Benzin i nafta dál zdražují, Natural 95 stojí nejvíc od půlky loňského ledna

Ilustrační foto

Ilustrační foto Zdroj: profimedia

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku nepřestávají zdražovat. Průměrná cena benzinu Natural 95 vzrostla v uplynulém týdnu o devět haléřů na 32,38 koruny za litr, nafta stála ve středu v průměru 30,32 koruny za litr, tedy o 19 haléřů víc než o týden dřív. Benzin je tak nyní nejdražší od poloviny loňského ledna, nafta od poloviny loňského března. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Podle analytiků navíc budou ceny růst i nadále.

"Pohonné hmoty v ČR v příštím týdnu dále zdraží, v rozsahu do 20 haléřů na litr. Cena ropy na světových trzích totiž nadále roste. Ve středu se barel ropy Brent prodával až takřka za 75 dolarů za barel, tedy za nejvyšší cenu od předloňského 25. dubna. Americká Citibank podpořila růst cen svojí analýzou, podle níž barel Brentu letos v létě zdraží nad 80 dolarů za barel, poprvé od října 2018. Cenu ropy žene vzhůru sílící poptávka po palivech související s ekonomickým zotavováním po pandemii," uvedl dnes analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ceny u čerpacích stanic postupně rostou od poloviny letošního ledna, kdy stál litr Naturalu 95 méně než 28 korun a nafty kolem 27,20 koruny. Před rokem řidiči za litr benzinu platili o víc než 5,50 koruny méně, u nafty byla cena nižší téměř o čtyři koruny. Při růstu ceny ropy nad 80 dolarů za barel by se podle Kovandy benzin v ČR prodával za zhruba 33 korun za litr. "Nafta by se v takovém případě prodávala za zhruba 31 korun za litr. K těmto cenovým úrovním tedy cena pohonných hmot o prázdninách pravděpodobně vystoupá," dodal Kovanda.

Další růst cen očekává také analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak. "V nejbližších dvou týdnech očekáváme růst cen benzínu i nafty o 50 až 60 haléřů. Důvodem je opětovné zdražování ropy na světových trzích," uvedl. Při cestách do oblíbených přímořských letovisek se podle něj ale stále vyplatí natankovat doma, případně v Rakousku, kde jsou srovnatelné ceny. "Benzin je celkem levný i ve Slovinsku. V Itálii jsou ceny vyšší až o osm koruny za litr, v Chorvatsku jsou ceny vyšší o tři až 3,5 koruny za litr," dodal analytik.

V tuzemsku si nyní nejméně čerpací stanice za benzin účtují v Ústeckém kraji, v průměru 31,96 koruny za litr. Jako v jediném kraji je tam průměrná cena pod 32 koruny. Nejdražší je Natural 95 v Praze v průměru za 32,98 koruny za litr. Za naftu motoristé platí nejméně také v Ústeckém kraji, průměrně 29,83 koruny za litr, pod 30 korunami je průměrná cena ještě v Jihočeském kraji. Nejdražší diesel se tankuje na Vysočině, litr tam prodávají průměrně za 30,97 koruny.