 19. „ODS navrhuje zrušit superhrubou mzdu, kterou sama zavedla, a snížit DPH, kterou předtím výrazně zvýšila. Dělají si z lidí legraci,“ napsal na Twitteru předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka v narážce na kroky bývalé Nečasovy vlády. První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija uvedla, že strana se ze svých chyb už poučila.

Z rezortů by ODS přidala jedno procento státního rozpočtu kultuře a navýšila by výdaje na obranu tak, aby do šesti let dosáhly dvou procent hrubého domácího produktu požadovaných NATO. V zahraniční politice je pro jasnou prozápadní orientaci, byť má výhrady k EU a odmítá přijetí eura. 

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video