Odchod od jádra může Německo stát bilion eur

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: Profimedia.cz

Německá energetika se mění, ale přechod na obnovitelné zdroje vyžaduje obrovské náklady. Náklady na reformu německého energetického sektoru by se mohly vyšplhat až na bilion eur (25 bilionů korun). Uvedl to německý ministr životního prostředí Peter Altmaier.

Německo se předloni rozhodlo opustit jadernou energii a v rámci nové strategie „Energiewende“ se soustředí na obnovitelné zdroje.

„Náklady na naši energetickou reformu a restrukturalizaci dodávek energie by mohly do konce třicátých let tohoto století dosáhnout bilionu eur,“ řekl ministr v rozhovoru pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Náklady by nicméně mohlo snížit omezení dotací pro producenty energie z obnovitelných zdrojů, napsala agentura Reuters.

Minulý týden ministr uvedl, že vláda se v březnu pokusí se spolkovými zeměmi dohodnout na plánech na omezení růstu cen energie. Podle analytiků investiční banky Macquarie německému trhu s elektřinou uškodila silná podpora obnovitelných zdrojů, která jde proti zájmu spotřebitelů. Maloobchodní ceny se budou podle analytiků dál zvyšovat, aby pokryly náklady na výstavbu solárních a větrných elektráren a jejich připojování do sítě.

Německo v březnu 2011 v reakci na havárii japonské jaderné elektrárny Fukušima vyřadilo na tři měsíce z provozu sedm jaderných reaktorů postavených před rokem 1980. Později německá vládní koalice rozhodla, že tyto elektrárny spolu s poruchovým reaktorem v Krümmelu již nebudou znovu uvedeny do provozu a zbývající jaderná zařízení v zemi budou odstavena nejpozději do roku 2022.