Válka v Izraeli ONLINE: Představa Pásma Gazy bez Hamásu je mylná, uvedl šéf hnutí Haníja
Jakékoliv uspořádání v Pásmu Gazy bez radikálního palestinského hnutí Hamás je "mylná představa". Podle agentury Reuters to v televizním projevu prohlásil šéf této skupiny Ismáíl Haníja. Izraelští představitelé opakovaně uvedli, že jejich cílem je v odvetě za útok ze 7. října, při němž palestinští ozbrojenci zavraždili na 1200 lidí, zlikvidovat vládu Hamásu i její vojenské schopnosti.
Konflikt v Izraeli sledujeme v online přenosu níže:
V sobotu sedmého října pronikla komanda palestinské teroristické organizace Hamás z Pásma Gazy na území Izraele, kde zabila přes 1 400 lidí. Izrael radikály odrazil a reagoval nálety na Pásmo Gazy, které usmrtily přes 18 tisíc lidí. Podle izraelské vlády na území Izraele zemřelo od začátku útoku na 1500 teroristů napojených na organizaci Hamás.
V neděli osmého října vyhlásil Izrael oficiálně válečný stav a v průběhu následujících dní ustanovil tříčlennou vládu národní jednoty, v níž zasedá premiér Benjamin Netanjahu, opoziční lídr Benny Gantz a současný ministr obrany Joav Galant. Po odražení útoku Izrael zahájil totální blokádu Pásma Gazy, kde zároveň přerušil dodávky vody a elektřiny. Na hranici s oblastí umístil 35 izraelských praporů, z nichž každý čítal několik set vojáků. Celkově Izrael mobilizoval rekordních 360 tisíc rezervistů. Očekávaná ofenziva Izraele do Pásma Gazy je na spadnutí. Průběh událostí sledujeme v rámci online zpravodajství.
Setkání rodin s rukojmími v době příměří
Izraelské síly zastřelily na Západním břehu šest Palestinců, tvrdí místní úřady
Šest Palestinců zastřelily v noci na dnešek izraelské síly na okupovaném Západním břehu Jordánu, tvrdí palestinské ministerstvo zdravotnictví. Izraelská armáda podle agentury Reuters uvedla, že zprávy prověřuje.
Pět Palestinců mělo přijít o život v Džanínu a šestý ve vesnici u města Nábulus. Dalších šest Palestinců utrpělo zranění, uvedlo ministerstvo.
Palestinská tisková agentura WAFA uvedla, že izraelské síly zaútočily na Džanín z několika směrů, střílely a obklíčily nemocnice a sídlo Červeného půlměsíce
Jedna z propuštěných Izraelek potřebovala naléhavou péči, v ohrožení života není
Jedna z propuštěných izraelských rukojmích - jedenadvacetiletá Maja Regevová - potřebovala naléhavou lékařskou péči, v ohrožení života ale není, uvedly deníky Haarec a The Times of Israel.
Regevová, kterou ozbrojenci unesli 7. října z hudebního festivalu v jižním Izraeli, byla jako jediná z propuštěných rukojmích transportována do nemocnice Soroka, která leží jen pár desítek kilometrů od Pásma Gazy. Povahu jejích zranění média neupřesnila. Na videu zachycujícím okamžiky propuštění jde o berlích a má podle všeho poraněnou levou nohu.
Hamás propustil druhou skupinu rukojmích, je v ní 13 Izraelců a sedm cizinců
Ozbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás v sobotu předalo zástupcům Červeného kříže v Pásmu Gazy 13 izraelských rukojmích a sedm unesených cizinců, které radikálové po útoku na Izrael sedm týdnů zadržovali na palestinském území. Informovala o tom agentura Reuters.
Informaci potvrdili i zástupci Egypta a Kataru, kteří fungují jako prostředníci při jednáních mezi Izraelem a Hamásem. V sobotu pomáhali oběma stranám najít společnou řeč poté, co Hamás propuštění rukojmích zdržel s odkazem na údajné nedodržování podmínek příměří ze strany Izraele.
