Boj proti korupci v Rusku: žádná konta a akcie v cizině | E15.cz

Boj proti korupci v Rusku: žádná konta a akcie v cizině

Vladimír Putin na obří tiskové konferenci v Moskvě.
Vladimír Putin na obří tiskové konferenci v Moskvě.
• 

vrb, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruský prezident Vladimir Putin si uvědomuje veřejnou poptávku po boji proti korupci. Předložil proto parlamentu návrh zákona, který by zakázal státním úředníkům, zákonodárcům, soudcům a dalším hodnostářům mít účty v cizích bankách a vlastnit zahraniční cenné papíry. Ruský tisk ale pochybuje, že by opatření mělo slibovaný efekt.

Zákaz, který se má vztahovat i na manželky a nezletilé děti, Putin odůvodnil bojem proti korupci a lobbismu, posílením národní bezpečnosti i rozšířením investic do ruské ekonomiky. Jedinou výjimku mají dostat ruští diplomaté a jejich rodiny, samozřejmě pokud zrovna slouží v cizině.

„Pokud návrh zákona bude přijat v nynější podobě, všichni vyjmenovaní funkcionáři budou muset zveřejnit, zda mají konta a cenné papíry v cizině, jakož i zahraniční nemovitosti. A co hůř, hodnostáři budou muset vysvětlit, odkud získali prostředky na zakoupení domů, bytů a parcel,“ napsal server newsru.com a dodal, že ti, kteří zákon porušují, mají dostat na nápravu tři měsíce od vstupu normy v platnost.

Během 60 až 90 dnů prověrky má být hodnostář zbaven funkce, nikoliv však platu. Návrh nicméně počítá s jedinou sankcí za porušení pravidel: propuštěním byrokrata z práce či předčasným ukončením mandátu poslance, senátora či soudce.

Tisk: Elita si jako vždy najde cesty, jak zákazy obejít

Ruští poslanci před časem už v prvním čtení schválili podobný návrh zákona, který zakazoval hodnostářům zahraniční nemovitosti pod hrozbou milionových pokut i vězení, pak však předloha uvízla v protikorupčním výboru. Po prezidentově návrhu tisk předvídá, že „tvrdší varianta“ upadne do zapomnění docela a elita si jako vždy najde cesty, jak zákazy obejít.

Korupce se v Rusku jeví víceméně běžnou součástí života a přes všechna opatření a kampaně z poslední doby Rusové příliš nevěří, že by si Putin nyní dokázal vést úspěšněji než v předchozích 12 letech u moci.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video