Zemřel Robert Mugabe. Zimbabweskému autoritáři bylo 95 let

Někdejší dlouholetý autoritářský prezident Zimbabwe Robert Mugabe v pátek zemřel ve věku 95 let po dlouhé nemoci, informovala zahraniční média. Mugabe vládl státu na jihu Afriky "železnou rukou" od získání nezávislosti na někdejší koloniální mocnosti Británii v roce 1980 až do chvíle, kdy rezignoval pod tlakem armády v roce 2017. Zimbabwe mu v pátek udělilo status národního hrdiny.

Podle nejmenovaného zimbabwského diplomatického představitele zemřel Mugabe ve 4:40 středoevropského letního času v Singapuru, kde byl hospitalizován od dubna. Exprezident se v uplynulých deseti letech v Singapuru léčil opakovaně.

O Mugabeho úmrtí na twitteru informoval také současný prezident Emmerson Mnangagwa. Ten ve svém příspěvku Mugabeho nazval "otcem zakladatelem Zimbabwe" a uvedl, že jeho smrt oznamuje s "hlubokým zármutkem".

Mnangagwa v pátek sdělil, že vládnoucí Vlastenecká fronta (ZANU-PF) Mugabeho prohlásila za národního hrdinu a zároveň vyhlásila státní smutek, který bude země držet po dobu několika dní do státníkova pohřbu.

Na zprávu o Mugabeho skonu reagovala řada státníků. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa uvedl, že bitva Zimbabwe za nezávislost byla inspirací pro boj sousední JAR proti politice apartheidu. Nigerijský prezident Muhammadu Buhari na twitteru sdělil, že oběti, které Mugabe přinesl při úsilí o politickou a ekonomickou emancipaci svého lidu, nebudou nikdy zapomenuty. Keňský prezident Uhuru Kenyatta nařídil, aby vlajky v zemi byly od sobotního úsvitu do nedělního západu slunce spuštěny na půl žerdi.

"Mnoho důležitých mezníků v moderní historii Zimbabwe je spojeno se jménem Roberta Mugabeho. Měl obrovský osobní přínos v boji za nezávislost vaší země a za vybudování institucí zimbabwského státu," uvedl ruský prezident Vladimir Putin. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang uvedl, že Mugabe byl výborný státník, který bránil nezávislost své země, stavěl se proti vnějšímu vměšování a podporoval spolupráci s Čínou.

Na Mugabeho působení v čele Zimbabwe se však objevily i kritické názory. "Nejdříve je potřeba říci, že o mrtvých jen v dobrém. To ale neplatí, pokud zabili tolik lidí jako Mugabe," řekl rádiu BBC George Walden, který se v roce 1979 účastnil vyjednávání, jež vedla k nezávislosti tehdejší britské kolonie. Walden zmínil, že tehdy zažil Mugabeho "lepší dny", nicméně postupem času se z něj stalo "opravdové monstrum".

"Samozřejmě vyjadřujeme naši soustrast těm, kteří truchlí, nicméně pro mnohé byl překážkou lepší budoucnosti," uvedla mluvčí britského premiéra v zatím jediné západní reakci na Mugabeho úmrtí. "Pod jeho vládou Zimbabwané velice trpěli, jelikož jejich zemi uvrhnul do chudoby a schvaloval násilnosti namířené proti nim," dodala s tím, že jeho rezignace v roce 2017 byla pro zemi bodem obratu k lepší budoucnosti.

Organizace na ochranu lidských práv Amnesty International v prohlášení uznala Mugabeho "významné úspěchy" na poli zdravotní péče a vzdělávání, kterých dosáhl po příchodu k moci, zároveň však odsoudila jeho pozdější vládu a její dopad na lidská práva v zemi. "I když se stavěl do role zachránce Zimbabwe, Robert Mugabe způsobil trvalé škody obyvatelům země i její reputaci," uvedla zástupkyně organizace pro jižní Afriku.

Mugabe se narodil 21. února 1924, dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. V roce 1960 se zapojil do černošského boje proti nadvládě bělošské menšiny a několikrát byl za svou politickou činnost v tehdejší Rhodesii vězněn. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země.

V nově vzniklém Zimbabwe byl Mugabe nejprve premiérem, funkci prezidenta získal v prosinci 1987 a od té doby vyhrál patery prezidentské volby. V době své abdikace byl ve svých třiadevadesáti letech nejstarší hlavou státu na světě. Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace a nedostatek potravin.

Mugabe vládl Zimbabwe 37 let. Africkou zemi dovedl k úpadku

Marxistický politik a někdejší učitel Robert Mugabe vládl v africkém Zimbabwe pevnou rukou přes 37 let. U moci byl od roku 1980, kdy země získala nezávislost na někdejší koloniální mocnosti Británii, až do listopadu 2017, kdy odstoupil z funkce prezidenta poté, co parlament zahájil proces jeho odvolání. Mugabe po sobě zanechal Zimbabwe s rozvrácenou ekonomikou, kterou sužuje vysoká nezaměstnanost, hyperinflace i nedostatek potravin. Mimo jiné vyvlastnil zimbabwské bělošské farmáře, čímž zemi, dříve přezdívanou obilnice Afriky, přivedl do velké bídy. 

