První prezidentská debata | Trump vs. Biden: chaos bez jasného vítěze | E15.cz

První debata Bidena s Trumpem se zvrhla v chaos bez jasného vítěze

Lukáš Vojáček

V Clevelandu se v noci na dnešek odehrála první ze tří televizních debat mezi kandidáty na příštího prezidenta Spojených států - republikánem Donaldem Trumpem a demokratem Joe Bidenem. Diskuzi moderoval Chris Wallace z kanálu Fox News. Příliš nových informací se z ní voliči nedozvěděli. Debatu provázelo od začátku do konce vzájemné překřikování obou kandidátů a ostré osobní útoky, především ze strany Donalda Trumpa.

První debata prezidentských kandidátů by se dala shrnout jedním slovem - chaos. Současný vůdce USA Trump, který za svým soupeřem zaostává v předvolebních průzkumech o sedm procent, vsadil v premiérové konfrontaci s Bidenem na agresivitu. Ustavičně skákal Bidenovi do řeči a zejména v úvodu diskuze se mu několikrát povedlo protivníka zaskočit. Demokratický kandidát působil zpočátku nervózněji a občas nebyl vinou Trumpových výpadů schopen dokončit odpověď na předloženou otázku.

Jak debata pokračovala, Biden začal Trumpovi urážky oplácet, až se diskuze několikrát zvrhla v nesrozumitelné pokřikování. Mnoho otázek tak zůstalo nezodpovězeno. „Nikdy přede mnou nepoužívejte slovo chytrý. Na vás není nic chytrého, Joe,“ řekl například Trump svému soupeři. „Jste nejhorší prezident, jakého kdy Amerika měla,“ kontroval v jiný moment Biden. Napadání nejednou přešlo do osobní roviny, třeba když Trump vytáhl na soupeře, že Bidenův syn Hunter byl vyhozen z americké armády kvůli užívání kokainu.  

Trump se opakovaně dostal do slovní přestřelky i s moderátorem Wallacem, jenž prezidenta napomenul za nerespektování předem dohodnutých pravidel. Trump také napadl americká média a obvinil je ze zaujatosti proti němu. „Je jedno, co jim řeknu, vždycky mi dají špatnou publicitu. Jsou to prostě fake news,“ postěžoval si lídr Spojených států. 

90minutová debata byla rozdělena do šesti bloků. Kandidáti během nich odpovídali na předem neznámé otázky. Témata, na která došlo byla volba nové soudkyně Nejvyššího soudu USA, koronavirová pandemie, ekonomika, rasové nepokoje, klimatické změny a regulérnost nadcházejícího hlasování. 

Joe Biden podrobil svého soka kritice za to, že se snaží těsně před volbami dosadit do Nejvyššího soudu konzervativní republikánku Amy Coney Barrettovou a rovněž za nezvládnutí koronavirové krize. Připomněl, že nemoci COVID-19 v USA podlehlo již přes 200 tisíc lidí a země má nejvíce nakažených osob na světě. „Prezident nemá žádný plán. Nic nepředložil,“ řekl Biden. 

Trump své pochybení odmítl a svaloval vinu na jiné. „Nevíme, kolik Čína, Rusko nebo Indie mají ve skutečnosti nakažených. Protože oni vám nedají opravdová čísla,“ prohlásil úřadující prezident Spojených států. Naopak zmínil, že díky němu se spousty životů podařilo zachránit a americké vědce prý dělí pouze týdny od vynalezení účinné vakcíny.

Horkým tématem byly rovněž násilné protesty, související s rasovým napětím v některých státech a hnutím Black Lives Matter (Na černošských životech záleží). Donald Trump se vyhnul otázce moderátora, zda je ochoten odsoudit ozbrojené skupiny bělošských nacionalistů a z páchání násilností obvinil levicové radikály. 

Záznam první prezidentské debaty:

Diskutující se nevyhnuli ani Trumpově poslední aféře, tedy tvrzení deníku New York Times, podle nějž prezident neplatil v deseti z posledních patnácti let žádné daně z příjmů. Biden poukázal na to, že i většina učitelů odvádí do státní kasy více peněz než Trump a nynější prezident se tak rozhodně nemůže nazývat šampionem střední a pracující třídy.

Zřejmě nejdůležitější moment přišel v samotném závěru diskuze, kdy prezident opět nepotvrdil, že v případě své prohry ve volbách pokojně předá svůj úřad Bidenovi a stěžoval si na neférovost hlasování. „Bude to podvod, jaký jste ještě nikdy neviděli,“ uvedl Trump. Joe Biden se naproti tomu zavázal, že jakýkoli výsledek voleb bude respektovat a Trump má podle něj pouze strach z porážky. 

Další debata je na programu 15. října, ještě předtím se 7. října utkají viceprezidenti kandidátů - Kamala Harrisová a Mike Pence.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!