Izraelská armáda při operaci na Západním břehu Jordánu zabila dva Palestince
Izraelská armáda v sobotu při razii ve městě Džanín na okupovaném Západním břehu Jordánu zabila nejméně dva Palestince a sedm dalších zranila. Dva zranění jsou v kritickém stavu, informovala agentura Reuters s odvoláním na palestinské ministerstvo zdravotnictví. Podle palestinské agentury WAFA izraelské jednotky provedly zátah v Džanínu v sobotu podvečer, zaútočily z několika směrů a obklíčily i nemocnici. Vojáci se při pokusu o zatýkání dostali do přestřelky.
Hamás po zdržení potvrdil, že propustí 20 rukojmích včetně 13 Izraelců
Palestinské radikální hnutí Hamás potvrdilo, že ještě v sobotu propustí druhou skupinu rukojmích zajatých při říjnovém útoku na jižní Izrael. Informovali o tom vyjednavači Kataru a Egypta, podle nichž bude ve skupině propuštěných 20 lidí včetně 13 Izraelců. Proces výměny zajatců za Palestince vězněné v Izraeli se dnes zadrhl poté, co ozbrojené křídlo Hamásu obvinilo Izrael, že nedodržuje některé části dohody o dočasném příměří a propuštění rukojmích zdrželo.
„Po určitém zdržení se podařilo po kontaktech Kataru a Egypta s oběma stranami překonat překážky pro propuštění vězňů a dnes večer bude propuštěno 39 palestinských civilistů, zatímco Pásmo Gazy opustí 13 izraelských rukojmích a sedm cizinců,“ uvedl mluvčí katarského ministerstva zahraničí Mádžid Ansárí.
Hamás chce odložit propuštění rukojmí, podle AFP je přebírá Červený kříž
zbrojené křídlo palestinského hnutí Hamás chce odložit dnešní propuštění skupiny rukojmích zajatých při říjnovém útoku na jižní Izrael a žádá, aby Izrael dovolil vyslání většího množství humanitární pomoci na sever Pásma Gazy. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP, která se odvolává na zdroje z Hamásu, ale už rukojmí v Pásmu Gazy přebírají pracovníci Červeného kříže.
V pátek se dostala na svobodu první skupina 24 rukojmích, mezi kterými bylo 13 izraelských žen a dětí, deset Thajců a jeden občan Filipín. Podle dohody o dočasném čtyřdenním příměří, které začalo platit v pátek, má Hamás osvobodit dohromady 50 rukojmích výměnou za propuštění 150 Palestinců z izraelských věznic.
Palestinský Hamás propustil další část rukojmích zajatých při říjnovém útoku na Izrael a předal je Červenému kříži, uvedla podle listu Haarec armáda.
V rodinách rukojmích se radost mísí s obavami o ty, kteří zůstali v Pásmu Gazy
Rodiny rukojmích, které v pátek ze zajetí propustilo radikální palestinské hnutí Hamás, s nadšením přivítaly návrat svých příbuzných. Uvádějí ale, že jejich štěstí nebude kompletní, dokud nebudou osvobozeni všichni zajatci, uvedla dnes agentura Reuters.
Mezi čtyřmi dětmi, které se v pátek ocitly mezi propuštěnými, je i Ohad Munder, který strávil své deváté narozeniny v zajetí v Pásmu Gazy. Spolu s matkou a babičkou se vrátil do Izraele v první den plánovaného čtyřdenního klidu zbraní, během nějž si mají obě strany vyměnit zajatce. Příměří má také umožnit příliv humanitární pomoci do Gazy.
