Silniční daň 2022: Výpočet, zálohy, sazby a kde vyplnit formulář | e15.cz
M A

Daně

Silniční daň: Kdo je poplatníkem a přehled základních sazeb

onk, psp

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Nejzazší termín pro podání daňového přiznání k silniční dani za rok 2021 byl 31. ledna. Tento den byl zároveň i posledním, kdy vypršela splatnost silniční daně za rok 2021. Vláda v souvislosti s růstem cen nafty a benzinu vyhlásila prominutí silniční daně za vozy a dodávky do 12 t a prominula letošní zálohy i všem dopravcům.

Silniční daň je přímá daň, jejíž výpočet se provádí na základě objemu motoru.

Kdo je poplatníkem silniční daně?

Předmětem pro výpočet silniční daně jsou všechna motorová vozidla požívaná za účely podnikání nebo pro pracovní cesty, a je jedno, zda jsou používána fyzickými osobami, právnickými osobami, firmami nebo zaměstnanci. Nezáleží tedy na tom, zda je vlastník vozu firma nebo soukromá osoba. Daň je následně povinen platit ten, kdo je zapsán jako provozovatel vozidla v technickém průkazu.

Letos platí zrušení záloh na silniční daň pro všechny dopravce. Neznamená to však prominutí samotné daně. Důvodem prominutí záloh je přetrvávající vysoká cena pohonných hmot. Prominuty jsou zálohy z dubna, července, října a prosince. Hromadné prominutí záloh se děje automaticky. O opatření ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) informovala Finanční správa. Plně znění je k nahlédnutí na stránkách mfcr.cz.

Ministerstvo současně připravilo novelu zákona o silniční dani, kterou v dubnu schválil senát. Novela zrušila silniční daň pro všechny osobní automobily a dodávky do 12 tun. Vozidla nad 12 t mají obdobnou sazbu jako minima podle evropských směrnic, uvádí mfcr. Jednotlivé sazby naleznete v článku níže.

Výpočet silniční daně 2022

Silniční daň je přímá daň, jejíž výpočet se provádí na základě objemu motoru. „Silniční daň se a její sazba je stanovena podle obsahu motoru a objemu válců v motoru u osobních automobilů, u nákladních pak závisí na hmotnosti celého vozidla a počtu náprav. Dříve bylo možné u nákladních vozidel uplatnit slevu dle emisní normy. V současné době se uplatňuje sleva na všechna vozidla dle data registrace – první tři roky 48 procent, další tři roky 40 procent a další tři roky 25 procent; vozidla s první registrací do 31. 12. 1989 platí minus 25 procent,“ uvádí účetní Michal Zemánek.

 

Podání daňového přiznání k silniční dani

Pro podání daňového přiznání doporučuje Finanční správa využít online finanční úřad, pomocí kterého je možné vyplnit a odeslat přiznání elektronicky z pohodlí domova. „Po přihlášení je možné využít předvyplněných údajů z elektronicky podaného přiznání u předchozího období a přiznání odeslat online, takže není nutné chodit na poštu,“ uvádí generální ředitelka Finanční správy Tatjana Richterová.

Na portálu MOJE daně je kromě online finančního úřadu k dispozici aplikace pro elektronická podání pro finanční správu (EPO), v níž lze například načíst údaje z uloženého souboru, vyplnit elektronický formulář a vytvořit datovou zprávu, kterou je možno přímo z aplikace odeslat na společné technické zařízení správců daně, nebo vytvořit vyplněný tiskopis daňového přiznání ve formátu PDF, který je možno vytisknout, opatřit podpisem a podat v listinné podobě.

Poplatník je povinen v daňovém přiznání daň sám vypočítat, uvést též případná osvobození, slevy na dani, vyčíslit jejich výši a daň zaplatit místně příslušnému správci daně ve lhůtě pro podání přiznání (částky zaplacené na zálohách na daň se započítávají na úhradu daně). Daň, záloha na daň a sleva na dani za jednotlivá vozidla se zaokrouhlují na celé koruny nahoru.

Zálohy na silniční daň: Jak se počítají

V průběhu zdaňovacího období má poplatník povinnost platit zálohy na daň – ve výši 1/12 roční daňové sazby.

Splatnost záloh na daň za zdaňovací období 2022 je následující: 19. 4. (rozhodným obdobím je I. čtvrtletí), 15. 7. (rozhodným obdobím je II. čtvrtletí), 17. 10. (rozhodným obdobím je III. čtvrtletí) a 15. 12. (rozhodným obdobím je říjen a listopad).

