Za cestou Vystrčila na Tchaj-wan stojí USA, píše deník čínské komunistické vlády | E15.cz

Za cestou Vystrčila na Tchaj-wan stojí USA, píše deník čínské komunistické vlády

ČTK, tto

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Cestu předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wan iniciovaly Spojené státy, cesta uškodí zájmům České republiky a ublíží jejím vztahům s Čínou. Napsal to list Global Times čínské komunistické vlády. Noviny se odvolávají na experta z Čínské akademie sociálních věd (CASS) Lü Cchun-čchenga.

I CASS je úzce spojen s čísnkou vládou, je jejím předním poradním orgánem. Informace, že cestu iniciovaly USA, Vystrčil odmítl.

Šéf horní komory parlamentu se z Tchaj-wan vrací se 5. září. Doprovází ho asi devadesátičlenná delegace, v níž jsou podnikatelé i politici, včetně pražského primátora Zdeňka Hřiba.

S Vystrčilem odletěli také zástupci státní agentury CzechInvest, která spadá pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Představitelé vlády přitom oficiálně cestu kritizovali. "Největší část delegace tvoří čeští podnikatelé, kteří reprezentují 36 firem. Na palubě letadla jsou také dva zástupci agentury CzechInvest a Česko-tchajwanské obchodní komory," doplnila tisková tajemnice Senátu Sue Nguyen.

Peking pokládá Tchaj-wan za svou vzbouřeneckou provincii a od zahraničních partnerů žádá, aby respektovali politiku jedné Číny.

Vystrčila se tento týden zastaly desítky světových politiků napříč kontinenty včetně více než dvacítky europoslanců.

"Vystrčilova cesta na Tchaj-wan je silně spojena se současnou roztržkou mezi Čínou a Spojenými státy," tvrdí Lü Cchun-čcheng z CASS. Protičínské síly v Česku podle něj přiživily USA, aby vytáhly tchajwanskou kartu, čímž poškodí česko-čínské vztahy. "Jen to poškodí vlastní zájmy České republiky. Pevninská Čína je pro ni důležitější než ostrov Tchaj-wan," uvedl Lü.

"Považuji to za hloupost," reagoval krátce před odletem na Tchaj-wan Vystrčil s tím, že je rád, že se cestu podařilo zorganizovat a že se na Tchaj-wan těší. "A to, že vás novináře teď vítám na Letišti Václava Havla, je pro tuhle cestu symbolicky název," dodal.

"Tchajwanská Demokratická pokroková strana (DPP) tajně jedná se zahraničními protičínskými silami jen pro svůj krátkodobý politický prospěch. DPP se zmocnila všech obyvatel ostrova, dovedla je do slepé uličky 'nezávislosti Tchaj-wanu' a vystavuje je nebezpečí vojenského konfliktu," tvrdí dále v Global Times Lü na adresu tchajwanské vládní straně.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čao Li-ťien ve čtvrtek řekl, že někteří čeští politici se na cestu vydávají z osobních zájmů. Nerespektují podle resortu české veřejné mínění, porušují politiku jedné Číny, kterou se česká vláda jinak řídí, a záměrně ničí politický základ vztahů mezi Čínou a ČR.

"Čína tento opovrženíhodný čin odsuzuje a naléhavě českou stranu žádá, aby respektovala princip jedné Číny a k tchajwanským záležitostem přistupovala správně a obezřetně," řekl Čao.

"Vzhledem k tomu, jak je české domácí prostředí složité, měla by Čína v odvetě zasáhnout přesně vůči protičínským politikům v České republice, aby zabránila vážnému poškození česko-čínských vztahů," podotkl Lü.

Předseda Senátu debatu na téma možného „trestu“ ze strany Pekingu odmítá. „Jaká je naše politika? Poslouchat pořád dokola Čínu? Nebo nikoliv? Pokud se někdy chceme vzepřít a říct, že jsme nezávislým státem, měli bychom to udělat co nejdříve. A ne čekat, až budeme na Číně ještě více závislí a ona bude držet v rukách ještě více provazů a řetězů, než drží dneska,“ prohlásil ve čtvrtek v ČT.

Vzhledem k velikosti čínské ekonomiky je Česká republika pro tchajwanskou ekonomiku podle analytiků dvakrát důležitějším obchodním partnerem než pro ekonomiku čínskou. Stav přímých čínských investic v českém zpracovatelském průmyslu činil ke konci roku 2017 zhruba 410 milionů korun, Tchaj-wan v Česku k tomuto období investoval 5,7 miliardy korun, tedy zhruba 14krát více. Většími investory už jsou v tuzemském průmyslu z asijských zemí dlouhodobě pouze Jižní Korea a Japonsko.

Peking dlouhodobě upozorňuje ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými činiteli a nebudily zdání, že uznávají samostatnost ostrova. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Vystrčil připomněl, že ČR, stejně jako Evropská unie, souhlasí s politikou jedné Číny a jeho cesta na Tchaj-wan proti tomuto principu nijak nevystupuje. „Neporušujeme cestou politiku jedné Číny. To je mýtus, který tady někdo pořád dokola opakuje. Nejsme zemí, která je povinna vnímat a akceptovat to, jak politiku jedné Číny vnímá Čínská lidová republika,“ prohlásil.

Tchaj-wan je podle Vystrčila demokratickou zemí. „A pokud ostatní demokratické země chtějí, aby demokracie na světě sílila, je logické, že s tou demokratickou zemí spolupracujeme. Je to také o našem charakteru a nezávislosti,“ dodal šéf Senátu.

Autor: ČTK, tto

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video