Všechny čtyři děti jsou v relativně dobrém stavu, řekla novinářům Gilat Livniová, ředitelka pediatrického centra Schneider Children's Medical Center. Některé z nich podle ní hovořily o tom, co prožily, Livniová ale odmítla poskytnout podrobnosti. „Sdílely zážitky, byli jsme s nimi vzhůru do pozdních nočních hodin a bylo to zajímavé, rozrušující a dojemné,“ řekla Livniová.
Další Ohadovi příbuzní se nemohou dočkat, až se s ním znovu setkají. „Čekám na Ohada a nemůžu se dočkat, až mu dám jeho Rubikovu kostku, kterou, jak vím, měl moc rád a asi mu moc chyběla,“ řekla jeho sedmadvacetiletá sestřenice Roni Havivová. Ohadova 54letá matka Keren a 78letá babička Ruth jsou v pořádku a zdravé, řekl chlapcův otec. Ale Ohadův dědeček, 78letý Avraham Munder, zůstává v zajetí v Gaze.
Izraelská loď se podle Spojených států stala terčem útoku v Indickém oceánu
Na kontejnerovou loď izraelského miliardáře v pátek v Indickém oceánu zaútočil bezpilotní letoun zřejmě íránské výroby. Agentuře AP to dnes pod podmínkou anonymity sdělil představitel Pentagonu. Incident se odehrál během čtyřdenního příměří, na kterém se Izrael dohodl s radikálním palestinským hnutím Hamás.
Na plavidlo plující pod maltskou vlajkou se v mezinárodních vodách patrně zaměřil bezpilotní letoun Šáhed. Dron explodoval a loď poškodil, nikoho z její posádky ale nezranil, řekl nejmenovaný zdroj AP. „Situaci nadále pečlivě sledujeme,“ uvedl zdroj. Odmítl ale upřesnit, jaké zpravodajské informace americká armáda shromáždila, aby vyhodnotila, že za útokem stojí Írán.
Izrael v sobotu z věznic propustí 42 palestinských vězňů, píše AFP
Izrael v sobotu z věznic propustí 42 palestinských vězňů na základě dohody o dočasném příměří s radikálním palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na izraelské úřady, podle kterých Hamás výměnou osvobodí 14 rukojmích.
Izraelská média původně informovala o seznamu 13 rukojmích, kteří mají být propuštěni dnes. Je mezi nimi i osm dětí. V pátek, který byl prvním dnem klidu zbraní, palestinští radikálové propustili 24 rukojmích, z toho 13 Izraelců. Izrael ve stejný den propustil ze svých věznic 39 palestinských žen a dětí.
Izrael od Hamásu obdržel seznam 13 rukojmích. Mají být propuštěni v sobotu
Izrael od palestinského radikálního hnutí Hamás obdržel seznam třinácti rukojmích, kteří mají být v sobotu propuštěni. Je mezi nimi i osm dětí. S odvoláním na izraelská média o tom informovala agentura DPA. V pátek, který byl prvním dnem klidu zbraní, palestinští radikálové propustili 24 rukojmích, z toho 13 Izraelců.
Agentura Reuters s odvoláním na prohlášení kanceláře izraelského premiéra Benjamina Netanjahua napsala, že izraelští bezpečnostní činitelé seznam prověřují. Rodiny unesených byly podle serveru listu Haarec informovány. Jména rukojmích chce ale Izrael zveřejnit až po jejich propuštění.
Do Pásma Gazy v pátek dorazilo 200 nákladních aut s humanitární pomocí
Do Pásma Gazy přijelo v pátek 200 nákladních aut s humanitární pomocí, na palestinské území se tak hned první den dojednaného čtyřdenního příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás podařilo doručit největší zásilku s pomocí od 7. října. Informovaly o tom izraelské úřady. Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) předtím uvedl, že se už podařilo vyložit 137 kamionů.
