Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu | e15.cz

Polsko vyzvalo Nory ke sdílení příjmů z ropy a plynu, vývoz indické oceli do Evropy ohrožuje daň

Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
2

Server E15.cz přináší přehled důležitých zahraničních témat, která by vám dnes neměla uniknout.

Top události

Morawiecki vyzval Norsko ke sdílení zisku z fosilních paliv

Norsko by se zejména s Ukrajinou mělo podělit o „gigantické“ zisky, kterých dosahuje v důsledku vyšších cen ropy a plynu, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki. „Měli bychom Norsku platit gigantické peníze za plyn – čtyřikrát nebo pětkrát více, než jsme platili před rokem? Měli by se o tyto nadměrné zisky podělit. Není to normální, je to nespravedlivé. Jde o nepřímou kořist z války, kterou zahájil Putin," prohlásil.

Polsko koncem tohoto roku dokončí plynovod z Norska Baltic Pipe, který mu má pomoci nahradit dodávky plynu z Ruska. Ty byly minulý měsíc přerušeny poté, co Varšava Moskvě odmítla platit v rublech.

Přes sto milionů lidí muselo opustit své domovy

Ve světě bylo vysídleno rekordních více než 100 milionů lidí. K překonání milníku podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) zásadně přispěla ruská invaze na Ukrajinu i vleklé konflikty v Etiopii či Kongu. „Je to rekord, ke kterému nikdy nemělo dojít," uvedl vysoký komisař OSN pro uprchlíky Filippo Grandi.

„Musí to sloužit jako budíček k vyřešení a prevenci ničivých konfliktů, ukončení pronásledování a řešení základních příčin, které nutí nevinné lidi prchat z jejich domovů," dodal. Údaj UNHCR zahrnuje uprchlíky, žadatele o azyl a osoby vysídlené v rámci jejich vlastních zemí.

Zelenskyj neplánuje zrušit zákaz odjezdu mužů ze země

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odmítl výzvy ke zrušení zákazu odjezdu mužů v branném věku z Ukrajiny. Argumentoval podle listu Ukrajinska pravda tím, že v bojích na východě země denně umírá padesát až sto lidí. Může jít o první jasnější informaci o ukrajinských ztrátách ve válce trvající již 89 dní, Kyjev jinak tyto údaje příliš neuvádí.

Z trhů a burz

Ceny ropy rostou kvůli blížící se řidičské sezoně v USA

Ceny ropy na počátku týdne vzrostly v souvislosti s poptávkou po palivech ve Spojených státech, napjatou nabídkou a slabším dolarem. Čínská Šanghaj navíc postupně ruší přísná opatření zavedená kvůli koronaviru, předpokládá se tak další růst poptávky. Ropa typu Brent se tak prodává kolem 113,30 dolaru za barel a West Texas Intermediate (WTI) za téměř 111 dolarů.

„Ceny ropy podporuje napjatý trh s benzinem v době, kdy se očekává vrchol poptávky související s blížící se řidičskou sezonou v USA," řekl Reuters Stephen Innes ze společnosti SPI Asset Management. Hlavní americká řidičská sezona tradičně začíná na konci května a končí v září.

Vývoz ocele z Indie do EU ohrožuje nová vývozní daň

Indické ocelárny by mohly být donuceny zrušit dodávky do Evropy a hrozí jim značné ztráty kvůli aktuálnímu rozhodnutí vlády zavést vývozní daně na ocelářské produkty. Agentuře Reuters to řekl generální ředitel společnosti Jindal Steel and Power (JSPL) Vidja Rattan Šarma. Indie v sobotu zavedla patnáctiprocentní daň na osm ocelářských produktů. S daní přišla v době, kdy se producenti ocele snaží nahradit vlažnou poptávku na domácím trhu zvýšením svého podílu v Evropě, která má problémy s dodávkami kvůli ruské invazi na Ukrajinu.

Šarma uvedl, že indičtí oceláři mají nevyřízené vývozní objednávky na zhruba dva miliony tun, většinou do Evropy, které jsou v přístavech nebo v různých fázích produkce. Na ty se nově bude vztahovat daň, s níž nikdo nepočítal. Rozhodnutí by podle něj mohlo zvýšit náklady v odvětví až o 300 milionů dolarů. „Jen my máme objednávky na 260 tisíc tun, které jsme přijali v době, kdy vývozní clo bylo nulové," řekl Šarma.

Tweet dne

„Vážení Ukrajinci, vaši příbuzní – manželky, rodiče, děti –, kteří byli nuceni odejít do Polska, u nás nejsou uprchlíci, jsou to naši hosté,“ řekl polský prezident Duda. Ukrajinci nikdy nezapomenou, co pro nás Polsko udělalo.

Ukrajinský novinář Oleksij Sorokin komentuje víkendovou návštěvu polského prezidenta Andrzeje Dudy v Kyjevě, během které opět ujistil Ukrajince o polské mimořádné podpoře ve válce s Ruskem. Polský prezident za bouřlivého potlesku ukrajinských zákonodárců mimo jiné odmítl hlasy naznačující, že by Kyjev měl přistoupit na kompromisy s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Stane se dnes

  • Ministři pro evropské záležitosti zemí EU projednají stav právního státu v Maďarsku.
  • Institut Ifo bude informovat o květnovém vývoji podnikatelské nálady v Německu.
  • Odpoledne budou jednat ministři financí zemí platících eurem. Bavit se budou mimo jiné o hospodářském výhledu eurozóny v souvislosti s rekordní inflací a ruskou invazí na Ukrajinu.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video