Velký bariérový útes ztratil přes polovinu korálů. Stačilo třicet let | E15.cz

Velký bariérový útes ztratil přes polovinu korálů. Stačilo třicet let

ČTK, bo

Klimatické změny oteplují mořskou vodu. To je hlavní příčina, proč australský Velký bariérový útes přišel za posledních tři desetiletí o více než polovinu korálů. Ve své nejnovější studii to uvedli vědci působící v australském státě Queensland.

Za nejhorší období označili roky 2016 a 2017, kdy nastalo k rozsáhlé blednutí korálových kolonií, které signalizuje jejich postupný úhyn. Zasaženy byly všechny typy korálů, zvláště koráli z řádu větevníků (Acropora), kteří tvoří přirozené životní prostředí pro tisíce dalších živočišných a rostlinných druhů.

„Nemůžeme ztrácet čas – musíme razantně snížit emise skleníkových plynů,“ zdůraznili mořští biologové ze střediska pro studium korálového útesu při univerzitě Jamese Cooka v Queenslandu.

Barvu útesu dodávají řasy, které také korálům dopravují výživné látky z mořské vody a díky nimž korálové kolonie rostou. Když je voda v oceánu příliš teplá, koráli se začnou řas zbavovat. Lehce vybledlí koráli se mohou při poklesu teploty vody ještě vzpamatovat, hůře postižení „hladovějící“  koráli jsou náchylnější k nemocem a hynou.

Australští vědci vyjádřili obavy, že časté epizody blednutí korálů výrazně sníží u Velkého bariérové útesu schopnost obnovy. Podle studie, zveřejněné v časopise Proceedings of the Royal Society B, v letech 2016 a 2017 značně ubylo nově narozených korálů i těch dospělých, kteří mají schopnost se rozmnožovat. „To znamená, že odolnost útesu, jeho schopnost vzpamatovat se z opakujících se epizod blednutí, klesla,“ řekl jeden z autorů studie Terry Hughes.

„Domnívali jsme se, že Velký bariérový útes chrání jeho obrovská velikost, ale naše výsledky ukazují, že i ty největší a relativně dobře chráněné korálové systémy se potýkající s rostoucími problémy a čelí úpadku,“ dodal.

Vědci zkoumali stav útesu v letech 1995 až 2017. Poukázali také na to, že k dalšímu masivnímu blednutí korálů došlo během letošního horkého léta.

Korálový gigant

Velký bariérový útes, který je od roku 1981 součástí světového přírodního dědictví UNESCO, lemuje severovýchodní pobřeží Austrálie v délce více než dvou tisíc kilometrů. Je to největší komplex korálových útvarů na světě a jeden z největších magnetů, který láká turisty do Austrálie. Tvoří ho stovky oddělených korálových útesů a ostrůvků.

Autor: ČTK, bo
 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!