Francie a Německo uvítaly propuštění první skupiny rukojmí ze zajetí Hamásu
Francie a Německo dnes uvítaly propuštění první skupiny rukojmí ze zajetí radikálního palestinského hnutí Hamás na základě jeho dohody s Izraelem o dočasném klidu zbraní. Francouzský prezident Emmanuel Macron při té příležitosti ujistil rodiny zajatých Francouzů, že je odhodlán dosáhnout i jejich propuštění. Mezi dnes propuštěnými 24 lidmi žádný Francouz není, německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková uvedla, že mezi propuštěnými jsou i čtyři lidé s dvojím německým a izraelským občanstvím.
„Vítám osvobození první skupiny rukojmí... Zvlášť myslím na francouzská rukojmí a jejich rodiny. Mohou počítat s našim odhodláním,“ napsal prezident Macron na síti X.
Existuje reálná šance, že klid zbraní v Pásmu Gazy se prodlouží, řekl Biden
Americký prezident Joe Biden dnes řekl, že existuje „reálná šance“, že se dohoda o příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás prodlouží. Na základě nynějšího ujednání by měl klid zbraní platit čtyři dny. Smyslem přestávky v bojích je podle Bidena kromě propuštění rukojmích také vytvoření prostoru pro humanitární pomoc. Z dlouhodobého hlediska je řešením konfliktu vznik samostatné Palestiny, zdůraznil na tiskové konferenci americký prezident.
„(Ve čtvrtek) se rodiny v celé Americe sešly se svými blízkými a odevzdaly své díky (u příležitosti Dni díkůvzdání, pozn. ČTK). Za Ameriku musíme být vděční, za jídlo na našich stolech, naše domovy a rodiny. Dnes můžeme být vděční také za rodiny, které se znovu shledaly se svými milovanými, kteří byli drženi jako rukojmí téměř 50 dní,“ řekl Biden. V projevu také několikrát poděkoval představitelům Egypta a Kataru za zprostředkování jednání mezi Izraelci a Palestinci.
Do Pásma Gazy dorazilo 137 aut s humanitární pomocí od úřadu OSN
Do Pásma Gazy dnes dorazilo 137 nákladních aut s humanitární pomocí, na palestinské území se tak hned první den dojednaného čtyřdenního příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás podařilo doručit největší zásilku s pomocí od 7. října. Informoval o tom Úřad pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA).
Podle OCHA do jednoho ze skladů úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v Gaze směřovaly mimo jiné potraviny, voda, léky a zdravotnický materiál. Auta dovezla také skoro 130.000 litrů paliva.
Násilí extremistů na Západním břehu Jordánu musí přestat, řekla von der Leyenová
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na summitu EU a Kanady dnes řekla, že násilí izraelských extremistů na okupovaném Západním břehu Jordánu musí přestat. Informovala o tom agentura Reuters. Opět také vyjádřila podporu takzvanému dvoustátnímu řešení konfliktu na Blízkém východě, tedy vzniku samostatného státu Palestina po boku Izraele.
"Musíme zabránit tomu, aby se násilí šířilo. Soužití v míru je možné jen při existenci dvou států," řekla von der Leyenová na tiskové konferenci po boku šéfa Evropské rady Charlese Michela a kanadského premiéra Justina Trudeaua. "Palestinci i jejich arabští sousedé potřebují záruky, že nedojde k žádnému nucenému vysídlování. Potřebují reálnou vidinu nezávislé Palestiny a jednotného Pásma Gay a Západního břehu, kde bude vládnout reformovaná palestinská samospráva," dodala von der Leyenová.
Mezi propuštěnými izraelskými rukojmími jsou čtyři děti a šest seniorek
Mezi 13 izraelskými občany, které dnes po téměř sedmi týdnech zajetí v Pásmu Gazy propustili radikálové z hnutí Hamás, jsou čtyři děti a šest seniorek. Jmenný seznam propuštěných, kteří už jsou na izraelském území, zveřejnily izraelské úřady. Na svobodu se dostala mimo jiné 34letá žena i s dvouletou a pětiletou dcerou.
