Aktuální ceny benzinu a nafty: Jak si stojí Česko v rámci Evropy

Ceny pohonných hmot v ČR a v Evropě (celá interaktivní mapa v článku)

Ceny pohonných hmot v ČR a v Evropě (celá interaktivní mapa v článku) Zdroj: swp

Průměrná cena nafty v Česku klesla za poslední týden o deset haléřů na 39,31 koruny za litr. Levnější diesel byl naposledy v polovině září. Jaké má aktuálně Česko ceny benzinu a nafty v regionech a jak si si stojí v rámci Evropy, se dozvíte v článku s aktualizovanými grafy. 

Ceny pohonných hmot se především v loňském roce staly často diskutovaným tématem. Jejich ceny rostly už během pandemie, se začátkem války na Ukrajině ovšem vystřelily strmě vzhůru. Vláda se od loňského června rozhodla zakročit snížením spotřební daně, zpět pod hranici 40 korun za litr se ovšem benzin a nafta dostaly až na konci roku 2022.

V článku najdete:

Srovnání cen benzinu a nafty v ČR a ve světě

Zatímco loňský rok se nesl ve znamení prudkého zdražování pohonných hmot, letošní čísla byla o něco příznivější. Průměrná cena nafty v Česku klesla za poslední týden o deset haléřů na 39,31 koruny za litr. Levnější diesel byl naposledy v polovině září. Cena benzinu po říjnovém poklesu nyní stagnuje. Litr naturalu se na čerpacích stanicích ve středu prodával v průměru za 38,85 koruny, stejně jako o týden dříve. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků by mělo zlevňování pokračovat i v následujících dnech.. Aktualizované údaje sledujte v grafu. V roce 2023 se ceny zatím drží stabilně pod čtyřicetikorunovou hranicí.

Nejlevněji mohou tankovat řidiči v Ústeckém, Královéhradeckém a Jihočeském a Libereckém kraji, naopak nejdražší jsou pohonné hmoty v Praze nebo Jihomoravském kraji. Nejvyšší ceny obecně bývají na čerpacích stanicích podél dálnic a hlavních tahů nebo poblíž hraničních přechodů. Ceny se ovšem průběžně mění, aktualizovaná data najdete v interaktivní grafice.

Pokud jde o srovnání cen v rámci Evropské unie, Česká republice patří k zemím s levnějšími pohonnými hmotami. Naše ceny se v případě benzinu i nafty pohybují pod evropským průměrem. Levnější benzin mají aktuálně například Rumunsko, Bulharsko, Chorvatsko nebo Polsko, nejvíce naopak zaplatí ve Švédsku, Finsku nebo v Dánsku. V případě nafty mohou motoristé čerpat levněji opět například v Bulharsku nebo Polsku, naopak nejvíce si za naftu připlatí Švédové. Pro aktuální data sledujte infografiku

Vývoj cen benzinu a nafty v ČR

Ceny benzinu a nafty začaly postupně stoupat už v roce 2021. Zatímco v lednu 2022 ještě bylo možné tankovat litr Naturalu 95 za méně než 28 korun a nafty za 27 korun, koncem roku už se ceny v obou případech pohybovaly vysoko nad hranicí 30 korun. U nafty to bylo kolem 36 korun za litr, cena za litr benzinu dokonce překonala hranici 37 korun. Důvodem bylo opakované zdražování ropy na světových trzích, analytici navíc v průběhu celého roku předpovídali i další růst cen.

Ceny nejprve rostly pozvolna, události loňského února je ovšem vystřelily strmě vzhůru. Po ruském útoku, kterým začala válka na Ukrajině, benzin a nafta během následujících týdnů zdražily i o více než deset korun. Cena benzinu rychle překročila 47 korun za litr, s naftou to bylo ještě o něco horší, cena za litr se přiblížila k padesátikorunové hranici. Rekordních hodnot dosahovaly ceny až do konce června 2022. Poté sice nastalo mírné zlevňování, nejprve se ovšem jednalo pouze o jednotky haléřů. Až koncem roku potom došlo k výraznějšímu zlevnění. Rok 2023 byl zatím ve znamení zlevňování, v červnu však přišlo zdražení.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka by ceny paliv mohly v případě, že vydrží propad ropy z posledních dní, klesnout až k srpnovým úrovním. „To znamená do rozmezí 37 až 38 korun za litr nafty i benzinu,“ řekl Tyleček. Vývoj na trhu podle něj napovídá o rychlejším poklesu u benzinu, teplé počasí naopak svědčí zlevňování nafty. S pokračujícím zlevňováním počítá i Lajsek, podle něhož by měla dál působit na ceny levnější ropa. „Průměrná cena nafty i benzinu by tak mohla spadnout i pod 38 Kč za litr,“ tvrdí Lajsek. Zároveň ale varoval před další eskalací konfliktu na Blízkém východě, která by mohla trend poklesu cen otočit.

