OBRAZEM: Úder jí zasadila už válka. Bosenská ocelárna po dočasné obnově výroby krachuje | e15.cz

OBRAZEM: Úder jí zasadila už válka. Bosenská ocelárna po dočasné obnově výroby krachuje

Michal Nosek

Michal Nosek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Stovky ocelářů jsou bez práce. Bosenská ocelárna Zenica vstoupila koncem loňského roku do konkursu. Důvodem byly dluhy ve výši přes 600 milionů korun. Ocelárna před krachem nevyplácela ani mzdy.

"Ocelárnu se nepodařilo zachránit, protože je od znovuotevření v roce 2005 neustále ve ztrátě," uvedl bosenský báňský úřad pro server klix.ba ke konkursu, který nyní probíhá koncem loňského roku.

V posledních letech byl podnik státní. Bosna krachující ocelárnu převzala od hutního gigantu ArcelorMittal, který závod revitalizoval. Do jugoslávské občanské války slévárna s tradicí od roku 1892 prosperovala sto let. Konflikt jí pak vyřadil na sedmnáct let z provozu. Po rekonstrukci v roce 2008 zde pracovalo přes 2000 lidí.

 "Zchátralý a nálety značně poničený závod v roce 2004 koupila společnost Mittal Steel, která v rámci projektu 'Fénix' celou huť revitalizovala. Staré vysoké pece včetně koksovny a martinské ocelárny byly demontovány a nahrazeny výkonějšími technologiemi. Výrobu se podařilo plně obnovit až v roce 2008," uvedl fotograf Viktor Mácha, který do ocelárny podnikl reportážní cestu.

Další fotografie Viktora Máchy naleznete na Facebooku

 

 

 

 

 

 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah