Generál Petr Pavel nastupuje do velení NATO
„Naplňuje mě to velkým očekáváním… Výzvy mám rád, ale s velkou pokorou přistupuji k tomu, jaký rozsah povinností a odpovědnosti na této funkci leží,“ popsal 53letý český generál své pocity. Podle něj bude jeho mise náročná i vzhledem k tomu, jaká bezpečnostní situace nyní v Evropě panuje.
„Bezpečnostní prostředí je velice turbulentní a vyvíjí se rychleji, než bychom chtěli,“ řekl. Hlavní hrozby jsou podle něj „notoricky známé“: jde zejména o důsledky konfliktu na Ukrajině, islámský extremismus, zejména postup radikálního hnutí Islámský stát, a rizika spojená s vlnou imigrantů, kteří do Evropy míří z Blízkého východu a severní Afriky.
Na ceremoniálu v Bruselu dnes čeští politici včetně premiéra, ministra obrany a předsedy Poslanecké sněmovny Jana Hamáčka rovněž poděkovali Pavlovu předchůdci v čele Vojenského výboru, dánskému generálovi Knudu Bartelsovi. Od šéfa resortu obrany Bartels dostal vyznamenání - záslužný kříž ministra obrany České republiky I. stupně.
Bezpečnostní prostředí je velice turbulentní a vyvíjí se rychleji, než bychom chtěli
Pavel už dříve sdělil, že si do Bruselu vezme několik českých spolupracovníků. Půjde o šest bývalých zaměstnanců ministerstva obrany, do aliance ale zamíří i skupina vojenských policistů, kteří se budou starat o jeho bezpečnost.
Český generál byl do funkce zvolen už loni na podzim. Česko, které Pavla do druhé nejvyšší alianční funkce nominovalo, hradí náklady na zabezpečení jemu i jeho týmu. Ročně by to mělo být až 90 milionů korun. Předseda výboru má k dispozici štáb, který je obsazován národním i mezinárodním personálem.
Mandát v čele vojenského výboru je tříletý a může být prodloužen. Předseda Vojenského výboru je nejvyšší vojenskou autoritou NATO a hlavním vojenským poradcem generálního tajemníka aliance.