Smířlivý návrh. USA údajně mají plán řešení venezuelské krize

Maduro, prezident Venezuely

Maduro, prezident Venezuely Zdroj: Reuters

Mike Pompeo, americký ministr zahraničí
Venezuelský prezident Nicolas Maduro
Autoritářský prezident Venezuely Nicolas Maduro.
4
Fotogalerie

Americká vláda v úterý vyzve Venezuelu ke kompromisnímu vytvoření společné vlády opozice a některých členů dosavadního kabinetu prezidenta Nicoláse Madura. Podle informace agentury Reuters má americký návrh oznámit během dnešního dne ministr zahraničí Mike Pompeo. Součástí návrhu má být první náznak podmínek, za nichž je Washington ochoten uvolnit sankce proti Madurovu režimu.

Podle AP je americký návrh smířlivější, než dosavadní představy o řešení vnitropolitické krize ve Venezuele. Jeho cílem má být vytvoření předpokladů pro spravedlivé parlamentní volby, které by se uskutečnily v letošním roce. Podle Reuters plán detailně vytyčuje postupnou cestu, jak by se Caracas mohl vymanit z tvrdých amerických sankcí.

Ještě před týdnem Washington obviňoval Madura a další venezuelské činitele z „narkoterorismu“ a za informace k prezidentově dopadení nabídl 15 milionů dolarů (371 milionů korun). Američané Madura viní z konspirace s kolumbijskými rebely s cílem zaplavit USA kokainem.

Agentura Reuters se nyní ve své zprávě odvolává na zvláštního amerického zmocněnce pro Venezuelu Elliotta Abramse, podle něhož může být zvýšený americký tlak z poslední doby podnětem k „vážným diskusím uvnitř (venezuelského) vedení“.

Plán podle Abramse počítá s odstoupením Madura, aniž by se musel uchýlit do exilu. V příštích volbách by prý dokonce „teoreticky“ mohl kandidovat. Parlament kontrolovaný opozicí by mohl zvolit přechodnou vládu „přijatelnou pro největší frakce“ a dohlížet na příští volby, které by se konaly koncem letošního roku.