V Rusku zadrželi ministra hospodářství, prý padl do protikorupční léčky | e15.cz

V Rusku zadrželi ministra hospodářství, prý padl do protikorupční léčky

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Ruský ministr hospodářství Alexej Uljukajev byl dnes krátce po svém zadržení obviněn, že přijal úplatek více než dva miliony dolarů (50,3 milionu korun) za "pozitivní" hodnocení, aby těžařská firma Rosněfť koupila poloviční podíl v ropné firmě Bašněfť. 

Agentura Reuters s odvoláním na vyšetřovatele napsala, že Uljukajev padl do protikorupční léčky, kterou zorganizovala tajná služba FSB. Firma Rosněfť uvedla, že obvinění ministra nepovažuje za ohrožení obchodní dohody, stejného názoru jsou i vyšetřovatelé.

"Uljukajev byl zadržen přímo při přebírání úplatku," řekla mluvčí výboru Svetlana Petrenková. Dodala, že případ souvisí s vymáháním úplatku od představitelů společnosti Rosněfť, a to i za použití hrozeb. Na Uljukajeva upozornila vyšetřovatele společnost Rosněfť, které ministr kvůli dohodě s Bašněftí vyhrožoval. Výbor rovněž uvedl, že ministr byl zadržen v noci okamžitě po výslechu.

Uljukajev si již před soudem vyslechl formální obvinění, podle výboru soud také rozhodne o dalším postupu. Výbor soud například požádal, aby na ministra uvalil domácí vazbu. Podle agentury Reuters Uljukajevovi hrozí v případě uznání viny až 15 let vězení.

Podle informací RIA Novosti se o ministra zajímala FSB asi rok, několik měsíců pak odposlouchávala jeho telefon. V reakci na informace získané při odposleších se poté tajná služba rozhodla provést vyšetřovatelský experiment, po kterém byl ministr zadržen.

Uljukajev post ministra hospodářství zastával od roku 2013 a ve vládě působil od roku 2000. Reuters připomněl, že zadržený byl znám jako liberál, který se vyslovoval proti rostoucím zásahům vlády do ruské ekonomiky. Původně ani nesouhlasil se záměrem Rosněfti koupit podíl v Bašněfti s tím, že pro státní firmu je špatným krokem účast na privatizaci.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl agentuře TASS, že nařčení Uljukajeva je vážným obviněním, ale o vině musí rozhodnout jen soud. Premiér Dmitrij Medveděv, který již s prezidentem Vladimirem Putinem případ konzultoval, žádá důkladné vyšetřování. Během dne také pověřil Uljukajevova náměstka Jevgenije Jelina, aby ministerstvo vedl.

Šéf dolní komory ruského parlamentu Vjačeslav Volodin k zadržení Uljukajeva řekl, že je to důkaz toho, že v Rusku není před zákonem nikdo nedotknutelný. "Všichni jsme si před zákonem rovni," dodal.

Nejvyšší zadržený státník za 25 let

Šedesátiletý Uljukajev je nejvyšším státníkem v Rusku, který byl zatčen od nezdařeného pokusu o puč v roce 1991. Vyšetřovací výbor je přímo podřízený prezidentu Putinovi.

Vláda dokončila prodej většinového podílu ve středně velké společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť před měsícem. Ruská ropná jednička, nad kterou má kontrolu Kreml, za 50,8 procenta akcií Bašněfti zaplatila 329,70 miliardy rublů (125,3 miliardy korun).

Prodej Bašněfti je jedním z klíčových bodů letošního privatizačního programu ruské vlády. Cílem prodeje státního majetku je snížit rozpočtový deficit, který zvyšují nízké ceny ropy.

Uljukajev při dokončení prodeje řekl, že nabídka Rosněfti překročila vládní odhad hodnoty podílu mezi 297 miliardami a 315 miliardami rublů. Druhý zájemce, jehož totožnost ministerstvo nesdělilo, nabídl méně.

Vláda v polovině srpna rozhodla o odkladu prodeje kvůli sporům o to, zda se může o firmu ucházet Rosněfť, kterou vláda souběžně privatizuje. Moskva ale na konci září privatizaci obnovila. Analytici upozorňují, že privatizace Bašněfti vypadá spíše jako koncentrace v ropném sektoru.

Kmenové (obyčejné) akcie Bašněfti po otevření burzy v Moskvě poklesly o 1,06 procenta na 3443 rublů (1317 korun) za kus a ty prioritní (preferované) poklesly o 1,34 procenta na 1403,5 ruble (537 korun) za akcii. Hodnota akcií Rosněfti v úvodu obchodování klesla o 0,3 procenta na 336,7 ruble (129 korun), uvedl TASS.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video