Konec pořádání motocyklové Grand Prix zamával výsledky Automotodromu Brno | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Konec pořádání motocyklové Grand Prix zamával výsledky Automotodromu Brno

Daniel Novák

Daniel Novák

Změny v organizaci motocyklové Velké ceny ovlivnily byznys Automotodromu Brno. Společnosti se sice snížily náklady, ale také tržby.

Majitel Automotodromu Brno, kde se na Masarykově okruhu jezdí Grand Prix ČR silničních motocyklů, loni utržil i vydělal méně než o rok dříve. Čistý zisk firmy ovládané podnikatelem Karlem Abrahamem klesl o osm procent na 44 milionů korun. Tržby se meziročně propadly zhruba o třetinu na 189 milionů, vyplývá z výroční zprávy firmy.

Hospodaření Automotodromu výrazně ovlivnil fakt, že společnost od roku 2016 nezajišťuje konání motocyklového mistrovství světa. Firma díky tomu sice výrazně ušetřila na licenčních poplatcích, současně však přišla o výnosy z prodeje vstupenek.  

Skupina s Petrem Nečasem vstupuje do rychle rostoucího globálního e-byznysu

„Společnost je ještě zatížena splácením závazků, které vznikly v dobách, kdy zaštiťovala konání Grand Prix, ale je patrný ekonomický progres,“ uvedla ve výroční zprávě šéfka představenstva Automotodromu Ivana Ulmanová.

Na brněnskou Velkou cenu jezdí každoročně desítky tisíc lidí. Z minulých let Automotodrom přesto shromáždil ztrátu převyšující 225 milionů korun. Kvůli prodělkům organizátora v minulých letech nebylo jasné, jestli závod přežije. Od roku 2016 převzal organizaci nově založený Spolek pro GP ČR Brno.

Skupina PPF získala 40 procent v Mall Group a Heurece

„Vedení nepodporuje konání sportovních akcí, u nichž není zajištěn zisk nebo minimální ztráta. Jedinou výjimkou je podpora Grand Prix z důvodu výjimečnosti a rozsahu akce, která má význam pro region i prezentaci státu v zahraničí,“ dodala předsedkyně představenstva Ulmanová.   

Další rozvoj Masarykova okruhu mají zajistit nové investice. „Celý areál včetně závodní dráhy byl postaven v roce 1987 a je v tuto chvíli technicky zastaralý. Je proto třeba pravidelně investovat do obnovy zázemí tak, aby areál odpovídal požadavkům a standardům mezinárodních závodních podniků, které se na Masarykově okruhu konají,“ řekl mluvčí Automotodromu Petr Boháč.

Miliardář Chrenek vstupuje do nového odvětví

Na rozvoji byznysu spolupracuje majitel automotodromu Karel Abraham s Bankou Creditas. Ta díky půjčkám Abrahamovu A.B.R. Holdingu získala do zástavy současné i budoucí pohledávky, které má společnost Automotodrom Brno vůči Spolku pro Grand Prix ČR. Ten po problémech s financováním motocyklového šampionátu v Brně loni převzal organizaci závodu. Ve spolku je mimo jiné město Brno a Jihomoravský kraj.

O dalších důležitých změnách v Automotodromu Brno čtěte více ve středu v sekci E15 Premium:

Z brněnského Masarykova okruhu odešel významný akcionář

Tak vypadaly motokrosové závody před čtyřiceti lety. Podívejte se na mistrovství světa 1977
Cesta Pragovky: Od náklaďáků, přes motorky, k závodním autům a letadlům
Nejslavnější česká značka motocyklů slaví devadesátiny. Připomeňte si historii Jawy

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!