Na sporných útesech staví Čína umělý ostrov, zřejmě leteckou základnu | E15.cz

Na sporných útesech staví Čína umělý ostrov, zřejmě leteckou základnu

Na sporných útesech staví Čína umělý ostrov, zřejmě leteckou základnu
Čínou budovaný umělý ostrov
• 
ZDROJ: Airbus DS / Spot Image / IHS

ČTK

Čína buduje ostrov na útesu, který je součástí Spratlyho ostrovů, ukazují družicové snímky. Umělý ostrov je přitom dost velký na to, aby na něm mohly přistávat a startovat letadla. Stavba, o níž se už určitou dobu spekuluje, vyvolala obavy, že Čína mění spornou oblast v Jihočínském moři, bohatou na nerostné suroviny, ve vojenský prostor.

V regionu proto stoupá napětí, neboť sporné ostrovy si rovněž nárokují Brunej, Filipíny, Malajsie, Vietnam a Tchaj-wan. Podle časopisu IHS Jane's získané záběry ukazují, že Čínou budovaný ostrov je minimálně tři kilometry dlouhý a 200 až 300 metrů široký. To je dost místa pro startovací a přistávací dráhu a pro odstavnou plochu.

Čína se stavebními pracemi spěchá přes výzvy Spojených států k zastavení veškerých provokativních aktivit v Jihočínském moři, které je jedním z největších bezpečnostních problémů v Asii. Znepokojení z eskalace sporů narůstá, přestože země, jež mají v oblasti své nároky, pracují na kodexu chování, který by měl pomoci neshody vyřešit.

Lodní rypadla východně od útesu, kde se ostrov-letiště buduje, rovněž vytvářejí přístav, který by, jak se zdá, mohl být dostatečně velký, aby do něj mohly vplouvat tankery a plavidla s velkými pozemními silami.

Čtvrtý podobný projekt v oblasti

Za posledních 12 až 18 měsíců jde o čtvrtý a zatím největší podobný projekt Číny v oblasti Spratlyho ostrovů, uvádí IHS Jane's. Ke svým závěrům dochází na základě satelitních snímků pořízených 8. srpna a 14. listopadu, na nichž je vidět, že bagry už vytvořily pevninu téměř po celé délce útesu, který byl předtím celý pod vodou.

Jediným obyvatelným místem dosud byla betonová plošina, postavená čínským námořnictvem, s vojenskou posádkou. Je tam prý molo, protiletecké zbraně, zařízení k obraně proti potápěčům a skleník.

Výzvy Washingtonu k zastavení veškeré aktivity ve sporných vodách v zájmu snížení napětí Peking podle agentury Reuters rázně odmítá. Prohlašuje přitom, že si v Jihočínském moři může stavět, co chce.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!