Levicový autokrat Mugabe, který byl jedním z největších hrdinů války za nezávislost Zimbabwe (1972-1979), byl nejprve v letech 1980-1987 premiérem, funkci prezidenta zastával následujících 20 let. Vyhrál patery prezidentské volby (v letech 1990, 1996, 2002, 2008 a 2013), v době odstoupení v roce 2017 byl ve svých 93 letech nejstarší hlavou státu na světě (například britská královna Alžběta II. je o dva roky mladší).

Západ jej roky obviňoval z porušování lidských práv, opozice mu zase vyčítala, že zruinoval ekonomiku země dříve přezdívané obilnice Afriky. Někteří příznivci ale v Mugabem dlouhodobě viděli hrdinu boje za nezávislost, který bojuje za práva obyčejných lidí. Kritiku Západu i mnohých afrických států Mugabe vytrvale ignoroval, za příčinu všeho zla v zemi označoval bývalou mocnost Británii. Opozice, bělošští farmáři, odboráři, obchodníci i novináři byli podle něj "prodejní zrádci".

Právě konfiskace tisíců farem patřících bělošským Zimbabwanům na přelomu tisíciletí přivedla zemi do velké bídy. Vyvlastněné majetky prezident předával svým stoupencům, většinou veteránům z války za nezávislost, kteří o zemědělství neměli ani ponětí.

Jihoafrický biskup a nositel Nobelovy ceny za mír Desmond Tutu o něm jednou řekl, že se stal "vzorovým typem afrického diktátora".

Robert Gabriel Mugabe se narodil 21. února 1924 v misi Kutama severovýchodně od Harare (tehdy se nazývalo Salisbury) v tehdejší britské kolonii Rhodesie. Pochází z kmene Zezuru a vychovali ho jezuité. Dálkově studoval filozofii a ekonomii v Jihoafrické republice a práva v Británii. Později působil jako učitel v tehdejší Jižní Rhodesii (nyní Zimbabwe) či v Ghaně. V roce 1960 vstoupil do politiky, kdy se podílel na založení Afrického lidového svazu Zimbabwe (ZAPU), později stál také u vzniku Afrického národního svazu Zimbabwe - Vlastenecké fronty (ZANU-PF).

V 60. letech byl Mugabe za svoji politickou činnost vězněn, do roku 1980 pobýval v emigraci v Mosambiku. V letech 1980 až 1987 a 1989 až 1990 byl ministrem obrany. V prosinci 1979 se zúčastnil ústavní konference v Londýně, která rozhodla o budoucnosti země. Předsedou vládnoucí ZANU-PF byl od roku 1980 až do listopadu 2017.

Mugabeho pád vyvolal armádní převrat z 15. listopadu 2017, po kterém vojáci drželi autoritářského prezidenta i jeho manželku v domácím vězení. Armádě se nelíbilo, že Mugabe 6. listopadu odvolal viceprezidenta Emmersona Mnangagwu podporovaného generály. Bývalý ministr pro národní bezpečnost Mnangagwa loni v srpnu Mugabeho v čele země nahradil poté, co vyhrál prezidentské volby.

Po získání nezávislosti země v roce 1980, kdy Mugabe hlásal marxismus, byl považován za architekta mezinárodně vychvalované politiky smíření mezi černými a bílými obyvateli země. Od února 2000, kdy prohrál referendum o posílení pravomocí prezidenta, podporoval zábory bělošských farem v zemi.

Sankce Západu proti Zimbabwe jsou v platnosti od roku 2002 kvůli porušování lidských práv a zásad demokracie. Zmrazení účtů a zákaz cest do USA a zemí EU se týká Mugabeho a jeho blízkých, stejně jako představitelů významných místních firem.

Mugabe vystupoval ostře proti homosexuálům - přirovnal je k "nestvůrám horším než psi a prasata" a řekl, že si nezaslouží žádná práva. V roce 1996 zase prohlásil, že většina bělochů v zemi (asi 100 tisíc lidí) by patřila zastřelit a jako "zdechliny předhodit supům a psům".

Mugabe byl od srpna 1996 podruhé ženatý, za manželku měl Grace Marufuovou (54), svou bývalou sekretářku. Mají spolu tři děti. První dáma, známá svou vznětlivostí a láskou k nakupování, měla v Zimbabwe značný vliv. Mugabeho první manželka Sarah "Sally" Hayfronová (pocházela z Ghany, vzali se v roce 1961) zemřela v roce 1992. Měli jednoho syna Nhamodzenyika, který zemřel v roce 1966 ve třech letech v Tanzanii na cerebrální malárii.