Norský export dosáhl v červenci na rekord. Výrobce elektroniky Philips vymění šéfa

Evropa hledá náhradu za ruskou ropu a plyn. Norský export díky tomu dosáhl v červenci na rekordní čísla.

Evropa hledá náhradu za ruskou ropu a plyn. Norský export díky tomu dosáhl v červenci na rekordní čísla. Zdroj: e15.cz

Frans van Houten odejde po více než 11 letech z čela nizozemské společnosti Philips.
Centrála Philipsu v Amsterdamu
Jeden z největších úspěchů současného amerického prezidenta. Joe Biden konečně dosáhl schválení svého klimatického balíčku za 369 miliard dolarů.
Akciové trhy ve Spojených státech uzavřely úterní seanci smíšeně. Oslabily technologie, dařilo se maloobchodu.
Vláda britského premiéra Borise Johnsona pozastavila kvůli napjatému státnímu rozpočtu vyplácení peněz, určených na humanitární pomoc v zahraničí.
6
Fotogalerie

Dobré ráno! Je 229. den roku, svátek má Petra, před rokem ukončila společnost Microsoft veškerou podporu legendárního prohlížeče Internet Explorer. 

Přečtěte si nejdůležitější zahraniční zprávy dne.

Norsko těží z poptávky po ropě a plynu

Norský export pokořil v červenci rekord. Severská země minulý měsíc vyvezla do zahraničí zboží za 229 miliard norských korun, více než půl bilionu českých korun. To je o 0,4 procenta více než v předchozím rekordním měsíci, kterým byl letošní březen. Způsobila to zejména zvýšená poptávka po norské ropě a zemním plynu v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu. Státy Evropské unie hledají alternativy k ruským energetickým surovinám.  

Biden podepsal klimatický balíček za biliony

Americký prezident Joe Biden podepsal zákon o rozsáhlých investicích do zdravotnictví a ochrany klimatu. Spojené státy na jeho základě vyčlení na obnovitelné zdroje energie a snížení emisí 369 miliard dolarů, zhruba 8,9 bilionu korun. Zákon také omezí ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké podniky. Jde o dosud nejvýznamnější krok USA v boji proti klimatické krizi. 

Velká Británie pozastavila zahraniční pomoc 

Vláda Spojeného království dočasně zastavila vyplácení peněz, určených na humanitární pomoc v zahraničí. Zmrazeny byly všechny platby přesahující jeden milion liber (29,2 milionu korun) a co nejsou považovány za nezbytné k ochraně lidských životů. Kabinet premiéra v demisi Borise Johnsona má totiž obavy, že by překročil stanovený rozpočet. Nařízení bude platit nejméně do zvolení nového ministerského předsedy na začátku září.     

Společnost Philips povede od října Jakobs 

Nizozemský výrobce elektroniky Philips mění šéfa. Dosavadní výkonný ředitel společnosti Frans van Houten, jenž stál v jejím čele od roku 2011, odejde ze své funkce v polovině října. Nahradí jej osmačtyřicetiletý Roy Jakobs, který dosud ve firmě působil na pozici obchodního ředitele. Akcie Philipsu po oznámení zprávy zpevnily o více než dvě procenta na 19,89 eura za kus. Nizozemská společnost zaměstnává téměř 80 tisíc lidí.  

Americké akcie se na směru neshodly 

Akciové burzy ve Spojených státech uzavřely úterní obchodování smíšeně. Index S&P 500 vzrostl o 0,19 procenta a Dow Jones si připsal dokonce 0,71 procenta. Jejich růst podpořily především pozitivní hospodářské výsledky maloobchodních řetězců Walmart a Home Depot za uplynulé čtvrtletí. Naopak technologický benchmark Nasdaq Composite včera o 0,19 procenta oslabil. 

Stane se dnes

  • Vyjde zpřesněná zpráva o vývoji hrubého domácího produktu Evropské unie za druhé čtvrtletí.
  • Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg se setká s politickými lídry Srbska a Kosova. Dlouholetý konflikt mezi těmito balkánskými zeměmi se v posledních týdnech nebezpečně vyostřil. 
  • Někdejší osobní advokát bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, Rudy Giuliani, bude vypovídat před soudem v Atlantě v případu údajného zasahování do prezidentských voleb Trumpem a jeho lidmi.