Snížení spotřební daně a další vládní opatření

Snížení cen pohonných hmot do značné míry ovlivnily velkoobchodní marže, které na evropském trhu klesaly. Určitá opatření ale zavedly i jednotlivé vlády včetně té naší. Jedním z nich bylo snížení spotřební daně z benzinu a nafty o 1,5 koruny na litr od loňského června. Zatímco v případě benzinu přestala nižší daň platit koncem září, u nafty se platnost tohoto opatření prodloužila až do konce roku 2023. 

Kromě toho vláda rozhodla o zrušení povinného přimíchávání biosložky do pohonných hmot a také o částečném zrušení silniční daně. To se konkrétně týká vozů a dodávek do 12 tun, dopravcům byly navíc prominuty loňské zálohy (nikoli však samotná daň). V neposlední řadě se vláda v době největšího nárůstu cen zaměřila na kontroly marží u jednotlivých čerpacích stanic.

Ceny v zemích sousedících s ČR

Polsko

Ještě v loňském roce, zejména pak v jeho první polovině, bylo Polsko zárukou levnějších pohonných hmot. Mohlo za to dočasné snížení daně z přidané hodnoty z 23 na 8 procent, které platilo od února. Letos už ovšem zase platí původní sazba a cenové rozdíly mezi českými a polskými čerpacími stanicemi nejsou dramatické. 

Slovensko

Vývoj u našich východních sousedů do značné míry kopíroval český scénář, kdy po prudkém zdražení, které dosáhlo svého vrcholu na přelomu června a července, začaly ceny zvolna klesat. V současné době platí podobné ceny jako na českých čerpacích stanicích.

Německo

Ani v Německu se přirozeně nevyhnuli loňskému zdražení, na které vláda reagovala snížením daně o 0,3 eura na litr benzinu a 0,14 eura na litr nafty. Snížená daň platila od června do srpna. Ve stejné době také bylo možné zakoupit jízdenky na městskou hromadnou a regionální dopravu za výhodnější ceny nebo čerpat vyšší příspěvek na dojíždění do práce. Aktuálně tady řidiči za litr benzinu i nafty zaplatí kolem 1,8 eura. 

Rakousko

Rakouská vláda na zvyšující se ceny reagovala zvýšením příspěvku na dojíždění. Nedávné zlevnění pohonných hmot se přirozeně projevilo i tady a rakouští řidiči dnes litr benzinu tankují za podobné ceny jako Češi.

Co ovlivňuje ceny benzinu a nafty? 

Cenu pohonných hmot tvoří hned několik složek. Konkrétně se jedná o: 

  • spotřební daň,
  • daň z přidané hodnoty, 
  • marži čerpacích stanic,
  • marži zpracovatelů ropy, 
  • cenu za zpracování a dopravu ropy, 
  • cenu samotné ropy. 

Právě cenu ropy potom ovlivňuje několik faktorů:

  • aktuální poptávka po ropě,
  • situace v zemích, ve kterých dochází k těžbě ropy nebo jejímu zpracování,
  • situace v zemích, přes které se ropa přepravuje,
  • ekonomická situace ve Spojených státech a Číně. 

V roce 2021 stoupala cena ropy mimo jiné kvůli opětovnému oživení poptávky, která během pandemie značně klesla. Kromě toho se objevily informace, že klesají ropné zásoby ve Spojených státech, což s cenami opět zahýbalo. V roce 2022 se do cen zásadním způsobem promítlo rozpoutání války na Ukrajině a s ním spojená nejistota na trhu nebo následné embargo uvalené na ruskou ropu Spojenými státy.

Jak snížit spotřebu paliva? (video)

Video placeholde

6 zásad úsporné jízdy. Víte jak snížit spotřebu auta? • Videohub