Potravináři z izolované části Olomoucka brzdí výrobu | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Potravináři z izolované části Olomoucka brzdí výrobu

Barbora Pánková

Barbora Pánková

Izolace více než dvou desítek obcí v Olomouckém kraji od zbytku republiky komplikuje provoz tamních potravinářských firem. Výrobu už zastavil Pivovar Litovel a totéž zvažuje i pekárna United Bakeries v Uničově, patřící Agrofertu. Fungování omezila také sýrárna Brazzale Moravia ve Třech Dvorech u Litovle.

"Pivovar Litovel přistoupil k úplnému zastavení výroby a distribuce minimálně na čtrnáct dní stanovené karanténní lhůty," uvedl pro deník E15 jeho ředitel Lumír Hyneček. "Pivovar přešel do krizového režimu provozu, který nyní zajišťuje pět pracovníků z původních dvou set zaměstnanců," dodal.

O podobném kroku mluví i pekárna United Bakeries. „Vývoj situace směřuje k omezení, případně zastavení výroby na nezbytnou dobu,“ řekl E15 mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

„Samozřejmě nás to omezuje, ale snažíme se to řešit a, byť v omezeném rozsahu, vyrábět,“ sdělil již dříve deníku Právo nejmenovaný zdroj ze sýrárny, která je největším českým výrobcem tvrdého sýru typu grana a patří do skupiny italské podnikatelské rodiny Brazzale. Spolumajitel české firmy Brazzale Moravia Roberto Brazzale později pro deník E15 uvedl, že výroba nebyla omezena. "Podnik jel vždy na plný výkon a všechny svozy a dodávky jsou pravidelné," řekl.   

Hygienici uzavřeli přes dvacet obcí včetně Litovle, lidé si vyrábějí roušky

Karanténní opatření, která mají omezit šíření nákazy koronavirem, pro uničovskou pekárnu podle Hanzelky zároveň znamenají, že její výrobky jsou rozváženy jen v rámci této oblasti. „Co se týká zásobování zákazníků, kteří jsou mimo uzavřenou oblast, ale jsou zásobováni z pekárny Uničov, dodávky zajišťujeme z našich okolních pekáren,“ doplnil Hanzelka. 

Opatření dopadla podle starosty Litovle Viktora Kohouta (SNK) také na další firmy. „Některé přestaly okamžitě fungovat a zavřely,“ uvedl pro Radiožurnál. V oblasti dále vyrábí společnost Europasta SE, pod kterou spadají těstoviny značek Adriana nebo Rosické těstoviny.  

Karanténa v Litovli a okolí: Opatření si ne všichni dobře načetli, hlásí hejtman

Karanténní opatření vyhlásila v pondělí Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje. V praxi znamenají, že obyvatelé nesmějí nejméně dva týdny oblast opustit. Pro výrobce však platí výjimka. „Máme seznam těch, kteří mohou jak jako fyzické osoby jít do práce, tak i transportovat zboží. Policie na základě tohoto seznamu zabezpečuje vpuštění nebo opuštění této zóny,“ vysvětlil pro deník E15 hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk (ANO). Výjimka podle mluvčího Agrofertu v praxi již funguje.

Situací se zabývalo i ministerstvo zemědělství. „Je vyřešen problém se zajištěním zaměstnanců u výrobce těstovin, podmínky pro vjezd dopravců a zemědělců se aktuálně řeší,“ uvedl pro deník E15 mluvčí rezortu Vojtěch Bílý. Problémy výrobců připustil i hejtman, byly však podle něj způsobeny i tím, že si firmy opatření „nevyložily správně“.

Jaký bude „nový normál“. Kdo budou vítězové a poražení pandemie?

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!