Většinu dnes propuštěných zajali ozbrojenci z Hamásu v jihoizraelském kibucu Nir Oz, odkud pochází například 78letá bývalá učitelka Margalit Mozesová. Unesen byl i její manžel Gadi, ten se však nyní na svobodu nedostal. V Nir Oz radikálové zajali i 72letou Adinu Mošeovou, jejíhož manžela zavraždili.
Izrael propustil 39 palestinských žen a dětí z věznic, uvedl Katar
Izrael propustil ze svých věznic 39 palestinských žen a dětí na základě dohody o dočasném příměří s radikálním palestinským hnutím Hamás. Na síti X to dnes uvedlo ministerstvo zahraničí Kataru, který pomáhal dohodu dojednat, informoval deník The Times of Israel. Součástí dohody o klidu zbraní je i vzájemná výměna dohromady 50 z 240 rukojmí, která Hamás dosud držel od svého útoku na Izrael ze 7. října, a 150 palestinských vězňů v izraelských věznicích. Hamás dnes propustil 24 rukojmí.
Izraelská média: Izraelská rukojmí propuštěná Hamásem už jsou v Egyptě
Izraelská rukojmí, která propustilo hnutí Hamás, už jsou v Egyptě, uvedly dnes servery deníků The Times of Israel a Haarec. Celkem 13 žen a dětí, jež strávily skoro sedm týdnů v zajetí, si má převzít izraelská armáda, která je letecky dopraví do izraelských nemocnic.
Propuštění rukojmí potvrdilo i několik zdrojů z Hamásu, uvedla agentura AFP. Radikální palestinské hnutí podle AFP potvrdilo také propuštění 12 thajských rukojmí, o kterém dříve informoval Egypt.
Hamás propustil 13 izraelských rukojmí, převzal je Červený kříž
Palestinské radikální hnutí Hamás dnes propustilo 13 izraelských rukojmí, která od říjnového útoku zadržovalo v Pásmu Gazy. Podle izraelských médií je na palestinském území převzali pracovníci Mezinárodního výboru Červeného kříže a míří s nimi k hraničnímu přechodu Rafáh s Egyptem.
Egypt dnes zároveň informoval o propuštění 12 Thajců, kteří byli mezi zhruba 240 lidmi unesenými 7. října Hamásem. Podle dohody o dočasném příměří má Hamás během čtyř dní propustit dohromady 50 rukojmí výměnou za propuštění 150 Palestinců z izraelských věznic. Mezi dnes propuštěnými Izraelci jsou pouze ženy a děti, 12 z nich podle stanice Channel 12 pochází z kibucu Nir Oz.
Příměří v Pásmu Gazy je podle izraelského ministra obrany jen krátká přestávka
Izraelský ministr obrany Joav Galant dnes uvedl, že příměří s palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy, které dnes ráno vstoupilo v platnost, je pouze krátkou přestávkou. Po ní bude podle něj plně obnovena izraelská ofenziva. Vůdce Hamásu Ismáíl Haníja mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Hamás bude klid zbraní dodržovat, pokud jej dodrží i Izrael.
Do Izraele by se dnes v rámci dohody o příměří mělo vrátit 13 rukojmích zadržovaných Hamásem od útoku na Izrael ze 7. října. Výměnou by měl Izrael propustit 39 palestinských vězňů. Přiměří má platit čtyři dny a počítá se propuštěním 50 rukojmích výměnou za 150 vězňů.
Reuters: Válka v Gaze podle evropských činitelů přiživuje islamistickou hrozbu
Podle pracovníků evropských bezpečnostních složek narůstá riziko islamistických útoků v důsledku radikalizace, kterou přináší válka v Pásmu Gazy. Uvedla to dnes agentura Reuters, která se odvolává na rozhovory s činiteli v pěti evropských zemích. Největší hrozbou jsou podle nich pravděpodobně útoky "vlků samotářů", které je obtížné vystopovat.
"Přijde odezva, kterou budeme pociťovat roky," uvedl nejmenovaný britský představitel k válce Izraele s palestinským radikálním hnutím Hamás. Události v Gaze se podle něj pro islamistické skupiny pravděpodobně stanou nejefektivnějším nástrojem pro nábor sympatizantů od americké invaze do Iráku v roce 2003.
Do Pásma Gazy se vrací někteří z Palestinců, kteří uvázli v Egyptě kvůli válce
Zatímco z Pásma Gazy, sužovaného izraelským bombardováním a blokádou, se v posledních týdnech snaží mnozí dostat pryč, dnes se začali do této oblasti vracet první Palestinci, kteří po vypuknutí války 7. října museli zůstat v Egyptě. Informovala o tom televize Al-Džazíra s odvoláním na palestinské činitele. Egyptské úřady jim už dříve sdělily, že dnes se mohou Palestinci z Egypta "dobrovolně vracet". Dnes začalo v Pásmu Gazy platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás, které v Pásmu Gazy vládne.
Španělský premiér Sánchez doufá, že příměří vydrží více než čtyři dny
Španělský premiér Pedro Sánchez doufá, že příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás vydrží déle než dosud sjednané čtyři dny. Vyzval také k větší humanitární pomoci obyvatelům Pásma Gazy, píše agentura Europa Press. Sánchez, jehož země předsedá Radě Evropské unie, jednal dnes v Egyptě s prezidentem Abdal Fattáhem Sísím. Doprovázel ho belgický premiér Alexander de Croo, jehož země bude předsedat Radě EU od 1. ledna.
„Příměří musí trvat a úřady v obou zemích jsme požádali, aby jednaly o tomto udržitelném příměří,“ uvedl Sánchez a poděkoval Egyptu za roli, kterou sehrál při dojednání zastavení bojů i při zajištění pomoci pro Pásmo Gazy. „Dočasné zastavení bojů je pozitivním krokem, ale naším cílem je trvalé příměří,“ uvedl De Croo.
Česká velvyslankyně: Nálada v Izraeli je napjatá, stav rukojmích je nejasný
Nálada v Izraeli je dnes před odpoledním očekávaným propuštěním 13 izraelských rukojmích Hamásu napjatá; neví se, v jakém jsou stavu, ani zda příměří, které ráno vstoupilo v platnost, vydrží. Všichni ale mají velikou radost, že se nějací rukojmí vrátí domů. V telefonickém rozhovoru s ČTK to dnes uvedla česká velvyslankyně v Izraeli Veronika Kuchyňová Šmigolová. Izrael podle ní také dává jasně najevo, že vojenskou operaci po skončení příměří obnoví, aby splnil svůj cíl zbavit Pásmo Gazy vlády Hamásu. Konflikt by tak podle velvyslankyně mohl skončit za předpokladu, že by se Hamás vzdal, složil zbraně a jeho velení z Gazy odešlo.
Tisíce lidí v Pásmu Gazy za příměří spěchají domů, neví, zda jejich domy stojí
První den dočasného příměří mezi Izraelem a hnutím Hamás v Pásmu Gazy ustala palba, kterou vystřídaly klaksony aut v zácpách a sirény sanitek, které se snaží projet mezi lidmi směřujícími do svých domovů. Palestinci v Gaze chtějí zjistit, zda po sedmi týdnech bombardování jejich domy ještě stojí, informovala agentura AFP. Podle deníku Haarec ale někteří míří z jihu i na sever, kam podle izraelské armády chodit nemají, neboť tam je stále válečná zóna.
