Ranní check: Footshop míří na pražskou burzu, strojírna Gearworks dluží čtvrt miliardy

Internetový prodejce obuvi Footshop má namířeno na hlavní trh pražské burzy.

Internetový prodejce obuvi Footshop má namířeno na hlavní trh pražské burzy. Zdroj: Studio Najbrt

Dobré ráno! Je 104. den roku, svátek má Vincenc. V tento den před 111 lety došlo k tragické havárii parníku Titanic, který se na své první plavbě z Velké Británie do USA srazil s ledovcem. 

Přečtěte si nejdůležitější zprávy posledních hodin.

Koruna dobývá svět. Rychleji sílí jen měny slabších ekonomik

Česká koruna letos přepisuje globální žebříčky nejrychleji rostoucích měn. Vůči euru i dolaru se tuzemská měna dostala od počátku roku do první devítky nejúspěšnějších měn napříč všemi platidly světa. Důvodem je unikátní pozice koruny na globální finanční mapě přitahující pozornost velkých hráčů.

Zkrachovalý Gearworks dluží čtvrt miliardy. Největší věřitel navrhuje prodej

Do insolvence ostravské strojírny Gearworks se do konce lhůty k tomu stanovené přihlásilo 131 věřitelů s pohledávkami ve výši přes 240 milionů korun. Jejich objem tak o šest milionů převyšuje poslední zveřejněný obrat společnosti za rok 2021. Největší pohledávku o velikosti přibližně 56 milionů korun přihlásila rakouská Raiffeisenbank, která navrhuje reorganizaci společnosti formou přímého prodeje, případně dražbou nebo výběrovým řízením.

Prezident Pavel navrhne na ústavní soudce Zemanovou, Baxu a Wintra

Prezident Petr Pavel už ví, koho navrhne na ústavní soudce. Mezi kandidáty se kromě již dříve oznámené bývalé šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové a expředsedy Nejvyššího správního soudu Josefa Baxy zařadil také právník a vysokoškolský pedagog Jan Wintr. Nominované soudce ještě musí potvrdit Senát, výbor by to měl schválit příští úterý.  

✅ Šéfa slovenské národní banky uznal soud vinným z podplácení. Bankéř svou vinu popírá

Slovenský soud uznal guvernéra Národní banky Slovenska Petera Kažimíra vinným z podplácení a nařídil mu zaplatit pokutu 100 tisíc eur. Rozhodnutí není pravomocné, takzvaný odpor vůči němu už podala elitní složka prokuratury. Kažimír, který je ze své pozice zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky, ve svém prohlášení popřel, že se dopustil korupce. Vyjádřil přesvědčení, že svou nevinu dokáže obhájit.

Akcie prodejce tenisek Footshop míří na pražskou burzu

Internetový prodejce obuvi Footshop má namířeno na hlavní trh pražské burzy. Učiní tak prostřednictvím spojení se speciálním investičním vehiklem Wood SPAC One, který loni založila významná česká finanční a investiční skupina Wood & Co. Ten má na odkoupení až 49procentního podílu připravených až 540 milionů korun. Dohoda ještě podléhá souhlasu akcionářů Wood SPAC One. 

Poslechněte si podcast Botník, který je teniskovou encyklopedií nahlížející na fenomén sneakers v kontextu doby:

Tweet dne:

Stane se dnes:

  • Americké banky JPMorgan Chase, Citigroup a Wells Fargo zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí. 
  • Francouzská Ústavní rada vydá rozhodnutí o osudu kontroverzní důchodové reformy, která byla přijata bez souhlasu dolní komory parlamentu. 
  • Polský prezident Andrzej Duda se ve Vídni setká se svým rakouským protějškem Alexandrem Van der Bellenem a kancléřem Karlem Nehammerem.