ANO může využít energetické krize k posílení v Senátu. Babiš ale stále polarizuje

Expremiér Andrej Babiš (ANO) tasil v kampani obytňák a koláčky.

Expremiér Andrej Babiš (ANO) tasil v kampani obytňák a koláčky. Zdroj: ČTK / Říhová Michaela

Expremiér Andrej Babiš (ANO) ve svém obytňáku. Na mítinky musí dohlížet policie.
Drsný zásah policistů v civilu proti školákovi na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO), jak jej zachytil fotograf Respektu.
Policista v civilu, který zaklekl na školáka na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO). Scénu zachytil fotograf Respektu.
Policisté v civilu, kteří zaklekli na školáka na mítinku expremiéra Andreje Babiše (ANO), jak je zachytil fotograf Respektu.
5
Fotogalerie

Známá politologická poučka praví, že senátní volby jsou volbami vyvažovacími. Tedy že se do horní komory častěji dostávají kandidáti stran, které jsou ve sněmovně a vůči vládě v opozici. Z tohoto pohledu by se dalo očekávat, že šanci na úspěch má hnutí ANO v čele s Andrejem Babišem. Nedaří se mu ovšem dlouhodobě prolomit prokletí druhého kola, kde senátní kandidáti ANO pohoří v drtivé většině soubojů.

Od roku 2014, kdy se Babišovo hnutí poprvé zúčastnilo senátních voleb, postoupilo do druhého kola 32 jeho kandidátů. Senátory se stalo devět z nich. V posledních čtyřech letech, kdy byl Babiš premiérem, se poměr ještě zhoršil. Do horní komory se dostali dva kandidáti ze šestnácti postupujících. Kandidáti Starostů a nezávislých pro srovnání uspěli v posledních čtyřech letech v patnácti soubojích ze šestnácti.

Babiš polarizuje

„Kandidáti ANO ve všech typech voleb čerpají výhodu z velmi loajálních voličů. Těch je ale maximálně do třiceti procent,“ připomíná politolog Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor. „To sice stačí na postup do druhého kola senátních voleb, v němž se ale projeví druhá zásadní charakteristika ANO: silně polarizuje společnost. Zatímco na jedné straně spousta voličů Andreje Babiše až nábožensky uctívá, na druhé je spousta těch, kteří jej nemohou vystát,“ uvedl politolog, který ani letos neočekává výrazný úspěch hnutí. „Antipatie k Babišovi a to, jak nyní v kampani rozdmýchává nenávist, jsou příliš silné faktory,“ domnívá se.

Hnutí letos vsadilo na několik známých tváří. Na Plzeňsku kandiduje například dostihový jezdec Josef Váňa, v Jihlavě jde zase do voleb Jana Nagyová, která je spolu s Babišem obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. V Brně zkusí štěstí bývalý primátor Petr Vokřál. Politolog Lukáš Valeš ze Západočeské univerzity v Plzni se domnívá, že by ANO přece jenom mohlo využít nastalé krizové situace.

„Vzhledem ke špatné hospodářské politice vlády, která neumí či nechce řešit zásadní a existenční problémy, jako jsou inflace a růst cen základních komodit, může dostat prostor opozice. Teď půjde o to, jaká to bude,“ řekl Valeš. „Šance hnutí ANO v těchto volbách výrazně vzrostou, je poprvé v opozici, a navíc bude moci využít neschopnosti vlády,“ dodal politolog, podle kterého mohou mít šanci i regionální nezávislí kandidáti. Ti mohou být alternativou pro ty, kteří nejsou spokojeni ani s vládními, ani s opozičními stranami.

Zkouška pro vládu

Do senátních voleb jde letos 179 kandidátů, oproti roku 2016 o 54 uchazečů méně, což je způsobeno zejména společnými kandidáty více stran. Například vládní uskupení Spolu složené z ODS, KDU-ČSL a TOP 09 nominovalo společného kandidáta v devatenácti obvodech.

