Bývalý šéf GIBS Murín bude působit v Národním úřadu kybernetické a informační bezpečnosti

Michal Murín

Michal Murín Zdroj: Blesk:Jakub Poláček

Bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů Michal Murín nově pracuje pro Národní úřad kybernetické a informační bezpečnosti. 

Uvedl to server Aktuálně.cz. Murín odešel z čela GIBS, která vyšetřuje trestnou činnost policistů, celníků či dozorců, na konci dubna po sporech s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO).

"Zaměstnancem je (Murín) od prvního června," potvrdil serveru mluvčí Národního úřadu kybernetické a informační bezpečnosti Radek Holý. Kybernetický úřad vznikl loni vyčleněním z Národního bezpečnostního úřadu. Na starosti má vedle bezpečnosti informačních systémů i část problematiky ochrany utajovaných informací. Murín se bude v Národním úřadu kybernetické a informační bezpečnosti zabývat podle serveru domlouváním a udržováním spolupráce s partnery úřadu, a to především v oblasti bezpečnosti.

Ke konci Murína ve funkci vedly spory s premiérem. Podle inspekce Babiš na Murína opakovaně tlačil, aby ve vedení GIBS skončil. Na schůzkách premiér Murínovi podle inspekce řekl, že pokud ředitelské místo opustí do konce února, obejde se to "bez skandálu". Babiš to popřel, ale následně začal Murína veřejně kritizovat a zahájil s ním kázeňské řízení.

Nový ředitel GIBS by měl podle dřívějšího oznámení Babiše nastoupit na začátku července. Zatím inspekci vede Lenka Haderková, která předtím působila na pozici vedoucí legislativního a právního oddělení GIBS.