Propouštění v Zetoru. Výrobce traktorů už rozdal asi 170 výpovědí

výroba traktorů Zetor

výroba traktorů Zetor Zdroj: Zetor

Výroba traktorů Zetor
Výroba traktorů Zetor
Výroba traktorů Zetor
Výroba traktorů Zetor
Výroba traktorů Zetor
23
Fotogalerie

Brněnský výrobce traktorů Zetor Tractors zatím propustil kolem 170 lidí. Řekl šéf odborů ve firmě Alois Kazelle. Loni v prosinci podnik oznámil, že z ekonomických důvodů dá do konce ledna výpověď 260 lidem. „Zatím se nepodařilo předat výpovědi celému počtu lidí, jak vedení oznámilo. Poslední informace, kterou mám, mluví o 170 předaných výpovědích,“ uvedl Kazelle.

Podle mluvčího Zetoru Alexandra Kuchaře ale vedení Zetoru neoznámilo propuštění přesného počtu 260 zaměstnanců. "Informovali jsme, že může jít až o 260 zaměstnanců, ale samozřejmě to může být i méně," řekl ČTK mluvčí. Zaměstnanci podnik opustí ke konci března po dvouměsíční výpovědní době, pokud nevyužijí možnosti ukončení pracovního poměru dohodou.

Firma v týdnu přes Vánoci odborářům oznámila, že do konce března propustí 260 lidí, tedy téměř 40 procent zaměstnanců. Odejít má 131 úředníků, 64 výrobních dělníků, 53 režijních dělníků a 12 manažerů. Zetor uvedl, že odejít má 55 procent administrativních pracovníků a 45 procent zaměstnanců v dělnických profesích.

Podle odborů už od začátku roku nejsou zaměstnanci plně vytíženi. "Jednotlivé stroje sice jedou a plní dílčí úkoly, ale montážní pás od začátku roku stojí a řada lidí musí hledat, jak se zaměstnat alespoň nějakou činností," uvedl Kazelle. ČTK požádala o vyjádření k vytíženosti zaměstnanců i zakázkám Zetoru vedení firmy.

Zetor už dříve uvedl, že jiné než ohlášené propouštění neplánuje, o směřování firmy bude zaměstnance průběžně informovat.

Společnosti podle výročních zpráv několik let klesají tržby a snižuje se i počet vyrobených traktorů. Zatímco v roce 2014 firma prodala 4187 traktorů a utržila 3,8 miliardy korun, loni to bylo 2765 traktorů a tržby byly 2,9 miliardy. Neustále mírně klesal i počet zaměstnanců, od roku 2014 do roku 2018 o 128.