Vládu by mohli opustit Sobotka i Babiš. Ostatní můžou pokračovat do voleb, míní Ťok | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Vládu by mohli opustit Sobotka i Babiš. Ostatní můžou pokračovat do voleb, míní Ťok

ČTK

Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) nevidí důvod pro odvolání ministra financí Andreje Babiše z vlády. Šéf hnutí ANO neporušil zákon ani etiku, řek ministr. Souhlasí ale, že kabinet by mohli opustit Babiš i Sobotka a dovládli by ti, kterým podle něj zůstala chladná hlava.

Babiše chce kvůli kauzám spojeným s jeho podnikáním odvolat premiéra Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prezident Miloš Zeman ale zatím jeho návrhu nevyhověl. Ve středu večer v Liberci Zeman předložil lídrům koaličních stran návrh, že by z vlády odešel Babiš i Sobotka.

"Možná řešení, že oba kohouti odejdou a ti, kterým zůstala chladná hlava, budou pokračovat, by asi nebylo úplně špatné," uvedl Ťok. Se závěry schůzky v Liberci ale není přesně obeznámen a s Babišem o nich nemluvil. Kdyby to ministr financí po svém případném odchodu z vlády chtěl, tak Ťok v kabinetu bez Babiše zůstane. "Na druhé straně komfortně se cítit nebudu, to říkám úplně otevřeně," dodal. Poukázal i na to, že do voleb zbývá několik měsíců, sestavení přechodné úřednické vlády by podle něj nemělo smysl.

Prezident má respektovat ústavu a odvolat Babiše, říká Sobotka

Ke kritice, kterou sklízí Zeman kvůli tomu, že údajně nechce vyhovět návrhu na odvolání Babiše, Ťok řekl, že prezident i ostatní ústavní činitelé by se měli chovat předvídatelně a dodržovat ústavu. Předpokládá však, že Zeman ji bude ctít a nejdéle po návratu z Číny, kam odcestuje dnes, se situace uklidní. Připomněl, že odvolání ministrů si rozmýšleli i Zemanovi předchůdci.

"Těch pár dnů, o kterých se dneska bavíme, není důležitých," míní. Nelze se podle něj divit tomu, že si Zeman chce vzít čas na rozmyšlenou a neodvolá Babiše ihned, když premiér "třeba čtyři dny nevěděl, jestli chce podat demisi celé vlády, nebo odvolat Babiše."

Ťok, který je nestraníkem zvoleným za ANO, pokládá současnou politickou krizi za velkou mediální záležitost. Na jednání kabinetu tento a minulý týden se podle něj krize nijak nepřenesla. "Myslím, že se tady vyvolává trošku větší hysterie z toho, že někomu nevycházejí předvolební průzkumy," dodal zřejmě v narážce na ČSSD, která v průzkumech dlouhodobě zaostává za Babišovým hnutím.

Video: Sklenák komentuje vládní krizi

Sobotkův muž: Zemanova schválnost, Babiš útočením odvádí pozornost, říká Sklenák (ČSSD)

Sobotkovy sprosťárny? Na Hradě chtěli, aby se sesypal, říká premiérův šéfporadce Špidla

Vše o parlamentních volbách 2017 čtěte zde

Rozbory volební situace a autorské komentáře sledujte na Info.cz

Autor: ČTK
 

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!