V Barceloně demonstrují tisíce lidí, požadují nezávislost Katalánska | E15.cz

V Barceloně demonstrují tisíce lidí, požadují nezávislost Katalánska

ČTK

S více než hodinovým zpožděním začalo dnes plenární zasedání katalánského parlamentu, na němž chtějí separatisté hlasovat o rezoluci o nezávislosti. Tři parlamentní strany už ale uvedly, že se hlasování nezúčastní. V okolí parlamentu v Barceloně demonstrují tisíce lidí, jak je patrno ze záběrů na sociálních sítích. Za nezávislost dorazilo do budovy parlamentu manifestovat i několik desítek starostů.

Desítky starostů, které před parlamentem přivítal potleskem dav, poté přímo v budově volali "nezávislost, nezávislost" a nyní sledují zasedání v jednom ze sálů na obrazovce. Jejich přítomnost v budově kritizoval v plénu poslanec za stranu Ciudadanos Carlos Carrizosa. Ten také obvinil přítomného katalánského premiéra Carlese Puigdemonta a separatisty, že "zničili katalánskou společnost". "Pan Puigdemont se zapíše do historie tím, že rozdělil Katalánce," uvedl poslanec Carrizosa.

Na zasedání mezi hosty dorazili i dva členové bývalé katalánské vlády Francesc Homs a Neus Muntéová. Homse letos v březnu potrestal soud zákazem politické činnosti kvůli hlasování o nezávislosti Katalánska z roku 2014. Odsouzen byl za to, že v listopadu 2014 ignoroval zákaz španělského ústavního soudu o referendu. Místo toho katalánská vláda tehdy uspořádala nezávazné lidové hlasování, v němž se pro nezávislost vyslovilo zhruba 80 procent hlasujících. Účast ale činila jen asi 40 procent.

Tisíce lidí demonstrují v okolí parku La Ciutadella, v němž stojí parlament a kolem něhož jsou bezpečnostní zábrany. Lidé mávají katalánskými vlajkami a provolávají hesla jako "No tinc por (Nemám strach)". Někteří mají transparenty s nápisem Svobodu pro politické vězně. Za ně považují dva separatistické lídry Jordiho Sáncheze a Jordiho Cuixarta, kteří jsou ve vazbě od začátku minulého týdne kvůli obvinění ze vzpoury. Té se měli dopustit 20. září svoláním protestů po zásahu španělské policie na úřadech katalánské vlády a zadržení skupiny katalánských úředníků. Důvodem razie bylo plánované referendum o nezávislosti, které Madrid považuje za nelegální, a snažil se mu proto zabránit soudně i silou.

Obvinění ze vzpoury chystá prokuratura i pro členy katalánské vlády a vedení katalánského parlamentu, pokud umožní hlasování o rezoluci o nezávislosti. Informoval o tom dnes katalánský deník La Vanguardia s odvoláním na zdroje z prokuratury.

Autor: ČTK
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!