Izraelské bombardování Pásma Gazy, které je odvetou ze útok Hamásu na Izrael ze 7. října, podle OSN zničilo či poškodilo víc než polovinu domů. Na tomto území, kde vládne Hamás od roku 2007 a které je rozlohou menší než Praha, žije na 2,3 milionu obyvatel. Z nich na 1,7 milionu během této války opustilo domovy kvůli masivnímu ostřelování a většina obyvatel tak nyní přebývá na jihu Pásma Gazy. Tam teď mnozí z uprchlických táborů míří do svých vesnic, aby zjistili, co jim z domů zbylo.
CNBC: Ekonomika Pásma Gazy je v rozpadu, válka vrátila rozvoj zpět o desítky let
Ekonomika válkou zmítaného Pásma Gazy je po měsíci bombardování Izraelem v troskách, stejně jako její budovy. Křehká ale byla už před válkou. Většina obyvatel měla jen omezený přístup k cenově dostupným a výživným potravinám a podle Světového potravinového programu OSN byla považována za potravinově nejistou. Nyní je však situace zoufalá, ekonomika této oblasti se prakticky na neurčito zastavila a rozvoj Gazy se vrátí zpět o více než deset let, uvedl server televize CNBC.
Londýn daruje dalších 30 milionů liber na humanitární pomoc Pásmu Gazy
Británie uvolní dalších 30 milionů liber (přes 841 milionů Kč) na humanitární pomoc Pásmu Gazy, kde dnes začalo platit čtyřdenní příměří mezi Izraelem a radikálním palestinským hnutím Hamás. Informovala o tom agentura AFP s odkazem na prohlášení šéfa britské diplomacie Davida Camerona, který ve čtvrtek navštívil Izrael a dnes se má setkat s palestinskými představiteli. Cameron také apeloval na obě strany konfliktu, aby dodržely klid zbraní.
„Dnes mohu oznámit 30 milionů liber na životně důležitou pomoc, jako jsou přístřeší a zdravotnické potřeby,“ uvedl Cameron. „Je nezbytné chránit civilisty a my zkoumáme všechny způsoby, jak dostat pomoc do Gazy, včetně pozemní, námořní a letecké dopravy,“ dodal.
První skupina palestinských vězňů bude propuštěna u Západního břehu
Izraelská vězeňská služba dnes ráno oznámila, že zahájila proces vedoucí k propuštění první skupiny palestinských vězňů v rámci dohody o osvobození rukojmích Hamásu a dočasného příměří v Pásmu Gazy. Vězni, převážně mladiství a ženy, budou dnes převezeni z věznice Ofer na kontrolní stanoviště Bajtúníja, odkud se vrátí domů na okupovaný Západní břeh Jordánu, píše list Haarec.
V Pásmu Gazy začalo v 7:00 místního času (6:00 SEČ) platit čtyřdenní dočasné příměří mezi Izraelem a palestinským hnutím Hamás. Odpoledne, okolo 15:00 SEČ, očekávají v Izraeli propuštění prvních 13 z 50 rukojmích, kteří mají být osvobozeni na základě dohody. Hamás již dříve uvedl, že zadržuje asi 210 z přibližně 240 rukojmích unesených z Izraele během útoku 7. října. Další radikální skupina Palestinský Islámský džihád (PIJ), která se na útoku na jižní Izrael podílela, údajně drží zbytek rukojmích.
Do Pásma Gazy vjely první den příměří další kamiony s pomocí, ale též s palivem
Do Pásma Gazy dnes vjely další kamiony s humanitární pomocí pro obyvatele této oblasti, zažívající už přes měsíc a půl nejen izraelskou blokádu, ale také bombardování a pozemní operaci izraelské armády. Stalo se tak asi hodinu po začátku prvního příměří, které na čtyři dny uzavřel Izrael s palestinským islamistickým hnutím Hamás. Dnes by mělo do Pásma Gazy, kde Hamás vládne, vjet 230 kamionů, uvedla katarská televize Al-Džazíra s odvoláním na mluvčího správy hraničního přechodu Rafáh. Právě přes tento přechod na hranici s Egyptem se pomoc do Pásma Gazy dostává.