Kompletní daňový kalendář pro rok 2022 >>>

* zálohy z dubna, července, října a prosince 2022 byly automaticky prominuty majitelům osobních automobilů a dodávek do 12 t a plošně i všem dopravcům. Novela zákona zrušila silniční daň pro všechny osobní automobily a dodávky do 12 tun trvale.

Vozidla osvobozená od silniční daně

Výpočet silniční daně 2022 se netýká několika výjimek, u kterých se silniční daň platit nemusí. Pokud používáte vozidlo osvobozené od daně, i přes to musíte podat (v lednu) daňové přiznání. Samotnou daň však neplatíte, tudíž vám odpadají i zálohy na daň. Vozidla, která jsou od silniční daně osvobozená, jsou:

  • vozidla kategorie L, včetně přípojných vozidel;
  • vozidla určená pro linkovou osobní hromadnou vnitrostátní dopravu;
  • vozidla vojenská, horské záchranné služby, hasičská a bezpečnostní;
  • vozidla zdravotnické služby vozidla s hybridním nebo alternativním pohonem
  • všechny osobní automobily a dodávky do 12 t
  • letošní zálohy nemusí platit dopravci (mimořádné opatření přijaté z důvodu rekordního růstu cen pohonných hmot, kvůli válce na Ukrajině)
Autor: onk, psp

Daňové přiznání

Termín pro daňové přiznání 2023

Daňové přiznání za rok 2022 se podává v roce 2023. Do kdy podat daňové přiznání? Termíny pro daně by si měl nastudovat každý daňový poplatník, ať už se jedná o zaměstnance nebo OSVČ. Projděte si také termíny, do kdy podat opravné a dodatečné daňové přiznání a jaký je mezi nimi rozdíl. Podnikatele by měl zajímat kompletní daňový kalendář na rok 2023.

Daňové přiznání: Jak ho vyplnit a podat

Deník E15 připravil informace o tom, jak podat daňové přiznání 2023. Je důležité si uvědomit, že daňové přiznání v roce 2023 je třeba vyplnit za rok 2022. Podat daňové přiznání můžete písemně, fyzicky nebo online. K tomu, abyste podali daňové přiznání online, je potřeba datová schránka. Vyplatí se také vědět, kdo nemusí podat daňové přiznání v roce 2023.

Daně 2023: Novinky a změny

Pro daně, zálohy a odvody se toho v roce 2023 mnohé změnilo. Daňové změny a novinky zahrnují paušální daň, nové zálohy na sociální a zdravotní pojištění, windfall tax, čili daň z neočekávaných zisků, změny však postihly i DPH a vybrané limity, byť sazby daně z příjmu se oproti roku 2022 například nemění.

Formuláře pro daňové přiznání

Formuláře pro daně v roce 2023 si můžete stáhnout online na našich stránkách. Ocení je zaměstnanci, studenti i OSVČ. K dispozici jsou daňové formuláře pro fyzické i právnické osoby. Stáhněte si formuláře pro daňové přiznání na našich stránkách. Formuláře pro daně fungují v Excelu. Daňové šablony respektují soukromí uživatelů, neodesílají žádná data na servery a jsou tedy naprosto bezpečné.

Daně pro OSVČ

Živnostníci si musí daně a daňové přiznání pečlivě hlídat. Projděte si proto našeho průvodce, pokrývající téma daň z příjmu pro OSVČ. Pokud jste během roku 2022 pracovali jako živnostníci na IČO, projděte si naše rady a tipy, jak má řešit daně OSVČ a zaměstnanec v jedné osobě. Pro podnikatele je tu i naše online kalkulačka pro výpočet daně a čistého zisku za rok 2022.

Daň z nemovitosti

Kapitolu samu pro sebe představuje daň z nemovitých věcí. Jaký platí termín? Kde najít daňový formulář? Jak a do kdy ho podat? Jak na výpočet? Jak správně vyřešit daně, vám poradí náš průvodce pro daň z nemovitosti.

Daňové slevy

Důležitou součástí daňového přiznání, kterou by měl znát každý daňový poplatník, představují slevy na daních. Je jich spousta - sleva na poplatníka, sleva na dítě, sleva na manželku, sleva na důchodce, sleva na studenta a další. Snižte si své daně, vyplňte daňové přiznání správně.

Daně a studenti

Daňové přiznání musí řešit i někteří studenti. Měli jste brigády, DPČ nebo zkrácený úvazek? I těch se týkají daně. Projděte si proto informace, kdy daňové přiznání podává student.

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery