Eurovolby 2019 - Volby do Evropského parlamentu | Evropské volby v Česku vyhraje hnutí ANO, ukázala projekce Evropského parlamentu | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Evropské volby v Česku vyhraje hnutí ANO, ukázala projekce Evropského parlamentu

ČTK

Vítězem květnových evropských voleb se v Česku stane hnutí ANO, které by mohlo zdvojnásobit svůj současný počet mandátů v europarlamentu na osm. Druzí Piráti získají čtyři křesla, třetí ODS tři. Vyplývá to z druhé projekce odhadovaných výsledků, kterou zveřejnil Evropský parlament. Proti prvním odhadům si polepšili lidovci s jedním mandátem. Nejsilnější parlamentní skupinou zůstane Evropská lidová strana, jejíž odhadovaný zisk však dále klesá.

Podle dnešní projekce by po dvou křeslech získaly ČSSD a KSČM a jedno by vedle KDU-ČSL obsadila i SPD. Parlamentní odhad však nepočítá se společnou kandidátkou proevropských stran TOP 09 a STAN podporovanou Zelenými, které by v součtu podle průzkumu dosáhly na téměř devět procent hlasů a do EP se rovněž dostaly, čímž by se změnilo rozdělení českých mandátů.

Lidovecké frakci EPP přisuzuje projekce zisk 181 křesel, což je o dvě křesla méně než podle prvních odhadů z poloviny února. V současnosti mají evropští lidovci v EP 217 poslanců. Druzí socialisté a třetí liberálové získají podle projekce 135 a 75 mandátů, stejně jako v minulých odhadech.

Proevropské frakce tak ztratí v EP většinu, což je v souladu s dlouhodobými předpoklady o posílení stran snažících se oslabit evropskou integraci. Z těch si podle posledních odhadů nejvíce polepší Evropa národů a svobody, která by díky posílení svých italských a francouzských členů mohla místo dosavadních 37 mandátů mít až 59.

Komentář Petra Peška: Rozdělené síly pro Evropu

V novém europarlamentu bude v důsledku britského odchodu z EU méně křesel, rozdělovat se bude 705 míst oproti stávajícím 751. Část ze 73 mandátů patřících dnes Britům se rozdělí mezi země, které byly vzhledem k počtu voličů proti jiným státům znevýhodněny. Česko bude mít stejně jako dosud 21 křesel.

Projekce podle autorů zohledňuje aktuální členství jednotlivých národních stran v parlamentních frakcích, které se může v nově vytvořeném europarlamentu změnit.

Eurovolby se budou v Česku letos konat 24. a 25. května. V posledním hlasování v květnu 2014 získalo ANO čtyři mandáty stejně jako TOP 09 společně se STAN a také ČSSD. Zvoleni tehdy byli také tři zástupci KDU-ČSL, tři komunisté a dva zástupci ODS; jeden mandát připadl Svobodným.

Za koalici STAN a TOP 09 bude kandidovat i Kateřina Jacques. Lídrem potvrzen Pospíšil
Čeští Piráti posilují v unii, mohou ovlivnit volbu frakce

Autor: ČTK
 

Volby do Evropského parlamentu 2019

Obecné info Průzkumy Kandidáti Europoslanci Voličský průkaz Příští volby

Volby do Evropského parlamentu se uskuteční 24. a 25. května 2019. Češi budou vybírat celkem 21 nových poslanců, přičemž souhrnně si Evropané zvolí 705 europoslanců. Volí se poměrným systémem, v němž je nutnou podmínkou pro vstup strany do europarlamentu zisk minimálně pěti procent hlasů.

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!