Vládní politici se snaží netříštěním sil udržet většinu v horní komoře, kde má opozice zatím jen mizivé zastoupení. Podle premiéra Petra Fialy potřebuje koalice Spolu přesvědčivé vítězství. Volební strategie se za celá léta nicméně příliš nezměnila, koalice se opět vymezuje vůči Babišovi, a to i když je sama ve vládě. Do voleb se vytasila s billboardy s tváří expremiéra a kritickými slogany.

Hlavní tváří voleb za koalici bude současný šéf Senátu Miloš Vystrčil z ODS, proti kterému půjde v Jihlavě Nagyová nebo advokát Tomáš Nielsen. Mandát obhajují i lidovkyně Šárka Jelínková nebo Tomáš Czernin z TOP 09. Na soupisce se objevilo i několik nových tváří. Spolu bude reprezentovat v Praze 11 pražská radní Hana Kordová Marvanová, která zároveň kandiduje na pražský magistrát. V Praze 10 zase půjde do senátního klání kardiochirurg Jan Pirk.

Podívejte se, kdo kandiduje ve vašem obvodě:

„O kandidatuře do Senátu jsem přemýšlel mnoho let. Už kdysi mi ji nabízel první předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg a jakkoli si ho vážím, nakonec jsem nabídku odmítl, protože jsem se chtěl naplno věnovat kardiochirurgii a vedení kliniky,“ řekl Pirk.

„Nabídka se opakovala o pár let později od Jiřího Pospíšila, i tehdy jsem ji ale musel ze stejných důvodů odmítnout. Teprve když přišla nabídka před několika měsíci potřetí, byl jsem si jistý, že je vhodný čas do politiky konečně vstoupit,“ dodal lékař.

Starostové zachraňují pověst

Senátní čest si chce zachovat i druhý nejsilnější klub Starostů a nezávislých, který obhajuje šest mandátů. Pro hnutí to budou první volby od provalení série kauz v čele s pražským Dozimetrem, ze kterých se Starostové stále vzpamatovávají.

„Ke STAN většina voličů neměla výrazně pozitivní vztah, zpravidla to nebyla volba srdcem, ale spíš méně vadilo,“ uvedl politolog Gregor. „Tím, že STAN není ideologicky vyprofilovaný, se k jeho volbě upínali často voliči, kteří si nedokázali vybrat nikoho jiného. Zároveň tato strana měla image slušných lidí, ale ta je nyní silně narušena, ne-li zcela zničena,“ dodal.

„Na druhé straně za ně kandiduje řada osobností vzešlých opravdu zdola – Jan Horník či Michael Canov – kteří jsou známí jako úspěšní starostové a kteří uspěli i v Senátu. Nicméně lze očekávat, že i Starostové vyjdou z těchto voleb oslabeni,“ souhlasí Valeš.

Šance pro levici

S velkým odlivem senátorů se museli v posledních letech potýkat sociální demokraté, kteří v případě dalšího debaklu přijdou o dva senátory z posledních tří. Každý senátní mandát by přitom finančně zkroušené straně výrazně pomohl, strany získávají za každého senátora ročně 900 tisíc korun. Z komunálních voleb nepřiteče nic, stát přispívá čtvrtmilionem jen na zastupitele na pražském magistrátu, kteří kopírují krajské reprezentace ve zbytku republiky.

ČSSD tak vsadila ve sledované Praze na výraznou tvář Vladimíra Špidly. „Politika je řemeslo založené na zkušenosti. Já jsem jich získal velké množství. Cítím určitou povinnost, protože stále ještě mám sílu dát ty zkušenosti k dispozici,“ řekl bývalý premiér, proti kterému v Praze 11 nastoupí kromě Marvanové třeba exprimátor Tomáš Hudeček.

Kolik mandátů strany mají a kolik letos obhajují

senátorský klubpočet senátorůpočet obhajovaných mandátů
ODS a TOP 09   275 (ODS – 3, TOP 09 – 2)
STAN 24 6
KDU-ČSL 12   7
Pro region 9   6 (ANO – 3, ČSSD – 2, OSN – 1)
SEN 21 a Piráti     7  2
Nezařazení  2  

 

Video placeholde
Andrej Babiš (ANO) • Videohub E15