V Bulharsku se očekávají napínavé volby | E15.cz

V Bulharsku se očekávají napínavé volby

V Bulharsku se očekávají napínavé volby
Před parlamentem.
• 
ZDROJ: Petr Horký

Pavla Palaščáková

Bulhaři, kteří si únorovými protesty proti cenám elektřiny vymohli rezignaci kabinetu, rozhodnou v neděli o dalším směřování země. Největší šanci vládnout přitom znovu mají Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) expremiéra Bojka Borisova. Dohání je Bulharská socialistická strana v čele se Sergejem Staniševem. Klání provází ostrá kampaň se skandálem kolem odposlechů.

„Žádná z politických stran nebude schopna sestavit svoji vlastní vládu,“ je přesvědčen Vasil Tončev, šéf agentury pro výzkum veřejného mínění Sova Harris. Průzkumy se dost liší, Borisovova partaj ale ani v případě vítězství s největší pravděpodobností nedosáhne na většinu. Vládní partnery však bude shánět těžko. Rýsuje se tak možnost nestabilního menšinového kabinetu, protiborisovovské aliance či široké koalice „národní spásy“.

Borisov tvrdí, že chce pokračovat v politice fiskální stability a nízkých daní. Přestože průměrný plat činí 415 eur, nehodlá zadlužovat zemi zvyšováním příjmů obyvatel. Chce ale investovat do infrastruktury. Socialisté slibují vytvořit čtvrt milionu pracovních míst a snížit daně nízkopříjmovým skupinám. Politologové ale paradoxní vedení „svržené strany“ přičítají především neschopnosti opozice sjednotit se a nespokojené Bulhary přesvědčit o reálnosti svých plánů.

Sergej StaniševSergej StaniševAutor: E15

Proti Borisovovi přitom mluví takřka vše. Slovo úspory je v Bulharsku nepopulární, podle mnoha názorů příliš škrtí ekonomiku. Evropská komise před pár dny snížila předpověď letošního bulharského hospodářského růstu o půl procentního bodu na 0,9 procenta. Podle Bulharské průmyslové asociace během posledních pěti let výrazně klesly investice v zemi. Organizace zpochybňuje i oficiální dvanáctiprocentní míru nezaměstnanosti. Podle ní přesahuje 18 procent.

Bojko BorisovBojko BorisovAutor: E15

GERB je navíc podezírána ze snahy o volební manipulaci. Přispěl k tomu skandál s ilegálními odposlechy politiků, na které si stěžují socialisté. Panují tak obavy, že by Borisovovo vítězství mohlo vést k novým masovým akcím. „Obávám se, že neuvidíme protesty, ale barikády. Lidé se cítí zrazeni, panuje tu obrovská krize důvěry,“ řekl Reuters občanský aktivista Angel Slavčev.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!