V Rusku zaregistrovali už 25 nových politických stran | E15.cz

V Rusku zaregistrovali už 25 nových politických stran

V Rusku zaregistrovali už 25 nových politických stran
demonstrace v Rusku
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Po dubnovém uvolnění pravidel pro registraci politických stran vstoupilo na ruskou politickou scénu už pětadvacet nových seskupení. Oznámil to novinářům mluvčí ruského ministerstva spravedlnosti. Nové strany podle něj splnily všechny povinnosti potřebné k tomu, aby se zúčastnily voleb do zákonodárných sborů všech stupňů.

Nový zákon o registraci politických stran snížil laťku pro počet členů strany - zatímco původně bylo potřeba 40.000 členů, nyní stačí jen 500. V Rusku bylo do dubna registrováno jen sedm politických stran, z nichž čtyři jsou zastoupeny v parlamentu.

Mezi novými politickými subjekty jsou například sociální demokraté bývalého prvního sovětského prezidenta Michaila Gorbačova, ruští Zelení, Republikánská strana sdružující ruské liberální špičky nebo Komunistická strana sociální spravedlnosti. Dalších deset žádostí o registraci ruské ministerstvo posuzuje.

Prvním cílem řady nových stran jsou říjnové volby gubernátorů pěti ruských oblastí, kterých se podle odhadů volební komise v každé z oblastí zúčastní nejméně 16 politických stran.

Car Vladimir se slavně vrací do Kremlu. V podhradí kulhá zchromlá ekonomika

Rusko je tvrdé, ale stabilní

Přímé volby gubernátorů se budou konat po osmileté přestávce, kdy hlavy oblastí jmenoval . Kromě gubernátorských voleb se 14. října bude volit řada regionálních parlamentů, starostů a členů místních zastupitelstev.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!