Cena elektřiny na evropské burze se krátce dostala do záporu | E15.cz

Cena elektřiny na evropské burze se krátce dostala do záporu

vrb, ČTK

Ceny elektřiny na denním trhu na burzách v Lipsku a v Praze se na přelomu roku krátce dostaly do záporných hodnot. Výrobci elektřiny tak na spotovém trhu platili kupujícím za odběr své elektřiny. Konkrétně se krátkodobě prodávat elektřinu za minusové ceny vyplatí producentům alternativní energie a jaderným elektrárnám. Vývoj na burze byl ale jen krátkodobým výkyvem, který se do cen pro koncové zákazníky nepromítne, uvedl k tomu Lukáš Pokrupa z energetické firmy Centropol.

Podle serveru CleanTechnica.com se při přebytku elektřiny uchylují k prodeji za záporné ceny v první řadě producenti z obnovitelných zdrojů, kterým to umožňují státní dotace. Následují je obvykle provozovatelé jaderných elektráren, jejichž odstavení by vyšlo dráž než krátkodobý prodej vyrobené elektřiny za zápornou hodnotu.

Záporné ceny elektřiny se na spotovém trhu objevovaly jen několik dní. „Tento zcela výjimečný jev a exces souvisel s momentálním přebytkem elektřiny na evropském trhu. Za poklesem cen elektřiny až do záporných hodnot stálo nebývale teplé počasí v tomto zimním období, které mělo za následek významné snížení odběrů elektřiny,“ uvedl Pokrupa.

Pokrupa ale míní, že krátkodobé záporné ceny na spotovém trhu se do cen pro odběratele nepromítnou. „Většina obchodníků s elektřinou totiž elektřinu nakupuje na spotovém (krátkodobém) trhu jen z menší části. Větší část nakoupené elektřiny si pak obchodníci zajišťují nákupem na delší období,“ uvedl Pokrupa.

Dlouhodobé produkty s elektřinou pro rok 2013 na konci loňského roku také klesaly. Podle Pokrupy promítl Centropol tento pokles do zlevnění silové elektřiny pro své zákazníky.

Silovou elektřinu zlevňovali od počátku roku také další obchodníci. Celková cena elektřiny se ale přesto zvýšila kvůli výraznému růstu příspěvku na obnovitelné zdroje. Zákazníci letos platí za každou odebranou megawatthodinu 583 korun na podporu obnovitelných zdrojů, loni to bylo 419 korun.

Autor: vrb, ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!