Islamisté přicházejí o ropu. Spojenci zničili další tři rafinérie | E15.cz

Islamisté přicházejí o ropu. Spojenci zničili další tři rafinérie

Islamisté přicházejí o ropu. Spojenci zničili další tři rafinérie
Ropná rafinérie (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CC BY-SA 2.0: user via Flickr

ČTK
pav

Letecké údery koalice vedené Spojenými státy dnes zničily tři ropné rafinerie, které na severu Sýrie u hranic s Tureckem kontroluje radikální hnutí Islámský stát (IS). Uvedla to Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí v Londýně a má v Sýrii síť informátorů.

Koalice složená z USA a pěti arabských států už ve čtvrtek a v pátek zničila nejméně 12 rafinérií, které jsou v rukou IS v ropné provincii Dajr az-Zaur. Extremisté z IS ovládají většinu této provincie.

V noci na dnešek byly podle agentury AFP zničeny nejméně tři další malé rafinerie, které má pod kontrolou IS a které leží severně od města Rakka. Tato bašta ozbrojenců IS je od 23. září hlavním terčem bombardování spojeneckých sil. Zasažena byla dnes i čtvrtá rafinerie, avšak rozsah škod zatím není jasný.

Syrská organizace poznamenala, že IS získává peníze prodejem ropy tureckým obchodníkům. „Koalice chce takto zničit ekonomiku IS, hybnou sílu války,“ dodala SOHR.

Více ropy než syrská vláda

Islámský stát do začátku leteckých úderů produkoval více ropy než syrská vláda. Džihádisté podle Damašku dosahovali denní produkce až 80 tisíc barelů, zatímco vláda jen 17 tisíc barelů. V důsledku zahraniční letecké intervence ale čerpání ropy ze strany hnutí IS prakticky ustalo, uvádějí zdroje AFP.

Americké letouny útočí i na pozice IS v sousedním Iráku, kde islamisté rovněž obsadili rozsáhlá území. V této kampani pomáhá Američanům vojenské letectvo z Francie, Belgie, Británie a Dánska. O průběhu a dopadech této kampaně ale není mnoho informací.

Islámský stát
Hnutí IS se objevilo v roce 2013, v době vrcholícího konfliktu mezi syrskou vládou a ozbrojenou opozicí. Hnutí je dobře organizované i financované a od té doby rychle obsadilo v Sýrii a v Iráku rozsáhlá území, na kterých terorizuje obyvatelstvo. Z oblastí již odešly statisíce uprchlíků.

Analýza: jak se platí džihád

Autor: ČTK, pav
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!