Volkswagen kvůli sporu s dodavateli nemá díly, musí přerušit výrobu golfů | E15.cz

Volkswagen kvůli sporu s dodavateli nemá díly, musí přerušit výrobu golfů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Automobilka Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastaví příští týden výrobu modelů Golf v domovské továrně koncernu ve Wolfsburgu. Problémy mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba. Situaci by mohl změnit výrok německého soudu, podle něhož může Volkswagen v krajním případě součástky dodavatelům zabavit.

Zastavení výroby modelů Golf a Golf Sportsvan potvrdil deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) mluvčí Volkswagenu. Společnost už o pozastavení produkce informovala také své další dodavatele. Podle informací agentury DPA od zaměstnanců továrny ve Wolfsburgu bude výroba vozů Golf zastavena od pondělí minimálně do soboty.

Nedostatek dílů má dopady i na další továrny Volkswagenu - v Kasselu, Braunschweigu, Cvikově a Emdenu. Právě v Emdenu si už téměř 8000 z tamních 9000 zaměstnanců musí vybírat dovolenou. V dalších dnech by se tento počet měl zvýšit o tisíce pracovníků v ostatních továrnách. U dalších se uvažuje o dočasném zkrácení pracovní doby.

Závažné problémy automobilce způsobuje spor s dvojicí dceřiných firem saské společnosti Prevent. Jednak jde o firmu ES Automobilguss, která zastavila dodávky litinových dílů potřebných pro výrobu převodovek, jednak o společnost Car Trim, jež dodává potahy na sedadla.

Pozadí sporu není zcela zřejmé, mluví se ale o tom, že by za konfliktem mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Věc už se řešila i před soudem v Braunschweigu, jehož předběžné opatření nařídilo oběma dodavatelských společnostem, aby v dodávkách pokračovaly. Ty se tomu ale nepodřídily a podaly odvolání, které však nemá odkladný účinek.

Firmy Car Trim a ES Automobilguss dnes Volkswagen obvinily, že bez vysvětlení a nabídky kompenzace ruší kontrakty. Právě to je prý přimělo zastavit dodávky. „Protože Volkswagen odmítl nabídnout kompenzace, byly společnosti Car Trim a ES Automobilguss nuceny zastavit dodávky,“ uvedly firmy prostřednictvím své mateřské společnosti Prevent. Ta vyjádřila naději, že se podaří zabránit další eskalaci sporů. „Za krizi u VW nejsme zodpovědní,“ uvedl jeden z představitelů firmy ES Automobilguss.

Zabavování dílů

Soud dnes podle serveru Spiegel Online zopakoval, že dvojice firem musí Volkswagenu nadále dodávat součástky, které výrobce aut nutně potřebuje. Pokud tak neučiní, má automobilka v krajním případě možnost součástky za asistence soudního vykonavatele zabavit.

Volkswagen přitom už požádal o příslušná povolení, a je tak možné, že brzy směrem ke dvojici dodavatelů vyjedou jeho nákladní vozy, konstatuje server, podle něhož něco takového německý automobilový průmysl ještě nezažil. Další soudní stání je ve sporu nařízeno na 31. srpna.

Premiér spolkové země Dolní Sasko Stephan Weil se dnes vyslovil pro nátlaková opatření na dodavatele v případě, že se spory nepodaří vyřešit jednáním. Podle premiéra je již nyní zjevné, že výrobní problémy působí značké škody. „Pokud to tak půjde dál, budou škody ještě mnohem větší,“ uvedl Weil. Dolní Sasko je se zhruba pětinovým podílem druhým největším akcionářem Volkswagenu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah