Babišovi zjevně koalice překáží, reagují na projev šéfa ANO ČSSD a lidovci | E15.cz

Babišovi zjevně koalice překáží, reagují na projev šéfa ANO ČSSD a lidovci

Projev Andreje Babiše vyvolal vlnu reakcí u jeho koaličních partnerů
Projev Andreje Babiše vyvolal vlnu reakcí u jeho koaličních partnerů
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Za nepatřičný a velmi překvapivý označují někteří sociální demokraté části dnešního projevu šéfa ANO Andreje Babiše na sněmu hnutí. Babiš v něm ČSSD tvrdě kritizoval. Další politici vládní koalice v souvislosti s krajskými volbami, které se uskuteční příští rok, varují před „agrofertizací“ krajů. Vicepremiér a předseda lidovců Pavel Bělobrádek zase chápe Babišova slova tak, že mu ve vládě překážejí koaliční partneři a raději by vládl sám.

„Rozhodně to byl velmi bojovný projev,“ napsal Bělobrádek. Babiš se podle něj nejprve vypořádal s ODS a TOP 09, a pak se pustil do koaličních partnerů. „V podstatě se vyjádřil, že mu ve vládě překážejí a raději by vládl sám, protože ho unavují neustálé diskuze s těmi, kteří mají jiný názor,“ míní předseda KDU-ČSL.

Vyjádřil také přesvědčení, že se v projevech na sněmu ANO často opakuje slovo vůdcovství. „Doufám, že nebude nejdřív vadit diskuze, pak koaliční partneři a nakonec demokracie,“ poznamenal s tím, že demokracie znamená právě diskuzi.

Výrazné reakce vzbudila Babišova slova u sociální demokracie, která byla hlavním terčem kritiky šéfa ANO. „S nadsázkou se mi chce říct, že doufám, že koaliční vláda přežije sjezdovou rétoriku hnutí ANO,“ uvedl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD). Ohradil se zejména proti Babišovu výroku, že je ČSSD zatížena kontroverzní minulostí. „Takovéto poznámky pokládám od pana Babiše za nepatřičné a byl bych rád, kdyby stejně tak jako sociální demokracie mohl být na svoji minulost hrdý i pan Babiš,“ dodal.

Nové okopávání kotníků

„Osobně mě velice překvapilo, že projev pana předsedy Babiše v mnohém připomínal dobu vlády Nečase a Kalouska, kdy si koaliční strany běžně vzájemně okopávaly kotníky,“ podotkl místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec. Reagoval tak na slova Babiše o tom, že koalice není partnerství, které funguje bez podrazů.

Tato slova vzbudila velké překvapení i u Hamáčka. Sám o žádném podrazu neví, a pokud má ANO takový pocit, bylo by čestnější hovořit přímo s koaličními partnery. Také šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák se ohradil proti tomu, že by sociální demokraté dělali podrazy. S Babišem souhlasil jen v tom, že také on očekává problémy v koalici s blížícími se krajskými volbami v příštím roce.

Je zvláštní, když kritizuje jako kontroverzní stranu ČSSD, protože právě ze sociální demokracie pochází jeho nejbližší političtí spojenci v ANO

„Nicméně v jednom se s panem předsedou Babišem shodneme. I sociální demokracie má obavy o resort dopravy, zda se podaří dokončit výstavbu dálnic a vybrat mýto. I my máme obavy, zda se ministerstvu spravedlnosti podaří nový zákon o státním zastupitelství. Taktéž nás znepokojuje oblast výběru daní a stav zavádění s tím souvisejících opatření, například problematika registračních pokladen,“ uvedl Chovanec, který tak ukázal na ministerstva vedená hnutím ANO.

Babiš čechrá peří

Šéf asociace krajů a hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek považuje Babišův projev za „povinné načechrávání peří“. „Je zvláštní, když kritizuje jako kontroverzní stranu ČSSD, protože právě ze sociální demokracie pochází jeho nejbližší političtí spojenci v ANO - Jaroslav Faltýnek a Radka Kleslová,“ připomněl jejich politickou minulost.

Hašek má za to, že Babiš nyní zaútočí na kraje, aby z nich prostřednictvím „svých“ hejtmanů udělal další divizi svého impéria. „Úkolem ČSSD i ostatních tradičních demokratických nebyznysových stran bude zabránit agrofertizaci krajské politiky v ČR,“ podotkl.

Babiš ve svém projevu kritizoval z velké části jen sociální demokracii. Právě ČSSD je přitom nejen koaličním partnerem ANO, ale i největším konkurentem v předvolebních preferencích. Babiš dříve uvedl, že cílem ANO v dalších sněmovních volbách bude dosažení takového výsledku, aby mohlo spravovat ministerstva, která nyní nemají. Sociální demokraty čeká volební sjezd za dva týdny.

Jana Havligerová: ANO si musí vybrat: hnutí, nebo strana

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.