Bouře Pam přinesla zkázu a smrt na tichomořské Vanuatu | E15.cz

Bouře Pam přinesla zkázu a smrt na tichomořské Vanuatu

Bouře Pam přinesla zkázu a smrt na tichomořské Vanuatu
následky bouře Pam na Vanuatu
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Desítky mrtvých si zřejmě vyžádala tropická bouře Pam, která v pátek zasáhla tichomořské souostroví Vanuatu. Vichr tam dosahoval rychlosti až 270 kilometrů v hodině a údajně šlo o jednu z nejničivějších bouří v Tichomoří. Rozsáhlé škody bouře způsobila v hlavním městě Port Vila, kde zůstaly bez střechy nad hlavou tisíce lidí. Rozsáhlou pomocnou operaci chystá OSN a připravenost poskytnout Vanuatu jakoukoli pomoc oznámila také Austrálie.

Už druhou noc se připravují strávit v nouzových přístřešcích obyvatelé hlavního města, které je podle informací přeživších očitých svědků po řádění živlu takřka zcela zničeno.

„Procházela jsem ulicemi (hlavního města), je to obraz absolutní zkázy,“ řekla agentuře DPA pracovnice humanitární organizace World Vision Chloe Morrisonová. „Bouři odolaly jen ty nejpevnější betonové stavby - a těch tu není mnoho,“ dodala. Bez střechy nad hlavou se podle ní ocitlo nejméně 10.000 ze 44.000 obyvatel Port Vily.

následky bouře Pam na Vanuatunásledky bouře Pam na VanuatuAutor: čtk

„Měla jsem pocit, že nastal konec světa,“ citovala agentura Reuters mluvčí Dětského fondu OSN (UNICEF) Alice Clementsové. „Bylo to, jako kdyby v centru města vybuchla bomba. „Nemáme vodu, nemáme elektřinu“.

Národní středisko pro zvládání katastrof podle místního šéfa pobočky organizace Save the Children Toma Skirrowa zatím potvrdilo osm mrtvých a 20 zraněných. Očekává se ale, že tyto počty výrazně vzrostou.

následky bouře Pam na Vanuatunásledky bouře Pam na VanuatuAutor: čtk

V provincii Penama na severovýchodě Vanuatu zahynulo podle nepotvrzených zpráv 44 lidí, sdělil Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCHA). Celé vesnice tam prý byly srovnány se zemí. Zprávy z oblasti je složité ověřit, protože vláda Vanuatu prý ztratila kontakt s částí severních provincií. Většina útržkovitých informací pochází ze sociálních sítí.

„Bylo to hrozivě hlasité, připomínalo to zvuk nárazů vln oceánu na pobřeží,“ popsala řádění cyklonu Morrisonová, která dopad bouře přežila v jedné betonové budově. „Před můj dům dopadla střecha, která letěla vzduchem nejméně 50 metrů.“

následky bouře Pam na Vanuatunásledky bouře Pam na VanuatuAutor: čtk

Ulice Port Vily byly dnes podle Morrisonové vylidněné a připomínaly město duchů. „Narazila jsem jen na pár lidí, kteří vyšli z nouzových úkrytů, aby se podívali, jak to dopadlo s jejich domy. Prakticky nic ale nezůstalo stát“.

S dvaceti pracovníky z organizace World Vision v hlavním městě je prý v kontaktu, dalších 80 ale působí na odlehlých ostrovech. „Těžko si vůbec dokážeme představit, jak to tam vypadá,“ řekla Morrisonová. Ostrovy jsou podle ní odříznuty od světa, žádné spojení s nimi není možné. „“

následky bouře Pam na Vanuatunásledky bouře Pam na VanuatuAutor: čtk

Vanuatské úřady vyhlásily nejvyšší - červený - stupeň varování poté, co cyklon změnil směr a stočil se k obydleným oblastem. Obyvatelé dostali doporučení, aby vyhledali útočiště v evakuačních střediscích. Před příchodem na Vanuatu způsobila bouře velké materiální škody na dalších tichomořských ostrovech, včetně Kiribati a Šalamounových ostrovů. Tam živel poškodil řadu budov a zaplavil pole s úrodou.

„V tomto okamžiku máme obavy z velmi vysokého počtu mrtvých, a také z obrovského rozsahu zkázy,“ řekl regionální šéf UNOCHA Sune Gudnitz z nedalekého Fidži, jež se rovněž připravuje na úder bouře Pam. V neděli a v pondělí jsou dopady bouře očekávány také na Novém Zélandu, kolem jehož severní části by měl cyklon rovněž projít. Souostroví Vanuatu tvoří přes 80 ostrovů, na kterých žije asi 267.000 lidí. Zhruba 44.000 z nich obývá metropoli Port Vila.

následky bouře Pam na Vanuatunásledky bouře Pam na VanuatuAutor: čtk

Podle Gudnitze byla síla bouře na Vanuatu srovnatelná s tajfunem Haiyan, který v roce 2013 zdevastoval Filipíny a zabil tam přes 6000 lidí. Podle humanitárních pracovníků byla bouře Pam bezprecedentní v historii Vanuatu a zřejmě jednou z nejhorších živelních katastrof, které kdy postihly oblast Tichomoří.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!