Babiš dělá z české politické scény skutečnou detektivku, všímá si německý deník | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Babiš dělá z české politické scény skutečnou detektivku, všímá si německý deník

Babiš dělá z české politické scény skutečnou detektivku, všímá si německý deník
Andrej Babiš
• 
ZDROJ: Anna Vacková, E15

ČTK

Česko prožívá politickou detektivku, je přesvědčen německý list Süddeutsche Zeitung. Prestižní deník tak popisuje situaci, kdy je premiér Andrej Babiš vyšetřován pro podvod a hrozí mu ztráta poslanecké imunity. Jeho vláda navíc zrovna usiluje o to, aby jí Poslanecká sněmovna dala důvěru.

"Tajná zpráva, obviněný šéf vlády. Je to skutečná politická detektivka, kvůli níž Česko zadržuje dech," píše Süddeutsche Zeitung v textu, který zveřejnil na svém webu. Přitom podle listu mělo být vše jednoduché - Babišovo hnutí ANO jasně vyhrálo říjnové parlamentní volby a mohlo si vybírat koaliční partnery. Vše ale komplikuje obvinění z milionového podvodu.

Kauzu kolem Čapího hnízda list stručně vysvětluje a připomíná i zprávu Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), jejíž obsah zůstává veřejnosti z velké části utajen. Deník také upozorňuje, že Babišova společnost Agrofert, kterou nyní spravuje svěřenský fond, si na vyšetřování OLAF stěžuje.

OLAF Česko nepoškodí, vyjmutí projektu z dotačních programů je běžný postup, tvrdí finance

"Zjevně mají být přinejmenším u Babišových voličů rozdmýchány pochybnosti o evropském vyšetřování. Vlastní názor si Češi udělat nemohou, protože Babišova vláda výbušnou zprávu OLAF drží v tajnosti - nejméně do příštího týdne," konstatuje Süddeutsche Zeitung.

V úterý má Babiš kvůli záležitosti vypovídat před mandátovým a imunitním výborem sněmovny, který posuzuje policejní žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání. Den po výpovědi na výboru bude Babišova vláda ve sněmovně žádat o důvěru.

Komentář Bohumila Pečinky: Čapí hnízdo v éře, kdy stát je Babiš

"Babiš má vlivného spojence: prezidenta Miloše Zemana," míní německý list. "Při novoročním obědě si zřejmě domluvili následující: Zeman bude v parlamentu usilovat o to, aby vláda dostala důvěru. Babiš zase 11. ledna Čechům doporučí, koho mají volit prezidentem - mohl by to být Zeman," předpovídá deník. I když Babišova vláda důvěru nezíská, pověří ho hlava státu sestavením kabinetu znovu.

Peníze na vyšší mzdy řidičů mají hledat kraje, po Babišovi chtějí miliardy navíc
Arca Capital má s palácem Bellevue velké plány, vloží do něj tři čtvrtě miliardy
OBRAZEM: U Českého Brodu vyrostl miliardový bunkr pro bohaté
Hromadná doprava v Praze bude bez řidičů, říká šéf dopravního podniku

Co znamená zpráva OLAF? Podívejte se:

Co je OLAF a jakou váhu má jeho zpráva?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!